8241
Beatos virtuvė

Avižinis kisielius

(11)
Reikės:
  • 500 g avižinių dribsnių
  • 1, 5 l vandens
  • riekės ruginės duonos
  • 5-6 šaukštų medaus
  • druskos

Avižinis kisielius turi beveik magišką reikšmę senose Lietuvos Kūčių tradicijose, kaip rašoma N. Marcinkevičienės Metuose, avižinis kisielius, iki XX amžiaus vidurio buvo privalomas  Kūčių vakarienės patiekalas. JI virdavo kaip auką protėviams, vėjui ir stichijoms, ir palikdavo per naktį ant palangės. JO gaminimo procesas neatsiejamas nuo kerėjimų ir užkalbėjimo elementų.  Prisimenama, kad kai motina virdavo kisielių, tai vaikai turėję basi bėgti aplink ir kartoti kalbėjimai. Šie užkalbėjimai turėjo lemti vaikų greitumą ir sveikumą. Ji išvirti nėra taip paprasta tai kaip paprastą su krakmolu sutirštintą kisielių, bet jo skonis begalo švelnus ir malonus. Jei neturite kantrybės ar laiko eiti per visus čia nurodytus etapus, galite tiesiog virti kisielių įprastą – tarkime spanguolių, ir sutirštinti jį ne krakmolu o avižiniais miltais, tai bus visai nebloga alternatyva. Žodžiu gražinkime avižinį kisielių ant Kūčių stalo.

avizinis kisielius

Gaminame: avižinius dribsnius pirmiausia gerai perplauname vandeniu. Tada suberiame į dubenį, užpilame šiltu vandeniu, įdedame ruginės duonos ir paliekame 12-14 valandų, kad įrūgtų. Geriausia dubenį uždengti rankšluoščiu. Paviršiuje susidariusį skystį nupilame į kitą indą, ant tirščių dar užpilame 1,5 l vandens ir perkošiame per sietelį. Skystį perpilame į puodą, įberiame žiupsnį druskos ir maišydami verdame, kol sutirštėja. Tada įdedame medaus paskaninimui. Galima įdėti sutrintų ir perkoštų per sietelį bruknių ar spanguolių sulčių, kad nudažytų kisielių. Gerti galima šiltą arba supylus į dubenį laikyti vėsiai, kad sutirštėtų. Kartais jis gali būti beveik želė konsistencijos, galite praskiesti vandeniu, jei norite skystesnio. Arba supilkite į dubenį, iš kurio ir valgysite, nes jis tinkamas ir šaukštu kabinti bei į burną dėti.

BV Winter1711243 (1)

Šios laidos anonsas jau laukia štai čia, lnkgo svetainėje. O aš lauksiu Jūsų rytoj, laidoje „Keliauk ir ragauk. Lietuva“, 18.30 val. per BTV.

Ši laida yra projekto „Lietuvos gamtos ir kultūros paveldo objektų (išteklių) pristatymas vietinio turizmo rinkoje“ (Nr. 05.4.1-LVPA-V-812-01-0003) dalis. Laidą inicijuoja Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos, ji finansuojama pagal 2014–2020m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

Print Friendly, PDF & Email

ĮVERTINKITE
1 riestainis2 riestainiai3 riestainiai4 riestainiai5 riestainiai (16 balsai, vidurkis: 4,06 iš 5)
Loading...
Komentarai
  1. Sigita parašė:

    Mūsų krašte(žemaitijoje)ši kisielių darydavo tiršta,jį skanindavo druska, pipirais,o valgydavo užpilta pakepintais aliejuje svogūnais ir kanapėmis su karštomis bulvėmis,būdavo labai skanu….

  2. Jolanta parašė:

    Mano tėvų namuose, Suvalkijoje, tėtis lig šiol verda avižinį kisielių. Bet kaitina ir suka tol, kol jis būna tvirtas, galima valgyti su šaukštu / šakute, Kūčių vakare kartus us aguonpieniu, ne pasninko dienomsi – pašildyti keptuvėje su trupučiu sviesto, česnako, pipirų. Man labai patinka (archainis delikatesas), moku jį virti ir pati, bet, deja, mano šeimyna net neragauja ;). Labai svarbu teisingai užraugti, kad duona būtų ne rūgšti, o avižos – tikros, ne dribsniai.

  3. Ieva parašė:

    Baba visuomet virdavo tokį kisielių. Tai būdavo jos „firminis kūčių patiekalas“. Kilusi ji iš Zarasų, tad, paskaičius komentarus, panašu, kad tai visos Lietuvos tradicija, – nėra kažkokio išskirtinio regiono 🙂

    Šiais metais bandžiau ir aš. Baba jau sena ir autentiškas receptas nuplaukė kažkur su jos atmintimi… Bet iš vaikystės gerai pamenu, kad raugdama avižinius dribsnius ji būtinai įmesdavo su duonos plutele medžio angliuką! Gyvenant daugiabutyje, Vlniuje, tą angliuką gauti tikrai nebuvo taip paprasta. Gerai pamenu, kad vardan gero kisieliaus baba būtinai turėjo gauti gerą medžio anglies gabalėlį. Kam jis reikalingas – aš nenutuokiu, bet gal jūs žinot?

    Pagal šį receptą kisielius gavosi toks „šaukštu kabinamas“, bet netirštas. Babos kisielius būdavo kietesnis ir savo konsistencija labiau panašus į žele. Skonis man panašus, bet baba išpeikė mano kisielių 🙂 manau, kitąsyk reikės ilgiau paraugint (laikiau 12 val.) Kisieliumi liko sužavėtas mano 8 mėnesių sūnelis 🙂 Dėjau druskos, tai bijojau duot, bet neduot praktiškai sunkiai sekėsi – atiminėjo, žiojosi ir prašė dar ir dar 🙂

    Besiruošiantiems gaminti galiu tik patart, kad užvirinti kisielių reikia nuolatos maišant! Praktiškai neatsitraukt nuo puodo, nes labai greitai prisvyla, jei nemaišyti.. Šito recepte neparašyta! Skanu valgyt su „kvieteliais“ (virtais daigintais kviežiais medaus sirupe).

    • Beata Nicholson parašė:

      Ieva koks komentaras puikus, ir išsamus, taip avižinis kisielius turi būti šaukštu kabinamas, mes darėm tokį paprastesnį ne tokį suraugintą….O aš kūčioms sau tai išviriau paprastą kisielių bet tirštinau ne su krakmolu o su avižų miltais (maltom avižom) ir buvo nuostabu…

      • Ieva parašė:

        Artėja Kūčios ir aš vėl prisiminiau avižinį kisielių! Šiemet verdu nesulaukus kūčių – tobulinu receptą! Kam reikalingas angliukas taip ir neišsiaiškinau, bet ir be jo puiku. Gali būti kad tai daugiau magijos atributas.. Į pagalbą pasitelkiau techniką – nupilus per sietelį dribsnius ir paspaudus truputi šaukštu – sudedu į sulčiaspaudę – ši išspaudžia visą ‘krakmolą’. Po to dar užpilu vandens ir antrąkart nuspaudžiu. Tirštumas tokrai ne nuo įrūgimo priklauso! Teta papasakojo, kad jau amžinąatilsi baba kisielių virdavo labai ilgai, nuolat maišant, kol nuvirdavo dalis skysčio. Aš verdu ant silpnos ugnies apie 1 val. nuolat maišant. Sunkiausia, kol neužverda, nes labai kimba prie dugno.. Po užvirimo nebesvyla. Po to dar karštą supilstau į gražias stiklines – ir į šaldytuvą. Gaunasi tirštas kaip žele! Patiekiant ant viršaus užpilu medaus vandens arba dar skanu rūgštesnio – spanguolių kisieliaus. Gaunasi gražūs skuoksniai.

        • Vilma parašė:

          Angliukas dedamas nuimti aitrumui. Kuo natūralesnis produktas (autentiškas receptas – avižų grūdus sukapoti, dabar dažniau naudojami dribsniai, bet jei imame paprastus neišcackintus dribsnius, jie turi kažkiek luobelių ir aitrumo).
          Atsakymą radau knygelėje „Kūčių stalas“, autorius Juozas Kudirka, 1989 m.

      • Sigita parašė:

        Sveiki, Beata, kokiu santykiu dėjot avižų miltų kisieliui sutirštinti? 2 šaukštai 0,5 l vandens? Ar reikia prieš dedant į puodą juos sumaišyti su šaltu vandeniu kaip krakmolą?

    • Kristina parašė:

      Labuka.Susidomėjusi skaičiau…;-))
      Angliukas-magija, kisielius tapdavo stebuklingas…

  4. A|lbina parašė:

    Aš kilusi iš Suvalkijos. Mano namuose kisielius verdamas taip Mano močiutė ir mama visada virdavo avižinį kisielių. Prieš kokias dvi ar tris dienas (tai priklauso ar turėsite šiltą vietelę tai reikės trumpesnio laiko, o jei namai vėsesni tai reikės truputį ilgesnio laiko) avižinius dribsnius (Šiuo metu kitokių avižų neturiu) užpilti šiltu vandeniu ir dar įdedu truputį kvietinių miltų. Vandenio nereikia daug, panašiai, kad apsemtų kruopas ir dar truputį. Jei pridėsim daug vandenio kisielius verdant nesutirštės. Įdedu plutelę ruginės duonos. Padedu šiltesnėje vietoje, kad viskas truputį rūgtų. Prieš verdant nusunkiu tirščius per merlių ar sietelį ir tą skystį dėti virti ant silpnos ugnies pastoviai maišant.. Virti kol matosi pasikeičia pilka spalva, kisielius ima blizgėti. Valgom šiltą, užsigeriant pasaldintu vandeniu. Labai tinka ir tiems kas skundžiasi virškinimu.

  5. Vaida parašė:

    Va va, pas mumis irgi per merliuką išspausdavo tirščius, tai nereikėdavo jokių tirštinimų, būdavo kaip želė, aišku ir jo rūgštelė skanesnė, kai parūgsta 2-4 dienas. Į patį kisielių jokio cukraus ar medaus, bet valgydavom su saldžiu vandeniu arba dabar atradau, kad su trintom spanguolėm su medum skonis pasakiškas. 🙂

Palikite komentarą

26097


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.