Viskas, kas nauja, yra pamiršta sena. Man apie panašų valgį pasakojo mano vaikų auklė Vanda, kai gyvenau Londone. Vėliau panašų receptą aptikau mėgstamoje Nijolės Marcinkevičienės knygoje „Metai už stalo“, kurioje surinkti šimto metų senumo receptai iš įvairių Lietuvos vietų. O visai neseniai tokį skanėstą su daug daug džiovintų grybų ragavau iškeptą vienos dzūkės. Žinoma, kiekvieno miestiečio spintelėje ne kasdien rasi miško grybų, bet pievagrybių galima nusipirkti bet kuriuo metų laiku beveik visuose Lietuvos kampeliuose. Man šis apkepas – tikras lietuviško skonio patiekalas šeimai. Tokį galima ruošti savaitgalį, patiks ir jauniems, ir seniems.
Labai skanus bulvių apkepas su grybų įdaru
Reikės:
Gaminimas
Gaminame apkepą: Bulves išverdame su lupenomis. Kol bulvės verda, ruošiame įdarą. Džiovintus grybus užpilame verdančiu vandeniu ir paliekame pamirkti kelias minutes. Smulkiai supjaustome porą ir pradedame jį ant nedidelės kaitros kepinti keptuvėje su sviestu. Ten pat dedame smulkiai pjaustytus pievagrybius.
Moliūgą sutarkuojame stambia burokine tarka ir siunčiame troškintis su porais ir pievagrybiais. Džiovinti grybai jau turėjo išmirkti. Juos smulkiai supjaustome ir suberiame prie daržovių. Skystį, kuriame jie mirko, taip pat galime supilti, tik reikia stebėti, kad nepatektų nuosėdų, nes jose dažnai būna smėlio. Padidiname kaitrą ir leidžiame daržovėms pasitroškinti, kol išgaruos vanduo. Įberiame druskos ir pipirų.
Dar šiltas bulves nulupame ir sutarkuojame arba sumalame mėsmale. Į bulvių masę įmušame du kiaušinius, dosniai pasūdome. Suberiame pusę (100 g) miltų ir greitai, energingai viską išmaišome. Tik nemaišykite labai ilgai, nes masė taps labai lipni.
Orkaitę įkaitiname iki 200 °C. Stalą pabarstome miltais ir ant jo iškrečiame bulvių masę, paskirstome ją tolygiai, suformuojame maždaug 2 cm storio stačiakampį ir perpjauname jį pusiau. Vieną tešlos lakštą atsargiai įklojame į sviestu išteptą skardą, ant jo paskleidžiame įdarą ir užklojame kitu lakštu. Švelniai paspaudžiame. Likusį vieną kiaušinį išplakame su žiupsneliu druskos, šiuo plakiniu aptepame visą apkepą. Šauname į orkaitę ir kepame apie valandą. Patiekiame su grietine.
Jei negalite gyventi be mėsos, įdarą sumaišykite su malta paukštiena, jautiena ar kita mėsa, tik ją prieš tai pakepinkite. Tiks ir pačirškinta šoninė. Apkepą kepkite su sausos varškės ir špinatų bei česnakų įdaru.
Tinginio klausimas: o jeigu bulves sutrint kaip shepard’s pie darant ir pusę tos trintos masės ant dugno, kitą pusę ant įdaro? Ar čia tas malimas/tarkavimas yra labai svarbu?
O ar galima kepti stikliniame kepimo inde? Ar keisis nuo to rezultatas?
Baisiai gardžiai atrodo, taip noriu to patiekalo, bet…
Ar galiu keisti kiaušinius i putpeles kiaušinius? Ir del miltu- gal galiu pakeisti kitais, be gliuteno, ryžiu arba gal galima kukuruzu ar avinžirniu?ačiū Beata!
Šakės koks skanus gavosi. Mano vaikinas apsilaižė pirštus. Ėjo kelis kartus kartoti Ir man labai patiko. Aišku ten truputi terlionės buvo su ta bulvių koše, bet sušlapinus pirstus arba šaukstą lengvai pasiskirsto blėkoje. Mano vaikinas kadangi nemėgsta grybų, aš vietoj jų įdęjau kepintą kiaulienos faršą su šonine, Galima bet koki įdarą daryti. Žiauriai skanu. Ačiū Beata. Žiauriai patinka tavo receptai. Mūsų vakarienės tapo įvairesnės.
Labas vakaras,o jai metalinej skardoj kepsim,kad neprikeptu apacia ir issiimtu geriau ar galima deti ant
kepimo popieriaus,ar folijos,
Dar vienas skanus patiekalas i musu seimos meniu!!! 🙂
Gavosi skanus patiekalas. Man tai toks kugelis 2.0. Tikrai vel gaminsiu tik gal desiu maziau moliugo ir daugiau grybu.
Labai skaniai gavosi,toks didelis zemaicio beveik blynas .Dejau ir jautienos farso pakepinto.
Tik kaip pagaminau, sužinojau, kad vyras nemėgsta nieko iš virtų bulvių… bet įdarą labai gyrė. Gal pavyktų suporuoti jį su tikru kugeliu?
Miltu 100,o kam dar 100,nes recepte 200 g
Pavyko dar ir kaip, žmona liko sužavėta.