8241
Beatos virtuvė

Pačios skaniausios cinamoninės bandelės

(127)
Reikės:
  • Tešlai:
  • 500 g miltų
  • 1 šaukštelio druskos
  • 2 šaukštai cukraus
  • 2 šaukštai šilto vandens
  • 20 g šviežių mielių (arba 7 g sausų)
  • 300 ml kefyro arba pasukų
  • 100 g sviesto
  • Įdarui:
  • 100 g + 2 šaukštų minkšto kambario tempertūros sviesto
  • 100 g + 2 šaukštų cukraus
  • 4 kupinų šaukštų „Santa Maria“ cinamono

Velykų šventė yra pati tikriausia mielinių kepinių šventė! Todėl privalau pasiūlyt, primint ir paraginti artimiausią savaitgalį išsikepti pačias nuostabiausias mielines bandeles su daug sodraus cinamono. Svarbiausia tie, kurie dar nei karto negaminote mielinės tešlos, neišsigąskit – nieko ten su ja sudėtingo, tikrai pavyks. O visų antra – tik nepagailėkit cinamono, nes jis čia esmių esmė. Žinoma, cinamonas turi būti ne kartus ir ne prėskas, kitaip viską sugadinsit. Man visada patiko „Santa Maria“ cinamonas, jis šviesenės spalvos ir saldaus subtilaus skonio, tai net ir padauginę jo, jausite citrusinių vaisių ir vanilės poskonius, o ne karčią medžio žievę… Nes o taip, būna su kitais cinamonais ir taip, juk cinamonas – tai medžio žievė, gaunama iš skirtingų medžių, todėl skiriasi ir skonis. Jei naudosit „Santa Maria“ cinamoną – tai iškart pastebėsit, kad ten 100 proc. grynas cinamonas ir jo skonis būtent toks, kokio ir tikiesi iš cinamono. Beje, šis cinamonas turi ir ekologišką giminaitį.

O dabar grįžtam į mielinę tešlą.

1. Dubenėlyje sutriname mieles su cukrumi ir vandeniu, kol cukrus ir mielės ištirps.
2. Kitame dubenyje ištirpinkite sviestą – statome jį ant garų vonelės. Į ištirpusį sviestą galite supilti ir kefyrą, kad jis vos vos sušiltų,tik jokiu būdu neperkaitinkite.
3. Dideliame dubenyje sumaišome miltus su druska. Darbuodamiesi šaukštu ar virtuviniu kombainu po truputį į miltų masę supilame ištirpusias mieles ir kefyro bei sviesto mišinį. Viska maišome tol, kol ims darytis glotni, elastinga tešla (jei nesinaudojate kombainu, masę reikės išversti ant stalviršio ir baigti minkyti rankomis). Virtuviniu kombainu tai užtruks apie 5-7 minutes, o rankomis apie 15-17 minučių.
4. Suformuotą tešlos rutulį dedame į didelį riebalais pateptą dubenį, uždengiame plėvele ar virtuvine šluoste ir statome kur šiltai pakilti apie 1 valandą. Jei bandeles planuojate patiekti Velykų pusryčiams, puiki mintis būtų tešlą kildinti šaldytuve pernakt – ryte liks tik suformuoti ir iškepti bandeles.
5. Pakilusią tešlą plonai iškočiojame į didelio stačiakampio formą (apie 40 x 50 dydžio) ir visą jo paviršių tolygiai ištepame sviestu. Dubenėlyje sumaišome cukrų su „Santa Maria“ cinamonu ir šį mišinį taip pat tolygiai beriame ant sviestu pateptos tešlos. Arba tiesia ant tešlos pirma barstom cukrų, paskui cinamono gausiai.
6. Pradėdami nuo ilgesnio krašto tampriai susukame tešlą. Gautą volelį supjaustome į bandeles – mums jų išėjo 12.
7. Riebalais ištepame kepimo formą – nebūtina naudoti apvalią atsegamą, čia puikiai tiks ir stačiakampė keraminė ar stiklinė kepimo forma. Dėliojame bandeles spirale į viršų palikdami šiek tiek vietos joms pasipūsti. Formą su bandelėmis pridengiame plėvele ar virtuvine šluoste ir statome šiltai dar šiek tiek pakilti, apie 20-30 minučių. Kol bandelės kyla, įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių.
8. Antrą kartą pakilusių bandelių paviršių lengvai patepame likusiais 2 šaukštais sviesto, ant viršaus užberiame likusius 2 šaukštus cukraus ir dedame kepti į orkaitę apie 25-30 minučių, kol jos taps lengvai auksinės ir cukrus karamelizuosis.
Na o dar kalbant apie prieskonius, tai profesionalūs virtuvės šefai tvirtina, kad kokybiški prieskoniai bendroje patiekalo kainoje sudaro tik 5-7 proc, o patiekalui suteikia apie 70 proc. jo skonio, tad rinkite prieskonius, kurie turi daugiausiai eterinių aliejų, neturi skonio stipriklių ar konservantų. Tokie yra švedų įmonės „Santa Maria“ prieskoniai, gaminami Švedijoje ir Estijoje.

Print Friendly, PDF & Email

ĮVERTINKITE
1 riestainis2 riestainiai3 riestainiai4 riestainiai5 riestainiai (162 balsai, vidurkis: 4,31 iš 5)
Loading...
Komentarai
  1. Daina parašė:

    Miela Beata,
    Dažnai gaminiu pagal jūsų receptus ir, kol kas, dar niekad nesigailėjau!
    Noriu paklausti, ar galiu vietoj kefyro dėti graikišką jogurtą. Turiu problemų su laktoze ir gluteinu.(Kviečiais) Visą kitą galima pakeisti, bet kefyro be laktozės dar nemačiau.
    Dėkui už atsakymą
    Gražių švenčių

  2. Indre parašė:

    Ką noriu pasakyti… Aš žiauriai „nedraugauju“ su kepiniais ir kad ir kaip besistengčiau, visada susimaunu. VISADA! Šiandien pabandžiau šias bandeles (nes dievinu tokias su cinamonu ir cukrumi) ir man PAVYKO!! Viską dariau tiksliai pagal receptą, tešla tokia minkštutė, minkosi tobulai. Bandelės išsipūtė, namai pakvipo cinamonu. Vis galvojau „ir kurioj šįkart vietoj susimausiu“. Ir stebuklas-bandelės tobulos!!! Dabar 23val., tuoj suvalgau trečią dar karštą bandelę su pienu ir einu miegoti. Nekantrauju ryte pavaišinti šeimyną 🙂 Kepsiu ir Velykų rytą pas mamą 🙂
    Ačiū už sugražintą viltį gaminti 🙂

  3. Agnietė parašė:

    Iš tiesų pačios skaniausios cinamoninės bandelės! Ir, kaip visada, Beatos receptai pavyksta puikiai! Tik žinoma ne tokios gražios gavosi 😀

  4. Sandra parašė:

    Labai gaila, bet visai nesigavo. Labai sausos ir visiskai be skonio, gal kad pilno grudo miltus naudojom…

    • Beata Nicholson parašė:

      Sandra, tikrai žinokit gali būti miltai čia pakišę koją… Matote, pilno grūdo miltai daug daugiau drėgmės sugeria, todėl jūsų kepinys ir išėjo sausas. Aš pati labai mėgstu ir agituoju už pilno grūdo miltus, bet va šitokiose bandelėse aš jų dėčiau tik kokius 30 procentų, o likusį kiekį – paprastų kvietinių. Ir būtinai tada dar reiktų pilti kiek daugiau kefyro ar pieno, kad bandelės tikrai išeitų drėgnos ir minkštos.

      • Valda parašė:

        Beata, o kuom geriausiai butu pakeisti kvietinius miltus? labai norisi pabandyti, bet negalime vartoti kvietiniu miltu.
        Aciu

        • Beata Nicholson parašė:

          Valda, labai gaila, bet tokiu pačiu santykiu kvietinių miltų su kokiais kitais šiame recepte pakeisti nepavyks. Siūlau pabandyti paieškoti kito recepto, kuris pritaikytas pagal alternatyvius miltus.

    • V1k parašė:

      Naudojau 60% avižinių pilno grūdo miltų ir 40% kvietinių, daugiau nieko recepte nekeičiau, gavosi labai gera tešla. Išsiminkė per 5 minutes be jokių kombainų, nelipo nei prie rankų, nei prie stalo, neblogai pakilo. Avižiniai miltai man labiausiai patinka iš visų pilno grūdo miltų, jų tokia lengva tekstūra, kad į daugumą receptų galima dėti nieko nekeičiant.

  5. Juste parašė:

    Pabanžiau per Vėlykas, šiandien kepu vėl. Per Velykas gavosi nuostabios, spėjau paragauti vos pusę, nes visi tiek supuolė ir greit išsidalino.. Tik aš į tešlą dar dėjau razinu ir džiovintų spanguolių mmm… skanėstas.. Šianien tešla kildinu ilgiau, gal gausis dar minkštesnės 😀

  6. Dalia parašė:

    Laba, Beata, ar galina šitas bandeles formuoti kaip atskiras, na tokias, kaip mokykloj valgydavom ? Paprastutės, bet tobulos

  7. Kristina parašė:

    Sveiki,

    Noriu pasiteirauti, kaži kokia galėjo būti priežastis, jog neiškilo tešla? Laikiausi visų nurodytų gaminimo instrukcijų P.s.: tešlai naudojau sausas mieles.

    • Beata Nicholson parašė:

      Priežasčių gali būti įvairių: neaktyvios mielės (gal buvo pasenusios arba per karštu vandeniu užpiltos ir žuvo), per trumpai arba per vėsiai kildinta tešla (atvėsus orams tešlą gali prireikti kildinti kiek ilgiau, nei nurodyta recepte. O ir skersvėjo reikėtų vengti ten, kur pastatytas dubuo su tešla).

  8. Kristina parašė:

    Sveiki,

    Ar galima kepant mielinius kepinius atidarinėti orkaitės durelės? Ar nebus taip, jog pvz. mielinės bandelės dėl to „sukris“, nebeiškils?

    Dėkoju.

    • Beata Nicholson parašė:

      Na, didelis durelių varstymas ir temperatūrų pokyčiai orkaitėje niekad nėra pati geriausia mintis kepant kokius nors kepinius. Visgi jei ir pradarysite dureles kokį kartą kepdami šias bandeles, nieko baisaus nenutiks – svarbiausia neatidarinėti jų kai kepsite orinius biskvitus ar plikytus pyragaičius.

  9. egle parašė:

    Sveiki,

    norejau paklausti, ar galima kepti su gluten free miltais? ar zinte kaip jie reaguoja skyscio sugerimo klausimu. nenoreciau, kad gautusi per sausos.
    taip pat, ar teslos sviesta galima pakeisti augaliniu aliejumi? dazniausiai tai leidziama kituose receptuose.
    aciu

    • Beata Nicholson parašė:

      Miela Egle, miltų be glitimo rūšių ir jų mišinių būna įvairiausių, todėl negalėtume garantuoti, kad šis receptas pavyks su jūsų naudojamais miltais. Patarčiau paieškoti cinamoninių bandelių recepto pritaikyto būtent konkrečios jūsų naudojamos rūšies miltams. O vietoje sviesto, geriausias pakaitalas tiek skonio, tiek tekstūros prasme būtų margarinas.

  10. Giedre parašė:

    Aciu! Nuostabus receptas!
    Esu isbandziusi kokius 3 skirtingus cinamoniniu bandeliu recepta ir sitas geriausiai gavosi. Tiesa, pamirsau pabarstyti gan daug cukraus pries vyniojant tai tokios nesaldzios gavosi, bet itin skanios!

    Butinai gaminsiu dar karta!

  11. Juste parašė:

    Gal zinote koks glajus pilamas ant tokiu bandeliu(matau daznokai receptuose). Maskarpones su cukraus pudra ar….? Gal patartumete su proporcijomis glajaus?

  12. Kepeja parašė:

    Ar galima naudoti ryziu/migdolu piena vietoj kefyro?

  13. Giedre parašė:

    O kiaušiniu nereik? Nes per LRT toj laidoj dejot..

  14. Milana parašė:

    Sveiki,

    Ar galima kažkuom pakeisti kefyrą ir pasukas?

  15. Ieva parašė:

    Sveiki! Norejau paklausti , ar yra kitu budu pagaminti be mieliu? Labai sunku anglijoj rasti aktyvias mieles.

    Aciu!

  16. Barbora parašė:

    Sveiki. Jei gaminu su sausom mielėm, ar viską taip pat daryti? Jas reikia ištirpinti prieš gaminant?

  17. Julija parašė:

    Sveiki Beata,

    Taip ir nesupratau, ar reikalingas pienas ar kefyras. Jūs nurodote čia kefyra, o per LRT laida, kurioje gaminate tas pačias bandeles naudojate piena. Tai ka naudoti iš tikrūju?

  18. Aidana parašė:

    Bandeles nuostabios ir labai gardzios

  19. Benita parašė:

    O kiaušinių tikrai nereikia?

  20. NERINGA parašė:

    o vietoj kefyro galima pieną???

  21. Daiva parašė:

    Sveiki. Neiškilo tesla greiciausiai ne aktyvios mieles buvo, ar galima i ta pacia tesla ideti kitu mieliu, dabar tesla idejau i saldytuva iki rytojaus.

  22. Laura parašė:

    Sveiki 🙂 prie teslos minimas 100g sviestas, o poto prie bandeliu vel 100g sviestas + 2 saukstai, tai viso siam receptui reikes sviesto 200g + 2 saukstai ? Tas pats su cukrumi. Dekoju 🙂

  23. Nijole parašė:

    Neturiu kefyro…Bet turiu saltybarsciu:)Ar galiu pilti pieno?

  24. Viktorija parašė:

    Sveiki, labai gaila, bet nesigavo. Kadangi viską dariau pagal receptą, dėjau kaip parašyta 4 kupinus šaukštus cinamono. Cinamono buvo gerokai per daug ir bandelės liko nevalgomos. Tikriausia reikėtų dėti arbatiniais šaukšteliais?

  25. Victoria parašė:

    Miela, Beata,
    As pasiklioviau situ receptų, tačiau žiūrėdama video viskas buvo atvirkščiai…
    Vietoj kefyro-pienas, ir tt…

  26. Sigita parašė:

    4 valgomieji šaukštai cinamono ar arbatiniai šaukšteliai?

  27. Vilija parašė:

    Pačios pačiod, pačios skaniausios bandeles. Ačiū Beata už nuostabu recepta. Ksi noriu nustebinti šeimyna arba svečius, visada renkuosi jūsu receptus. Dar nei karto nenuvyle. Viskas pavyksts begalo skaniai

  28. Aušra parašė:

    Sveiki. Labai seniai kepiau mielines bandeles,tai dabar išvis abejoju ar sugebėsiu. Turiu visus produktus,tik noriu pasitiksinti dėl kepimo, ar kepti ant „viršus-apačia“ funkcijos, ar su „vėjeliu“? Ir ar nepamaišys,jei ant iškepusių bandelių užpilsiu šiek tiek šilto pieno? Ačių už atsakymą

  29. Vaida parašė:

    Ar galima vietoj mielių naudoti kepimo miltelius?:)

  30. Ruta parašė:

    Ar galima naudoti ‘strong flour’? Mes uk ir soup metu sunku rasti miltu – plain. Ir ar reikia didinti kiek I skysciu?

  31. Aušra parašė:

    Sveiki,su kokia funkcija kepti šias bandeles – viršus-apačia, ar su vėjeliu?

  32. Aistė parašė:

    Sveiki, ar dvigubinant porcijas, mieliu galima palikti ta pati kieki, ar taip pat dėti dvigubai daugiau?

  33. Saulė parašė:

    Beata, būsit kalta dėl mūsų sugadintų figūrų 🙂 Vakar kepiau šias bandeles. Šiandien vėl užminkiau tešlą. Laukiu, kol pakils. Bandelės fantastiškos. Svarbiausia, kad nesudėtingai pagaminamos. Man jos atvėsusios buvo daug skanesnės nei karštos. Jei negąsdintų didelis kalorijų kiekis, kepčiau kasdien. Dėkui už puikų receptą.

  34. Robera parašė:

    Sveiki, na susigundžiau iš aš išsikepti šias bandelės.. Su kepiniais iš vis nedraugauja, man dažnai nesigauna tešla. O ši kart viską dariau pagal receptą ir gavosi puikiai! Antra syk bandysiu palikti tešlą šaldytuve ir iškepti bandeles Velykų rytui! Ačiū už gerą receptuka

  35. Ineta parašė:

    Bandelės tiesiog tobulos 🙂 Ir cinamono tikrai reikia tų 4 šaukštų 🙂

  36. Vilma parašė:

    Sveiki, Beata, o kuo skiriasi šviežios presuotos mielės nuo sausų?

  37. Lolita parašė:

    Šiandien pirma karta dariau mieline tešla ir bandeles gavosi nuostabios! Labai džiaugiuosi išbandžiusi ši receptą,tik iškilo klausimas. Mano šeimyna nemėgsta cinamono tai ar galima į vidų dėt pvz varške ar razinas?

  38. Lolita parašė:

    Ačiū labai 🙂

  39. Gerda parašė:

    Sveiki Beata,

    ar bandelės gausis lygiai tokios pat minštos, jei vietoj kefyro naudosiu naminį rugpienį? Ačiū:)

  40. Ramutė parašė:

    Laba diena, noriu paklausti jeigu per naktį paliksiu šaldytuve tešlą ir tik ryte įdėsiu keptis ar Mielės nežus. Ir ar bus tokios gardžios jeigu įdėsiu ne iškart kepti, po paruošimo? 🙂

  41. Roberta parašė:

    Beata norėjau paklausti, o galima būtų ta pačia tešlą daryti tik įdarui lašinukus dėti su pvz aguonom

  42. Violeta parašė:

    Ar galima tešlą ruošti duonkepėje?

  43. Edita parašė:

    Beata,heeeelp:)
    Ar visa cukrų dėti i mieles ar tik siek tiek?

  44. Samanta parašė:

    Dariau bandeles pagal šį receptą gavos puikiai. Dar bandeles likus 10minučių iki kepimo pabaigos pagardinau padažiuku – stiklinė cukraus pudros, 3 šaukštai pieno ir šaukštas citrinų sulčių. Nuostabios bandelės

  45. Viltė parašė:

    Laba diena. Trūksta dviejų šaukštų sviesto bandelėms… Kas atsitiktų jei ant viršaus tepčiau margariną?

  46. Gintuliuks parašė:

    Gavosi TOBULAI! Nors man nelabai sekasi, su saldesiais !

  47. Monika parašė:

    Nu blin, pačios pačiausios bandelės! Daug pagyrų skaičiau apie šitą receptą kol pagaliau prisiruošiau išbandyti…Vaikai euforijoj – tiek maži tiek dideli..Tikrai vertos grieko

  48. Romanas parašė:

    Bandau susivokti, cukraus 100g. maisyti su mielemis o 2 saukstus barstyti ant bandeliu, ar kaip kitaip? 🙂

  49. Vita parašė:

    Beata, ar galima vietoje kefyro naudoti pieną su grietine?

  50. Aleksandra parašė:

    Sveiki, Beata,
    Jau ne pirma kartą kepu šias bandeles, bet paskutiniame etape, kai jau reikia suvynioti rytineli, man visada prilimpa tesla, nors ir pabarstau gan gausiai miltu. Ka darau ne taip eigoje? 🙁

    • Beata Nicholson parašė:

      Miela Aleksandra, gal nepakankamai išminkote tešlą. Kuo geriau išminkysite, sukursite gliuteno gijas, tuo lengviau bus kočioti ir formuoti bandeles.

  51. Neringa parašė:

    Ar labai skirsis tešla, jei vietoj 100 g. cukraus į tešlą buvo įdėti tik tie 2 v.šaukštai cukraus? Ir ar galima jau pradėtą kildinti tešlą perminkyti pridedant tą trūkstamą cukrų?

  52. Jovits parašė:

    Labai skanios ir nepavykti negali Ačiū, Beata, už nuostabų receptą ir Kalėdomis kvepenčius namus ❤

  53. Inga parašė:

    Beata,
    Kokius angliškus kvietinius miltus geriausia naudoti?
    Ar gali būti kad tešla nepakankamai pakilo dėl nepakankamai šilto vandens ? Kokia turėtų būti temperatūra ?
    Nežinau, visiškas produktų išmetimas jau antrą kartą… Nesuvokiu, ką darau ne taip… Kita kartą bandysiu su svieziom mielem, tik jas kildinti reikia ilgiau…

  54. Saulė parašė:

    Sveiki, kepiau šias bandeles, bet iškepus, jos gavosi labai kietos ir sausos, galvojau, kad miltai kalti, bet miltus naudojau kvietinius, gal todėl, kad neprasijojau, gal per daug jų pridėjau… nu nežinau

  55. Rusnė parašė:

    Jau trečią kartą kepu šias bandeles. Labai skanios gaunasi! Ačiū už nuostabų receptą!

  56. Erika parašė:

    Beata, ačiū, jos fantastiškos! Šiuo laikotarpiu po parduotuves nesimalam, o taip norisi šviežių bandelių! Tai gi, nesu kepėja. Šiemet pirmą kartą kepiau kūčiukus-nepavyko, kieti. Dabar žinau kodėl! O gi per mažai minkiau! Mielosios, jei Beata rašo, kad reikia minkyti 17 min-tai pasiraitom rankoves ir su laikroduku minkom 17 min. Bandelių purumas!… Pasaka!

  57. Justina parašė:

    Bandelės skanios ir lengvai pagaminamos, tačiau gavosi visiškai nesaldžios. O dažniausiai kepiniuose ir taip mažinu cukraus kiekį, nes nemėgstu per saldžiai. Dėl to valgėme su kondensuotu pienu. Kas nori saldžių bandelių siūlau pasaldinti ir tešlą.

  58. Agnė parašė:

    Laba diena,
    Ar šias bandeles galima kepti griliuje? Jei taip, tuomet į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

  59. Aurelija parašė:

    Bandelės labai,labai skanios! Purios ir minkštos! Topų topas :)!

  60. Inga parašė:

    Nudžiugino, kad su tešla labai lengva dirbti. Tiesa, dalį sviesto keičiau nesaldintu riešutų sviestu ir jo šiek tiek daugiau įdėjau. Iškočiotą tešlą pertepiau riešutų skonio sirupu sumaišytu su lydytu sviestu. Viskas puikiai pavyko, tik gal ne tokios gražios gavosi. Dėkoju už skanią įdėją.

  61. Evelina parašė:

    Sveiki Beata, ar ši mielinė tesla tinka bandelėms su lašinukais?

  62. Kristina parašė:

    Laba diena, o ar galiu jas užšaldyti užuot dėjus kepti į orkaitę? Beliktų atšildyti ir puikiai vis tiek iškeptų?

  63. Julija B. parašė:

    Ar teisingai suprantu, kad su mielėmis maišomi 2 šaukštai cukraus, o su cinamonu eina 100 g?

  64. Indrė parašė:

    Nerealios bandelės, pavyko iš pirmo karto. Ačiū Jums labai už recepta.

  65. Gintė parašė:

    Beata, rašote „2. Kitame dubenyje ištirpinkite sviestą – statome jį ant garų vonelės. “ Kodėl reikia jį lydyti ant garų vonelės? Negalima jo lydyti tiesiog puode?

    • Beata Nicholson parašė:

      Nes į šiltą lydytą sviestą paskui pilame kefyrą, kad šis vos sušiltų. Jei supilsime kefyrą tiesiai į karštą puodą, jį gali ir sutraukti.

  66. Inga parašė:

    Kepu ketvirtą kartą, ir kiekvieną kartą viskas kuo puikiausiai. Šį kartą tiek tešlą, tiek pertepimą (sviestą) paskaninau klevų sulos sirupu. Fantastinis receptas, skonis ir kvapas. Dėkoju

  67. Bandelė parašė:

    Čia kas,-Santa Marijos reklama, kad kitoks cinamonas „netinka“???Pati ir pirk savo Santas, jei neturi kur pinigų dėt,pilna visokių prieskonių kur didesnė pakuotė pigiau kainuoja 😀 Įdomu kuo skiriasi cinamonas nuo cinamono?-Tik pakuote ir kaina.Dar sviestą pareklamuok, ar Rokiškis neprašė? 😀

    • Beata Nicholson parašė:

      Oi, miela Virginija, kad jūs žinotumėt, kaip smarkiai išties skiriasi prieskonių kokybė! Aš visada naudoju tik Santa Maria ir į kitokius nesižvalgau, nes man svarbu, kad preiskoniai būtų šviežūs, smakūs, aromatingi ir kokybiški. Jeigu jums patinka kitokio prekės ženklo prieskoniai – pirmyn, naudokite tai, ką turite. Mano darbas yra su jumis pasidalinti tuo, ką gero esu atradusi ir kuo pati tikiu. Tikrai niekas jūsų neverčia dabar nustoti pirkti cinamoną iš didelio maišo. 🙂 Skanių bandelių!

  68. Aiste parašė:

    Sutinku su Beata! Cia tas pats kaip gerti pigiausia kava ir brangesne. Kokybe lb jauciasi, kaina taip pat.. bet kiekvienas pagal savo kisene

  69. Deimena parašė:

    Pirmą kartą kepiau šias bandeles ir pavyko puikiai. Ačiū už receptą visi namai kvepia cinamonu Vaikinas vis prašė pakartoti. Tikrai kepsiu dar ne kartą ❤️
    P.s. Aš taip pat pyliau vietoj pieno graikišką jogurtą, ir kaip rekomendavote, atskiedžiau su šiek tiek vandens.

  70. Loreta parašė:

    Sveika Beata, ar galima vietoj sviesto naudoti margariną?

  71. Inga parašė:

    Sveiki, kaži kodėl neiškepė vidus normaliai, nors kepiau 1,5val? Orkaitė gera ir veikianti‍♀️ viršus normaliai, o viduje žalia tešla

    • Beata Nicholson parašė:

      Na tikrai neįsivaiduoju, kas nulėmė, kad po tokio ilgo kepimo tešla vis tiek išliko žalia… Kartais kepimo laikui įtakos gali turėti šie veiksniai: medžiaga, iš kurios pagaminta kepimo forma (silikono arba stiklo kepimo formos kur kas prasčiau perneša karštį, todėl gali skirtis kepimo laikas arba iškepęs gaminys gali būti ne toks apskrudęs); penelyg tankiai ir arti viena kitos arba storu sluoksniu sudėtos bandelės – tankiai sudėtiems kepiniams prireikia daugiau laiko perkaisti ir iškepti, nes kepinio vidurys perkaista tik tuomet, kai šonai jau būna beveik iškepę.

  72. Julija parašė:

    Labas vakaras,
    Kepiau šiais bandeles viskas gavosi labai skaniai tik turiu vieną klausimą, kodėl man cukrus nesikaramelizuoja o lieka toks kaip kad būčiau katik užbarščius, sviestą irgi tepu ant viršaus ir vistiek neištirpsta man tas cukrus:)

    • Beata Nicholson parašė:

      Nežinau kokį cukrų naudojate, bet jei jis stambesnis – visko gali būti, kad kažkiek jo liks neištirpę. O ir šiaip, šiose bandelėse jis ir neturi karamelizuotis – gal tik aptirpti, kad susidarytų gardus saldus cinamoninis sluoksnis.

  73. Kristina parašė:

    Su slapiom mielėmis gavosi labai nuostabiai, o vat su sausom- nelabai. Klausimas ar galim naudoti šios tešlos receptą darant bandeles su lašinukais ?
    Dekui už pasissakyma .

  74. Lina parašė:

    Beata, help! Užmaišiau tešlą ryte ir palikau šiltai stovėti, tačiau teko neplanuotai išvažiuoti ir bandeles pavyks kepti tik vakare. Ar mielės nežus ir viskas bus gerai? 🙁

Palikite komentarą

26097


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.