8241
Beatos virtuvė

Blynų pasaulyjeeee

(35)

He he he atidarom blynų sezoną. Tiksliau na toks jau čia ir sezonas – kelios dienos ir bac (jei kas dar nežinote, Užgavenės jau kitą antradienį, kovo 4 d.). Kaip žinia, geras blynas yra vertas poemos, tad leiskite man prisiminti 3 paskutinius ryškiausius mano gyvenimo blynus.

Bulvinis. Prisipažinsiu, namie bulvinius blynus kepu retokai, mano šeima kažkaip į juos žiūri su atsargumu, taigi jų užsisakiau Stiklių aludėje. Na ir nepaisant to, kad visi kiti šios aludės patiekalai žibėte žibėjo, mano pasirinktiems bulviniams blynams nelabai pasisekė… Nes jie buvo pralaimėję kovą su aliejumi. Tikrai ne vienas žinome, kad ta kova yra negailestinga ir kas laimės priklauso nuo daugelio dalykų, bet blynas persisunkęs aliejumi nėra gerai. Šiaip aš mėgstu bulvinius blynus, tik jiems reikia skirti daugiau dėmesio ir tarkavimui laiko nepagailėti…

Namuose, praėjusį savaitgalį,vaikams kepti amerikietiško stiliaus blynai. Pasipūtę, minkštučiai, iš speltos miltų ir su padidintu cinamono kiekiu. Oi kokie fantastiški blynai gavosi! Juos kepiau tik vos vos aliejumi suvilgydama keptuvę – tikrai blynams iškepti nebūtina aliejumi pripildyti keptuvę, kad tykštų viskas per kraštus… Savaitgalio blynų receptas yra labai panašus, tik vietoje kvietinių naudojau speltos miltus.

Genialus pusryčių blynas/vaflis, su kukurūzais, feta ir chili…. Na ir pagaliau blynai, tiksliau blynas, kurį valgiau dar praėjusiais metais, bet atsimenu iki šiol. Tai atsitiko per pusryčius, kuriuos valgėme gruodžio vidury Londone Modern Pantry. Tai jūs net neįsivaizduojate – kokio gerumo tie blynai buvo! Valfiai, apie kuriuos pagalvojus man vis dar linksta keliai… Ir žinote kodėl? Todėl kad a) buvo nuostabiai šviežia b) jaudino visus skonio receptorius: saldu, aštru, sūru, rūgštu.., Genialūs: Aš jau apie juos rašiau, bet dar pasikartosiu – tai buvo saldžių kukurūzų, fetos, kario lapų ir čili blynelis – vaflis su šonine ir klevų sirupu. Aš nemeluoju, dabar pat noriu lėkt į oro uostą ir skrist į Londoną dėl tų blynų… Na gerai nustokime čia svaigt ir geriau pasiruoškim Užgavėnėms kartu. Aš šią šventę tikrai kaip reikiant atšvęsiu su daug blynų ir kitų gėrybių.  Prašom rinkitės ir jūs iš mano blogo – tikrai rasite blynų kiekvieno skoniui. Net ir žalių žemaitiškų blynų su kepenėlių įdaru čia surasite ir lietinių apkepą… O šiandien mano bloge ir visiškai šviežias blynų receptas iš mano „Šeimos kalendoriaus“, kuris, kaip žinia, taip visas šiais metais blynų temai dedikuotas.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (35)
Komentarai
  1. Lina U. parašė:

    Taip, bulviniai blynai yra Stiklių aludės prasčiausias patiekalas. Ne kartą ir ne du tenai juos valgiau, nes vis tikėjausi, kad tiesiog tą praeitą kartą nepavyko… dabar jau bus kokie 6-7 nepavykę kartai mano praktikoje.

    • Beata Nicholson parašė:

      na va…draugė valgė bulvinius su mėsa, tai anie nebuvo tokie riebalingi, nes buvo storesni, liudesys…vienok silkė buvo nepriekaištinga, bulvė gera šalia, tik grybų garnyras galėjo būt be majonezo….bet šiaip tai vistiek malonu pavalgyt lietuviškų dalykų, nors kažką tikrai reikėtų daryt su tuo blynų kepimu

      • Rolandas parašė:

        Bulviniai tiesiog turi virti aliejuje, ir kaip suprantu sefas tai supranta 🙂 Matyt ne blynuose esmė jei jie ištisai nepavykę, o dėl valgytojo ir šefo skirtingų supratimų:)

        • Romarika parašė:

          Jei tai supranta vienas šefas, o visi ragautojai sako: „Feeee!“, tai laikas arba šefui keisti požiūrį, arba … keisti šefą 😉

  2. Vaida parašė:

    Sveiki, kadangi man bulviniai blynai yra kažkas tokio – plius/minus kažkelintas pasaulio stebuklas :), tai aš jų daug kur ragavus. Šiuo metu Vilniuje galėčiau rekomenduoti vienintelę vietą – Gusto blyninės. Riebaliuko tai gal net, sakyčiau, truputuką pritrūko 😀 juokauju, aišku 😉
    Bet kokiu atveju – Beata, Jūsų pernykščiai mieliniai blynai garuos ir šiemet pas mus ant stalo 😉

  3. rasa parašė:

    Laba diena, miela Beata,

    norėjau paprašyti Jūsų patarimo. Bendradarbiai „spaudžia’ per Užgavėnes atnešti į darbą blynų (esu vienintelė moteris kolektyve, tad visos viltys sudėtos į mane). Norėjau paklausti, kokius Jūsų kepamus blynus (turiu visus Jūsų publikuotus blynų receptus!):) galėčiau „pakelta galva“ pasiūlyti bendradarbiams? Nes bėda ta, kad galimybės kepti blynų ofise galimybės nebus, atnešiu blynus iškeptus iš vakaro, tad jie turbūt nebus tokie skanūs, kaip kepti „čia ir dabar“…. O gal kokie nors blynai šalti būna dar skanesni? Iš anksto dėkoju už pagalbą.

    • Beata Nicholson parašė:

      Miela Rasa, manau kad geriausias ir papraščiausias variantas bus lietiniai plius visokie priedai: išsikepate lietinių daug daug daug, receptas yra ne vienas čia pas mane. Tada nešatės priedų: variantai: blynas su grietine ir ikrais ir krapais. Ištepat blyną grietine pabarstot ikrais krapais susukat – nerealu. Galite dėti vietoj ikrų: rūkytą lašišą, arba net silkę….
      Kitas saldus variantas: išsikepate obuolių ir pasidarome varškės kremą…..Varškę pertrinate per sietelį sumaišote su trupučiu naturalaus jogurto, arba jei jau nesibaiminat kalorijų – plakta grietinėle, Obuolius iškepat (galite skiltelėmis) galite visus tepate ant blyno varškės kremo, dedate obuolių barstote cinamonu susukate – vėl nerealus blynas suktinis, kaip geriausias desertas….
      Dar variantas: Pasidarote vištienos kepenėlių pašteto, patį papraščiausią, (svogūnai,karamelizuoti, sviestas kepenėlės, druska prieskoniai, sumalate) tepate kepenėlių pašeto dedate smulkiai supjaustyto rauginto agurkėlio su pvz marinuotais jalapenais, – nerealu…

      Arba dar: į lietinį vyniojate: keptas paprikas, avokadą, agurką, pašlaksote padažu: jogurtas, citrinos sultys žalumynai, druska..su šaltais lietiniais – viskas įmanoma….

  4. Vilma parašė:

    Pripazistu viso straipsniuko neskaiciau. To priezastis paprasta. Jei kulinariniu laidu vedeja, knygu autore nezino kas yra bulvinis blynas ir, kad jis ant aliejaus nekepamas, tai neverta ir skaityti. Linkiu pasidometi kas yra blynai lietuviskoje virtuveje.

    • Beata Nicholson parašė:

      Vilma, kokia jūs nemandagi, aš žinau kad kepami ant aliejaus, bet taip pat žinau kad blynas negali tiesiog skendėti aliejuje…Sėkmės jums kepant blynus taip pat linkiu labai…

    • Giedrė parašė:

      Gerb.Vilma,
      ant ko norim ant to ir kepam mes blynus. Močiutė Žemaitijoje kepdavo ant kiaulės taukų, tik bėda tame, kad atvėsę tie taukai ant blyno nelabai man. Suprantu, kad Jums tokiai visai ,,kulinariškai“ išprususiai sunku pakentėti neburnojus ir nemokius kito žmogaus tinklaraštyje (va ką daro su žmogumi anonimiškumas), bet tiek p.Beata, tiek aš, tiek visi kiti žmonės ..kepa blynus ant to ant ko jam skaniau.

  5. Vilma parašė:

    Bulviniai blynai kepami pusiau ant sviesto ir kiaules tauku. O aliejuje kepa tie, kurie nemoka. Jums reiktu geriau pasimokyti, juolab, kad kilusi is Kedainiu krasto esat, kur tikri bulviniai blynai ir pradejo savo istorija Lietuvoje. O tiesa nevisada maloni.

    • Ieva parašė:

      Vilma, tiesa tik viena nebūna, be to, galėtumėt ir kitaip pasidalinti savo žiniom, o ne pulti iškart. Beata jau daug knygų išleido ir savo nuostabų blogą puoselėja, o Jūs ką? Paburnoti mes visi mokame kokie kiti ala neišprusę..

      Beata, ačiū tau už viską 🙂 nuostabius receptus ir dalijimąsi žiniom, linkiu mažiau pikčiurnų kad čia užsuktų 🙂 Man labai patinka daug tavo receptų ir tikiuosi dar daug daug išbandyti greitu metu.

    • Beata Nicholson parašė:

      ha ha ha miela Vilma, tikrai nesusipratimas, aš beje visada tik ant aliejaus, arba žasies taukų, sviestas ir taukai labai idomu, o gal jūs kepėja blynų tų? ir kur yra šaltinis kuris nurodo ant ko turi būti kepami blynai, tie, akivazidu kad mano valgyti buvo kepami ant augalinio aliejaus, tai aš tai ir norėjau pasakyti, bet man tikrai idomu sužinoti kaip kepa kiti arba koks yra tas priimtinas standartas! taigi pasidalinkite ir apie tai kaip iš Kėdainių krašto bulviniai blynai kilo….

    • Laima parašė:

      Juokinga, jeigu nebūtų graudu dėl tų teisuolių pikčiurnų – koks dar standartas bulviniuose blynuose?! Ir apskritai, kiekvienas šefas bet kuriam receptui turi savo variaciją, pasidomėkit plačiau pasaulio virtuvėmis, o ką jau kalbėt apie mus, paprastas namų šeimininkes – tai jau tikrai kaip norim, taip ir kepam, svarbu, kad šeimynai ir draugams skanu; mūsų mielieji blogeriai tik užduoda toną, gaires. Teisuoliai(-ės) ir bambekliai(-ės) užkniso JUODAI!

    • Natali parašė:

      Bulvinius blynus ir as kepu ant aliejaus, ir mano mama taip pat kepa… Ir mums taip labai skanu.
      Na o ir aplamai tai daugelis kepa bulvinius blynus su aliejumi.
      Kaime mociute kepdavo su kiaules taukais. Karsti budavo labai skanus…

  6. Renata parašė:

    Oi, nu juokingi čia tokie priekaištai 😀 Tie „tikrieji“ bulviniai blynai dar ir su raugu būdavo kepami, jei ką, tai negi dabar pulsim autentika uzsiiminėt. Aš irgi iš Kėdainių, jei ką, ir kepdavo močiutė ir mama visaip, ko turėdavo, ant to ir kepdavo, ir ant taukų, ir net ant nerafinuoto aliejaus…

    • R.Babaušytė parašė:

      vat, vat, aš iš Klaipėdos krašto, o mano mama bulvinius blynus po šiai dienai kepa tik ant to nerafinuoto saulėgrąžu aliejaus – taip, taip, to „smirdinčio“, kuris taip gražiai aplink blyną suputoja. Ir jau tikrai nesu girdėjus, kad BULVINĮ blyną kas ant SVIESTO ar maišyto su taukais keptų. Čia turbūt bus koks etnografinis šedevras, būdingas kokiam tris gyventojus turinčiam Kalaprūdališkių viensėdžiui, ne kitaip… Autentika.

  7. Nijole parašė:

    p. Vilma, juk net „nemalonią“ tiesą galima mandagiai parašyti. Tiesiog, mes dabar (gal net ir be reikalo) beveik viską kepam ant aliejaus. Istoriškai lietuviams buvo pigesni ir ranka pasiekiami kiaulės taukai. Dar, avių ir jaučių lajus. Žinoma, dar sviestas, kurį dažniausiai parduodavo turguje. O aliejaus paprasti žmonės neįpirkdavo. Todėl ir kepdavo daugiau ant taukų.

  8. Vilma parašė:

    Kaip moku, taip parašau. Aš nemoku gražiau, jei įžeidžiau, atsiprašau. Aš visada tiesiai šviesiai.
    O dėl blynų, kepkit kaip norit, kaip jums skaniau. Tik manau rašantiems knygas, ne šiaip blogus (tokių apstu), vertinga pasidomėti kulinariniu lietuvių paveldu. Ir bent jau kokį sakinį kitą apie tai parašyti. O gal kur rašėt? Tada atsiprašau 🙂 Ponia Beata turi daug gerbėjų, todėl kepant blyną ar sklindį parašykit kas tai iš tikro yra. O paskui jau varijuokite su receptais kiek širdis geidžia. O šiandien mane papiktino, kad bulvinis blynus skandinate tame aliejuje. Gelbėkit blynus 😀
    Iš kur bulviniai blynai atsirado – trumpai. Nes kas norės susiras daugiau informacijos, ne aš gi išgalvojau. 😉 XVII a. pirm. pusėje Kėdainiuose evangelikų liuteronų vienuoliai auginti pradėjo bulves sau ir Radviloms. Iš čia Lietuvoje bulvės ir išplito. Ponia Nijolė teisi, tikras lietuviškas bulvinis blynas kepamas su raugu. Blynams kepti reikia kiaulės taukų ir sviesto. Aš nerašau recepto, nes kalbam apie principą. 🙂 Ir dar tas blynas kepamas visos keptuvės dydžio, būtnai. Išbandykit, tikrai nebus persigėręs toks blynas riebalais. Nereiks vargšelių skandinti aliejuose. O laikui bėgant ir plintant pasikeitė ne tik blynų dydis, bet riebalai. Nenurašykime kulinarinio paveldo palikimo užmaršin, tegu žmonės žino kas ir kaip buvo gaminama.
    Gero vakaro.

    • Vilma parašė:

      Kas nesuprato dėl ko parašiau, tai dėl įvardijimo, dėl pavadinimo. Juk dabar kai kuriuose bloguose pvz. carpaccio užvadinti patiekalai neturi nieko bendro su įvardijamu pavadinimu. Bet dabar matyt tokia mada, skamba nelietuviškai, niekas nesukritikuoja. Jei įvardijote bulvinius blynus, tai du papildomi sakiniai nesunkiai ištaisytų padėtį ir kepkite kaip norite.

    • Gintarė parašė:

      p.Vilma, labai įdomi blynų istorija ! Dėkui 🙂
      Bet įsiterpsiu į diskusiją ir aš 🙂 Juk straispnyje kalbama ne apie Beatos kepamus bulvynius blynus, o kad juos gadina Stiklių aludė 🙂
      O man po teisybei tai neskanu ant riebalų, nors tai ir paveldas 🙂 Man skaniausia ant saulėgrąžų aliejaus 🙂

  9. Oksana parašė:

    mano močiutė bulvinius blynus (kaip kad sakė Vilma) kepdavo vieną per visą keptuvę. Aišku, visa tai buvo kepama krosnyje, prieš tai keptuvę ištepdavo lašiniais+sviestu, ir nieks nepridegdavo ir nesimurkdė aliejuje, o skonis buvo pasakiškas… 🙂 viską atiduočiau, kad dabar paragaučiau bent vieną tokį blyną 🙂 beje, matyt, tai nėra labai lietuviška ar kaip, nes močiutė nors ir turėjo lietuviškų šaknų,bet blynus aš tokius valgiau Baltarusijos kaime.

  10. Asta parašė:

    😀 gali buti kokios nori bulviniu blynu kepimo ‘taisykles’, man jie skaniausi kepti ant nerafinuoto saulegrazu aliejaus, kaip mama, kad kepdavo, kai pasirinkimas tada budavo kepimui tik kiaules taukai arba nerafinuotas aliejus. dabar galima kepti ant ko tik nori, bet as, jei neturiu nerafinuoto saulegr. aliejaus, bulvimiu blynu net nekepu, nes man jie neskanus. kavinese ju irgi nevalgau, nes jose kepa ne tokiuose riebaluose kokiu man reikia.

  11. Daiva parašė:

    p.Oksana primine man apie bulvinius blynus kepamus krosnyje. Man labai pasiseke, as tokius esu ragavusi.Mano mociute, kuri gyveno Veisieju miestelyje, (Lazdiju raj.) kepdavo juos krosnyje ant dziovintu kopustu lapu- jokio riebalo, viena kart metuose-rugpjucio menesi (tam naudojo tik svieziai uzaugintas bulves). Is vakaro paruosdavo kibira bulviu, paryciui kurdavo krosni, bulves tarkuodavo rankomis, ir velyva sekmadienio ryta mes juos ragaudavome pasidazydami i grietine ar spirguciu padaziuka. Skonis nerealus…

    • SigitaZ parašė:

      Labai smagu, prisimenu ir aš tokius blynus, mano tėvukas veisejokas (iš gražuolio Veisiejų miestelio), dar maža buvau, bet atsimenu močiutė sakydavo: eikit vaikeliai bulbinių bandų valgyc :))) labai gerai pamenu kopūsto lapus ir stiklines pieno ant stalo 🙂 Ech, kokia graži vaikystė 🙂

  12. Diana parašė:

    Beata, nors man dar tik 14 as labai mėgstu gaminti. Beveik visus tavo patiekalus esu išbandžiusi. Visi buvo begalo skanus. 🙂
    Beata, sekmės einanat į priekį ir nekreipk dėmesio į tokius kaip Vilma. 🙂
    P.s. Vilma , jei čia tau kažkas nepatinka gali tiesiog susikurti savo bloga ir ten rašyti apie savo glynus kepamus tik ant sviesto ir taukų…:*

  13. Luka parašė:

    Miela Beata,
    Skaitau jūsų straipsnius, domiuosi jūsų gaminamu maistu, nuomone apie jį. Mano manymu, tai ką jūs sukuriate yra kažkas nuostabaus, neįprasto, viliojančio. Tiesiog trykštate kūrybiškumu, meile žiūrovams ir skaitytojams. Dėl jūsų besąlygiško nuoširdumo aš su entuziazmu laukiu jūsų jau greit pasirodančių laidų, kuriose iš paprastų produktų, kuriuos kiekvieną dieną praeinu parduotuvėje, paverčiate meno šedevrais. Ačiū jums, kad esate. Jūs mane įkvepiate. Sekmės! 🙂

  14. Vilmante parašė:

    Laba diena,

    Labai pavėluotas, aišku, komentaras, bet negaliu susilaikyti. Mano, amžiną jau atilsį, močiutė pasakojo, kai per 2 pasaulinį karą kažkokiu stebuklingu būdu gavo terbelę bulvių, mat gyveno mieste, ne kaime ir savo bulvių neturėjo. Tai iš to džiaugsmo sugalvojo išsikepti bulvinių blynų, bet aišku, nei taukų, nei aliejaus tuo metu neturėjo. Blynus kepė ant žuvų taukų (galit įsivaizduoti?). Mano mama, kuriai tuo metu buvo kokie 5 metai, visą gyvenimą atsiminė tų blynų skonį ir sakė, kad skanesnių nebuvo ragavusi.

  15. Augustė parašė:

    Sveiki Beata, aš turbūt pati jauniausia kepėja pagal Jūsų knygas, nes man 18, o aš pradėjau kepti maždaug nuo 16. Apie blynus. Man ir mano šeimos nariams labai patinka lietiniai blynai. Gal žinote kokį gerą receptą lietiniams su Nutela? Ačiū.

    • Beata Nicholson parašė:

      Miela Auguste, nėra jokio recepto, ištepat lietinį su netella ir prašau! vienintelis būdas kurį žinau, į lietinių tešlą galite įdėti kakavos ir bus jums lietiniai kakaviniai dar su nutelos įdaru

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.