Vieną dieną sulaukiau pasiūlymo iš mano švaros draugų Probiosanus įsileisti į savo virtuvę rimtus specialistus, kurie atliktų  virtuvės mikrobiologinius tyrimus!!! Paprastai tariant, kaip tartų tokie žmonės kaip aš, kuriems chemija ir biologija…na…nėra didelio susidomėjimo sritys, gavau pasiūlymą ištirti ir išsiaiškinti kokios vietos mano virtuvėje yra labiausiai užterštos! Na, kaip savo virtuvės šeimininkei, anokia čia garbė ta nešvara girtis ir dar visiems rodyti, bet gi ir įdomumas iš kitos pusės spaudė, va taip profesionaliai viską išsiaiškinti, išvadas padaryti ir jums papasakoti. Nes ne kiekvienam tokia galimybė pati į namus ateina.

Taigi šiek tiek suglumusios tyrimams buvo išsatytos šios virtuvės pažibos: medinė pjaustymo lentelė, kriauklė ir jos vidus, virtuvės stalas, medinės virtuvės grindys, šiukšlių dėžės dangtis, indaplovė, medinis stalviršis, indų kempinėlės lėkštelė ir viryklės paviršius.

Labai susikaupusią tyrimų dieną mano virtuvėje sukiojosi mikrobiologai Evelina ir Kęstas.

Jie kaip ir dera tokiems mokslininkams, labai kruopčiai ir atidžiai rinko taršos įrodymus: steriliu vatos krapštuku braukė zigzagais paviršius, iš pradžių nevalytus, vėliau nuvalytus  ir tai, ką pribraukė – dėjo į mėgintuvėlius. Mėgintuvėlius gabeno į laboratoriją, perkėlė ir sėjo tokiose mažose stiklinėse lėktšelėse, vardu Petri ir sau šiltai laikė +37 laispnių temperatūroje apie parą.

Na, po tokių šiltų atostogų dygo, pridygo gėrybių Petri darželiuose. Štai vieną jums rodau – iš medinio paviršiaus šalia kriauklės tyrimų lauko. Tai tos nesimpatiškos, balkšvos struktūros – ne kas kitas, o bakterijos, stafilokokai ir visokios ten bacilos, gali atsirasti ir grybelių. Skamba ir atrodo labai bauginančiai, bet mokslininkai nuramino, kad pavieniai šie mikrobai gal ir nėra pavojingi, bet užleidus virtuvę – jų gali  privisti tiek, kad pradės kelti rūpescius mūsų higienai ir sveikatai.

bakterijų baseinas

 

Visi tyrimų rezultatai buvo suvesti ir apibendrinti, ir man pateikti. Labai apsidžiaugiau išgirdusi, kad tarša mano virtuvėje mažesnė, nei kitose tirtose, mat nuo reguliaraus valiklių su gerosiomis bakterijomis naudojimo jau susidaręs apsauginis sluoksnis.

Taigi skelbiu labiausiai užterštų vietų virtuvėje dešimtuką ir labai mokslines išvadas bei patarimus prevencijai. Iš karto prisipažinsiu, kad ir mane, ir tyrėjus labiausiai nustebino ponios indaplovės padėtis – gana aukštoka tokiame reitinge.

10 vieta – Virtuvės stalas

 Nuvalius paprastais valikliais, ant virtuvinio stalo paviršiaus lieka nežymus kiekis bakterijų. Tačiau ši švara trumpalaikė – po valgio ruošimo arba pietų, stalo paviršius pasidengia dideliu kiekiu įvairių bakterijų.

stalas puošnusis

9 vieta – Medinės virtuvės grindys

Ant medinių virtuvės grindų paprastai bakterijų netrūksta – į mikroskopinius tarpelius, medienos įtrūkimus patenka ruošiamo maisto likučių, ten kaupiasi drėgmė, tad bakterijoms tarpti medinės grindys patogi vieta. Mano virtuvėje buvo pastebėtas nuolatinis „gerųjų“ probiotinių bakterijų sluoksnis, neleidžiantis smarkiai plisti kitoms bakterijoms.

8 vieta – Medinė pjaustymo lentelė

Ant medinės pjaustymo lentelės bakterijų rasta tiek po jos naudojimo, tiek po valymo. Medis pažeidžiamas ant jo pjaustant, atsiranda mikro-įpjovų, kuriose esant maisto ir drėgmės, sukuriamos tinkamos sąlygoms bakterijoms įsitvirtinti ir plisti. Remiantis užsienio tyrimų duomenimis, kai kurios medienos rūšys gali veikti antibakteriškai, o palyginus plastikines ir medines pjaustymo lenteles, negaunama didelių skirtumų mikrobiologinio užterštumo aspektu. Bakterijas nuo medinio paviršiaus galima pašalinti kruopščiai plaunant karštu vandeniu ir tinkamais plovikliais. Taip pat, net nerekomenduojama , o tiesiog būtina tos pačios lentelės nenaudoti žalios mėsos ir kitų produktų.

7 vieta – Viryklės paviršius

Stiklinis viryklės paviršius dažnai įkaista, todėl nors čia gali pakliūti įvairių maisto medžiagų, tačiau mikrobiologinis užterštumas nėra didelis. Po valymo pobiotiniu valikliu ant viryklės matomas aiškus „gerųjų bakterijų“ sluoksnis, kuris išlieka ir po antrojo naudojimo, todėl apsunkinamas kitų bakterijų augimas ir dauginimasis.

6 vieta – Kriauklė

 Dėl šiltos, nuolat drėgnos ir maistingos terpės bakterijų kiekis kriauklėje labai didelis. Tekantis vanduo ir plovikliai bakterinį užterštumą sumažina, tačiau po kiekvieno kriauklės naudojimo, jų atsiranda vėl ir vėl.

5 vieta – Šiukšlių dėžės dangtis

Šiukšlių dėžės dangtis neabejotinai užterštas įvairių rūšių bakterijomis. Todėl svarbu reguliariai išmesti šiukšles ir neleisti maistui jose ilgai gesti. Dar viena gera išeitis – naudoti mechanines šiukšlių dėžes, kurios atidaromos koja. Valymas pobiotiniais valikliais ant dėžės dangčio leistų sukurti fizinę apsaugą – mikrobiologinį sluoksnį.

4 vieta – Indaplovė

Indaplovė – dar viena palanki terpė bakterijų augimui. Mėginiai imti nuo indaplovės vidinių dalių, tačiau greičiausiai jų lieka ir ant išplautų indų. Plaunant bent vieną kenksmingomis bakterijomis užterštą indą, kyla pavojus užteršti visą sistemą ir bakterijas persėti ant kitų indų. Pavojus atsiranda ir laikant prikrautą indaplovę kelias dienas, kai bakterijos ant maistu padengtu indų gali nestabdomos augti ir daugintis. Galimas problemos sprendimo būdas – paliekant indus indaplovėje ilgesniam laikui, rekomenduojama juos prieš tai lengvai perplauti, pavyzdžiui, probiotiniu indų plovikliu.

3 vieta – Indų kempinėlės lėkštelė

Tai kas rasta indų kempinėlės lėkštelėje, neabejotinai atspindi ir pačios kempinėlės bakterinį lygį. Priklausomai nuo to, su kokiu indų plovikliu plaunami indai, skiriasi ir kempinėlės užterštumo lygis. Virtuvėje esant „gerųjų“ probiotinių bakterijų, kitų bakterijų kiekis yra mažesnis. Naudojant įprastą indų ploviklį – bakterinis užterštumas žymiai didesnis. Kempinėles rekomenduojama dažnai keisti, o dezinfekuoti galima virinant  arba pasitelkiant probiotinius valiklius.

2 vieta – Medinis stalviršis šalia kriauklės

 Medinis stalviršis šalia kriauklės dažnai šlapinamas plaunant indus, todėl dėl šiltos, nuolat drėgnos ir maistingos terpės  bakterijų kiekis taip pat didelis. Išeitis – dažnesnis valymas ir bandymas sukurti apsauginę mikrobiologinę aplinką, naudojant probiotikų galias.

1 vieta – Kriauklės vidus

 Kriauklė yra nešvariausias “baldas” virtuvėje. Kempinėlė – nešvariausias daiktas kriauklėje, tačiau labiausiai bakteriškai užteršta vieta yra šalia kriauklės nutekamojo vamzdžio prieigų, kur susirenka visi nešvarumai. Išeitis – kaskart po naudojimo kruopščiai išplauti sietelį, kur susirenka maisto liekanos, ir nutekamosios angos prieigas.

Tai vat, mielos šeimininkės, tokios tokelės. Rodos labai nieko naujo, bet tiesa kaip ant delno. Ir ne tam, kad akis badytų ar gasdintų, o tam, kad žinotume kur, su kuo ir kaip kovoti. Idant savo šeimos sveikatos ir gero jausmo  švariuose namuose. Valikliais  su gerosiomis bakterijomis jau senokai prekiauja didieji prekybos centrai, prekiauja ir Probiosanus, kur dažnai gausite geriausią kainą.

Komentarai
  1. Na, jeigu prieš dedant indus į indaplovę, juos rekomenduojama praplauti … kam tada indaplovė 🙂
    Ačiū už tyrimą 😉

  2. oi kaip smagu, kad daugiau žmonių apie šias puikias priemones sužinos! Jūs, Beata, vis tik esate autoritetas, todėl tikiuosi žmonės tikrai pasidomės ir pradės gyventi ne tik švariau, bet ir SVEIKIAU! juk visi esame užversti tomis baisiomis chemijomis, kurios mums kenkia labiau, nei toms visoms bakterijoms:) tikrai džiaugiasi širdis matant, kad vis dažniau atsisukam į tai, kas sveika ir natūralu!

  3. Na, Beata, jos blogas ir laidos visada ir buvo patraukli tuo, kad nebuvo ikyraus produktu brukkmo, visi profuktai buvo ivynioti bevardziuose maiseliuose ir jos veido nebuvo matyti kazkokiu produktu reklamose. Dabar visgi ir ji neatsilaike… O tikrai gaila. Nebesinori nei ziureti, nei skaityti.

  4. Tyrimai yra labai gerai, po sito straipsnio jau zinau kuria vieta savo virtuveje ‘dezinfekuosiu, , bet europieciai ir taip per daug viska plauna, sveicia ir dezinfekuoja, ir nuo per dideles svaros ir „laboratoriniu” salygu vis daugiau vaiku gimsta su alergijomis, dazniau serga ir t.t. Tu bakteriju kazkiek turi buti, aisku nereikia apsileisti, bet kas per daug tas nesveika. Maciau as, Beata, jusu lofta, jis nuostabus, svarus, labai jaukus, kaip ir viskas prie ko prisilieciat, bet po tokiu tyrimu, toks vaizdas, kad reikia dar tris sluoksnius tu geruju bakteriju uzpilti. Ne, ne, ne… viskas su saiku, ir bus sveika ir svaru 🙂

  5. Gera mintis del indaploves – as beveik niekada neplaunu 70 laipsniu bet manau karta per savaite reiketu kad bakteriju sumazetu… Kas del bakteriju virtuveje – laikantis normaliu higienos taisykliu nesusirgsite, juk kiekvienas turime ant odos ir viduej savo mikroflora… Tik jau mazgotes ir ranksluostelius reikia daznai keisti, plastikines lenteles as plaunu indaploveje, labai super ir isplauna kvapa irgi.

  6. Na su virtuve viskas aisku 🙂 kazin kaip kitos namu vieteles 🙂 esu skaiciusi, kad daugiausiai bakterijos „gyvena” ant duru rankenu, elektros jungtuku ir televizoriaus pulteliu 🙂 manau sios vietos retai valomos daugelio musu namuose. Gal ir cia reiktu tyrimo ? 🙂

  7. Nebijokit bakterijų,jų reikia mūsų aplinkoje,jos gina ir saugo mus nuo per didelio sterilumo.Pastebėjau-kuo sterilesnėje aplinkoje vaikai auga,tuo labiau jie serga.Mažiau prižiūrimi vaikai-mažiau ir serga.Nereikia jokių probiosanus.Mažiau visko bijokime!

Rašyti komentarą