8241
Beatos virtuvė

Prieskoniai: ar nepaskęstate jų gausybėje ir mano prieskonių topai

(38)

Pats Arvydas Sabonis kažkada yra sakęs, kad jam geriausi prieskoniai yra pipirai ir druska. Turbūt šis jo posakis atspindi tūlą lietuvišką virtuvę, nors aš nesutikčiau, kad lietuviai prėską maistą valgo.

Sakyčiau, per pastaruosius dešimt metų prieskonių lentynose įvyko revoliucija – ten prieskoniai kaip vaikai pliaže prie ledų ar jaunimas prie baro stumdosi pečiais, alkūnėmis ir kulnais vienas į kitą spiriasi. Mane kartais net siutas paima prie tos lentynos, nes tiek visko prisigrūdę.

 Aš nepamirštu savo ir sakau, kad mažiau neretai yra daugiau. Tikrai ne tas geriausias virtuvėje, kuris beria ir maišo viską iš eilės – a la improvizuoja, o tas, kuris įsiklauso ir neperspaudžia. Visada laimi tas, kuris atsargiai, su atitinkamu švelnumu gerbia produktą ir renkasi kokybiškus ingredientus papildomam skoniui suteikti. Berti visko iš eilės į puodą tikrai nereikia, o gerai pagalvojus, tai galima sėkmingai virtuvėje vadovauti su kokia 10 solidžių prieskonių.

Prieskoniai – ne kepsnys, jų reikia nedaug, bet visuomet verta atkreipti dėmesį į kokybę. Mano pačios prieskonių stalčius toks, kad, kaip sakydavo mano mama, velnias koją nusilaužtų. Nors tikrai neturiu tokios gausybės, kaip mano draugas Martynas. Jo stalčiai, tai kaip koks turgus, nes jis tempia iš visų kelionių kiek paneša ir kiek nepaneša. O aš neseniai iš Zanzibaro atsivežiau visai neprastą maišelį gvazdikėlių ir ryšulėlį vanilės – jos Lietuvoje gaunu sunkiausiai. Nenuostabu, juk vanilė priklauso brangiausiems pasaulio prieskoniams ir Lietuvoje kol kas nėra labai paklausi. Bet va štai vieną kartą, kai labai ieškojau, tai atkreipiau dėmesį, kad ir Lietuvos parduotuvėse vanilės ankštis siūlo „Kotányi“ prieskonių vardas.

vaniles ankstys Beatos ieskomiausios

Beje, visai neseniai mes su Bronele lofte, aptarinėdamos virtuvės ir gyvenimo aktualijas, pasidalinom, kur kokių prieskonių yra, ką mėgstam. Tada Bronė irgi pagyrė „Kotányi“.  Apsižiūrėjau – stalčiuose ir aš turiu nemažai jų produkcijos, ypač turiu pagirti jų mono prieskonius – jie tikri grynuoliai, be nereikalingų stiebelių, šakelių ar lukštelių. Ir dar iškart užfiksavau, kad šių prieskonių pakeliai patogūs – lengvai nusiplešia, o paskui dar lengviau užsilanksto, o prieskoniams gi labai svarbu, kad ilgai išlaikytų savo eterinius aliejus neišbėgiojusius…

Taigi, kai jie pasibeldė į mūsų duris siūlydami išbandyti visą plejadą savo produkcijos, mes su Brone, aišku, apsidžiaugėm ir priėmėm visą maišą prieskonių.

Kotanyi prieskoniu deze

Ta proga aš savo dar iš Londono atsivežtus prieskonius turėjau pertvarkyti (o, patikėkite, aš tokia kaupikė, kad turiu jų kokių penkerių metų senumo). O tai jau tikrai nėra gerai, nes prieskoniai turi savo galiojimo laiką. Ką prieskoniai duoda patiekalui? Savo aromatą, o kur yra aromatas? Aliejuje ir jo, aišku, galimybės taip pat ribotos, po kelerių metų prieskoniai ima ir iškvėpuoja savo syvus, visa, kas geriausia, atiduodami stalčiui, o ne jūsų daržovių troškiniui. Taigi, pamoka tokia: neprisipirkti daug, o geriau mažiau, bet kokybiškų ir atsinaujinti repertuarą.

Apie prieskonius tikrai galima parašyti knygą ir ne vieną, bet paprastai aš juos skirstau taip: žolelės ir medeliai.

Žolelės – tai viskas, kas buvo žalia ir minkšta, visos prieskonių žolės, svogūnai, morkos, česnakai, aitriosios paprikos. O medeliai – tai visokios sėklytės arba žiedeliai: kmynai, kuminai, kalendrų grūdeliai, įvairiausi pipirai, gvazdikėliai ir, žinoma, cinamonas.

Ne kartą esu sulaukusi užklausimo, ką gi reikėtų turėti ir įsigyti, ir kur naudoti įvairius prieskonius. Jums leidus, aš sudariau prieskonių ketvertukus iš žolelių ir medelių. Beje, beveik visus juos puikiausiai radau „Kotányi“ repertuare ir visi man jie įtiko. Nemanykite, kad puolu girti visus, kas tik paprašo, jų kokybę jau seniai akylai stebiu, o pabendravusi su šito vardo atstovais, buvau maloniai nustebinta, kad jų kokybės standartai pranoksta net ir ES reikalavimus. (Pasirodo, prieskonių kokybė yra nustatoma pagal eterinių aliejų koncentraciją ir pagal tyrimus įvairiose šalyse „Kotányi“ savo konkurentus lenkia net kelis kartus, todėl ir jų prieskoniai tokie kvapnūs, reikia mažesnio jų kiekio norint išgauti tą patį skonį). Žodžiu, tai tikrai gera žaliava, atkeliaujanti pas mus iš Austrijos, bet grįžtam prie topų.

Žolelių TOP4:

Raudonėliai. Mano favoritai, jų kvapas gaiviai aromatingas, ryškesnis nei džiovintų bazilikų. Aš jų beriu į troškinius, sriubą, vartoju mėsai gardinti. Ir būtinai dedu viską, ką darau iš pomidorų.

Aitriosios paprikos. Man patinka džiovintos ir sutraiškytos tokiom matomom plokštelėm-skiedrelėm. Jos ir karščio, ir gelmės suteikia, į brusketą ir į sriubą vienodai gerai tinka. Dar labai tinka su šokoladu… ir griliažu.

Lauro lapai. O taip, taip, kaip be jų? Kad į sriubą komandiruojami, tai visi žinome, bet man dar labai patinka jų įmesti kepant orkaitėje daržoves su trupučiu aliejaus, o ir karštam vyne nuostabiai suveikia.

Čiobreliai. Kažkas mane traukė per dantį, kad visur juos dedu, į arbatą, tai tikrai. Stengiuosi nepiktnaudžiauti, nes kartais gali būti per ryškus jų kvapas, bet čiobrelis čiobreliui nelygus, šviežias kvepia vienaip, džiovinto kvapas taip pat skiriasi priklausomai nuo kilmės. Čiobreliai, kmynai ir česnakas – mano keptos vištos mantra.

Medelių TOP4:

Cinamonas – šio prieskonio sunaudoju daugiausiai. Į kavą, į arbatą, į visas košes, visus blynus ir pyragus. Ir visai ne tik todėl, kad jis spartina medžiagų apykaitą. Man tai saugumo, svajonės ir vaikystės kvapas.

Kmynai. Kaip be kmynų? Esu lietuvė, tai man kmynai būtini prie mėsos ir bulvių. 

Kuminai – įsimylėkite ir atraskite, jei dar neradote. Ir kuminai, tai visai ne kmynai…

Juodieji pipirai. Na ką jau čia bepridursi. Negalėjau jų neįtraukti. Naudoju tik sveikus, pati sumalu malūnėliu. Pirkti jau sumaltus, tai tas pats, kas medų per stiklą laižyti…

O jūsų virtuvėje, kokie dažniausiai naudojami preskoniai?? Pasidalinkite su manimi savo mėgstamiausių prieskonių trejetuku ir vienam jūsų išsiųsiu išbandyti naujausią „Kotányi“ prieskonį – Pomidorinį prieskonių mišinį.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (38)
Komentarai
  1. Ieva parašė:

    Labas rytas Beata!

    Mano prieskoniu stalciuje taip pat „velnias koja nusilauztu“! As labai apsidziaugiau, kad net ir pas tave lygiai taip pat:) Visai ne i tema, bet tai dar vienas sakinys, del kurio tavo visos keturios knygos issirikiavusios mano lentynoje:) Cia kaip prie smelio dezes: visos tos mamos, kurios su uzsiklijuota sypsena teigia, jos buvimas su 3 vaikais namie tai nieko ypatingo, ir jos visai neturi jokiu sunkumu. … Juk kartais labiau suartina paprastumas, nuosirdumas ir savo silpnybiu pripazinimas. Tie stalciai mano silpnybe, niekaip juose tvarka neissilaiko. Ir sitas tavo sakinys man si ryta buvo atgaiva sielai! Pagalvojau, jeigu ir pas Beata sitaip, tai vadinasi ne as viena tokia! Aciu tau uz paprastuma ir nuosirduma!

    O dabar prie prieskoniu:

    1) Cinamonas / jo dedu irgi visur: apart tavo aprasytu kosiu, pyragu, troskiniu cinamonu apibarstau vaikams supjaustytus obuolius ( tiksliau sudedu skilteles i dezute, vaikai uzbarsto cinamonu ir taip gerai pabarskina – be jokio cukraus obuoliu skilteles suziba nauju skoniu!
    2) Zoleliu druska ( druska visiems pazistama, bet mano virtuveje favorite tapo tikrai geros kokybes druska / Himalaju druska su daug daug kalnu zoleliu bei prieskoniu.)
    Sios druskos reikia daugiau, nes didesne jos dalis prieskoniai. Sita druska tokia skani, kad kartais jos uzsibarstau ant duonos su sviestu O jei dar pomidori skiltele!
    3) Krapai ir petrazoles / net nezinau, kuri isskirti…. Siu prieskoniu naudoju daug daug daug: svieziu, dziovintu ir saldytu.

    Pridurti noreciau, kad prieskoniams ypatingai tinka posakis: ne kiekybe, o kokybe! Nes net paprasti juodieji pipirai ka tik sumalti visai kitokie nei is pokelio, kuris prarymojo keleta metu stalciuje.

    Geros dienos!

    Ieva

  2. Asta parašė:

    mano pagrindinis prieskoniu rinkinys gana elementarus, bet geras 🙂
    1. zinoma pipirai, anksciau naudojau tik juoduosius pipirus, dabar juos keicia pipiru misiniai
    2. Kmynai, tinka viskam ir darzovem, ir mesytei (ypac vistienai!) ir – arbatai.
    3. Bazilikas. tikriausiai visos salotos musu namuose su baziliku, anksciau karaliavo petrazole ir krapai, dabar jie aisku nedingo niekur, bet jei issikiriant tris pagrindinius, jie liktu 4 vietoj.

    • Asta parašė:

      tiesa, druska manau yra ne prieskonis, o tik nereikalingas priedas, kuri vis tik naudoju, nors bandau vis mazinti ir mazinti.

  3. Sandra parašė:

    Pats geriausias visų laikų TOP trejetukas – druska, pipirai ir česnakas 🙂

  4. Jolanta parašė:

    Labai dažnai naudoju džiovintą papriką, kajeno pipirus, Romos kmynus (kuminą), ciberžolę, lietuviškus kmynus, pati prisidžiovinu raudonėlių, čiobrelių, mėtų, pasidarau džiovintų saliero drožlių (neįsivaizduoju sriubos be jų). O kaip išskirti tris prieskonius-favoritus? O gi labai paprastai – be jų praktiškai neapsieinu nė dienos, į juos pirmiausia tiesiasi ranka, jie naudojami dažniau nei dažnai 🙂 Ir tai yra:
    1) JUODIEJI PIPIRAI – kitų prieskonių atžvilgiu jų suvartoju daugiausia.
    2) KRAPAI – sezono metu – žali, ne sezono metu – šaldyti. Jiems mano daržiuke pagarbiausia vieta 🙂 Neįsivaizduoju be jų konservavimo sezono, ir visų kitų patiekalų, sriubų, salotų, užkandžių, išskyrus saldumynus 🙂
    3) BAZILIKAI – vasarą – daržiuke, žiemą – ant palangės. Makaronų patiekalai, padažai, pagardai, varškės užtepėlės, picos, ir be abejo pomidorai+mocarela 🙂 Myliu juos kaip lietuvišką ruginę duoną 🙂
    Be šių prieskonių mano patiekalai prarastų pusę savo vertės!

  5. Neringa parašė:

    Mano prieskonių rinkinys būtų toks :

    1.pipirai ( tik malti čia ir dabar )
    2. bazilikas ( tiesiai iš daržo ,žiemą šaldytas arba džiovintas ) ,jo dedu visur ,net namai užkvimpa ,kai atsinešu
    3. česnakas ir čili pipiriukas ( jo visada yra šiltnamyje )
    Tik vienintelis ko nemėgstu – lauro lapai .

  6. Jolita parašė:

    Sveika, Beata!
    Prieskoniai viena iš mano silpnybių, negaliu praeiti ramiai parduotuvėje kažko nenusipirkus. Ir vis norisi kažko naujo, nebandyto, negirdėto;) O čia tie, be kurių neįsivaizduoju savo virtuvės ( i trejetuką mano mylimiausi prieskoniai netelpa, reiktu jau dešimtuko:D)
    1. Juodieji pipirai
    2. Raudonėlis
    3. Čiobrelis

  7. Edita V. parašė:

    Virš stalviršio turiu lentynėlę. Ten visko yra. Nuo kavos iki tuo metu reikalingų vaistų. Bet vienam krašte stovi prieskoniai, tie, kuriuos naudoju kasdien. O ten stovi… Druskra, juodieji grūsti pipirai ir baltieji malti pipirai. Visa kita stovi prieskonių lentynoj spintelėj, bet nedažnai aš ją atidarau. Dažniau varstau šaldiklį, iš kurio traukiu tokią košelę: alyvuogių aliejus, trinti bazilikai ir česnakas. Kai pirmą kartą panaudojau tą „košelę“, vyras iš naujo įsimylėjo 😀 Baltuosius pipirus naudoju vištienai ir šiaip pastebėjau, kad liaudyje vis daugiau susiprantančių, kad maistas neturi būti vegetos skonio ir vištiena gaminama ne tik su kariu 😉

  8. Angelika parašė:

    Bėgant laikui skonis tobulėja, todėl neužtenka tik kelių prieskonių ir čia labai padeda virtuvėje Kotanyi prieskonių rinkiniai (esam jų gerbėjai):
    1)“ Itališki prieskoniai“ ( visoms salotoms, o ypač pomidorams su mozzarella). Na, aišku, šviežio baziliko būtinai turi būti…
    2) „Itališkos žolelės“ ( tinka visiems troškiniams);
    3) kaip tikri lietuviai negalime apseiti be bulvių ir čia naudojame „Amerikietiškų bulvyčių prieskonius“

  9. Kristina parašė:

    O as jau senokai susitvarkiusi savuosius. Kol vaikuciai mazi buvo tai nuo tyreliu indelius kaupdavau ir ten viska kratydavau, bet reikejo kraustytis pamaciau kad daug vietos uzima… Dabar visi vienoj dezutej guli. Pagrindiniai padeti po ranka, kiti spintelej. Taigi top 3 :
    1. pipirai – pagrinde juodieji, bet naudoju visokiu viskiausiu. Labai megstu grustuveleje susigrusti… Be ju ne vieno patiekalo nedarau…
    2. cinamonas – tikriausiai jis, nes padetas po ranka ir taip greit baigiasi…
    3. bazilikai – cia jau mano atrastas pries pora metu ir pamegtas tiek, kad pati prisisodinau ir visur dedu.

    Yra daugelis ir kitu prieskoniu be kuriu neapsieiciau, bet tai buvo top3

  10. Jūratė parašė:

    KMYNAI (ypatingai kur dedasi obuoliai – iš Beatos primokymai, ačiū ačiū – žemai lenkiuos, širdingai dėkavoju :)), ČIOBRELIS (jau vien pavadinimas koks gražus…) ir KARDAMONAS (kažkoks nenormalus „pasinešimas ant jojo“ pastaruoju metu… jau koks nesaldus slyvų džemas su juo man skanus… nualpimas).

  11. Siga parašė:

    Be druskos ir pipirų, mėgstamiausi yra lauro lapai, krapai, česnakas 🙂

  12. Monika V parašė:

    Mano trejetukas: Kalendra, muskatas, cinamonas 🙂
    Nors yra dar daug kitų, o be to, kaip be druskos 😉

  13. Migle parašė:

    Mano „svenciausia“ trijule : pipirai, cesnakas ir lauro lapai. Nieko egzotisko taciau kasdien naudojami 🙂

  14. Aistė parašė:

    Mano top 3:
    1.Pipirai(juodi, balti, čili)
    2.Čiobreliai(labiausiai džiovinti-nerealūs)
    3.Česnakai.
    🙂

  15. Tommygirl parašė:

    O, geras rašinėlis 🙂 Man Kotanyi prieskoniai irgi patys pačiausi, tiesą sakant..
    O mano prieskonių TOP3 būtų:
    1. Pipirai (juodi, balti, raudoni, žali, maišyti, malti, grūsti, „cieli“, aštrūs, saldūs, kvepiantys, nekvepiantys, sukeliantys čiaudulį arba ne, žodžiu, visokie)
    2. Kuminas (ne taip seniai įsimylėjau tą prieskonį, kad net vyras užpavydėjo, o visų kalčiausia dėl to prieskonio, taip taip, esi Tu, Beata.. Nes vis galvodavau apie tą keistą kmyną-ne-kmyną, kurį Beata giria per TV, – ir kas gi jis toks??? Kol nepauosčiau parduotuvėje.. Ir nuo tada jis karaliauja mano prieskonių spintelėje)
    3. Česnakas (kai turiu šviežią iš kaimo parsivežtą – naudoju jį, kai neturiu – verčiuosi su česnako granulėmis.. Bet be jo neįsivaizduoju savo virtuvės)
    Tai tiek 🙂

  16. Marija parašė:

    Prieskoniu yra daugybe, bet pergalvojus, tie kurie dedasi visada:
    1. Pipiras+druska;
    2. Ciberzole
    3. Cesnakai
    Jie keliauja i sriubas, troskinius, kepsniukus, maltinius.
    Blynai ir saldus kepiniai visada su cinamonu ir vaniliniu cukrumi.

  17. Judita parašė:

    O mano trejetukas štai toks:
    1. dašis – nepakartojamas, aromatingas prieskonis, galintis pakeisti netgi pipirus. Ir visai nesunkiai auginamas Lietuvoje.
    2. kuminas.
    3. cinamonas.

  18. Viktorija parašė:

    Kad prieskonių gausybė tai faktų faktas, jau nežinia kiek laiko mėginu perprasti jų magiją 🙂 Išskirti tris svarbiausius be galo sudėtinga, nes visi savaip brangūs ir naudojami 🙂 Bet faktiškai nei vienas patiekalas neapsieina be:
    1. Imbiero, kol kas tik džiovinto, nes dozuoti šviežią nėra itin lengva ir galima smarkiai perspausti:) Bet jis tinka visur, tiek į troškinius, tiek į sriubas, karštą pieną, žodžiu visur 🙂 Ir skrandukas džiaugiasi, nes jis padeda virškinti 🙂
    2. Ciberžolė – gal kažko labai įspūdingo ji ir neduoda skonio prasme, bet jau spalva, drėgną ir tamsų rudenį, kai paprasto keptos bulvytės tampa ryškiai geltonos, tai nesišypsoti jau nepavyks 🙂
    3. Cinamonas – kaip pati Beata minėjai, primena vaikystę ir be galo maloniai kvepia ir šildo 🙂

    • irma parašė:

      Ciberzole ( lemon grass) labai kvepia ir skoni nuostabu savita turi, taip kad jos nepastebeti neimanoma, is aprasymo manyciau, kad jus tumerika (tumeric) naudojate, kuris tikrai skonio nepriduoda, bet labai graziai „dazo“, as irgi ir i ryzius, ir i bulves idedu. 🙂

      • Kamilė parašė:

        Pora klaidelių įvėlėte: visų pirma lemon grass yra ne ciberžolė o CITRINžolė. Labai puikus prieskonis pvz. tailandietiškiems patiekalams, bet tik šviežia, nes džiovinta praranda visą žavesį. Ir antra – ne tumerikas o tuRmerikas. Tik lietuviškai šitaip visai nesisako, bet tai ir yra ciberžolė, turinti stiprų geltoną pigmentą.

  19. Eglė parašė:

    Reforma mano prieskonių lentynoje įvyko tada, kai atkeliavo į mano namus pirmoji Beatos knyga 🙂 Tada buvo atsisakyta daugybės prieskonių mišinių ir attrasti individualūs skoniai 🙂
    1. Pipiras + druska
    2. Čiobrelis
    3. Lauro lapas

  20. Ingrida parašė:

    Labas Beata, seniai laukiau kažkokios panašios temos…. gal turėdama laiko galėtumėt parašyti dar plačiau apie savo prieskonius ar jų mišinus. iš tikrųjų mano viena iš silpnybių yra prieskoniai, negaliu praeiti pro prieskonių lentynas jų nepatyrinėjusi, neapžiūrėjusi naujienų ir žinoma kažko neišsirinkusi… Savo top trejetuką rinkau ilgai ir nusprendžiau, kad jis va štai toks:
    1. bazilikas (man jis tiesiog tinka viskam. bet kokia skani kopūstų sriuba su juo, tiesiog neįtikėtina)
    2. prieskonių mišinys chimi – churi ( nerealus mėsai :))
    3.himalajų druska ( naudoju rožinę ir juodą)
    lauksiu jūsų naujų temų…

  21. Diana parašė:

    Sveiki, aš pati mėgstu pasigaminti savo prieskonių mišinius:
    1.Sudžiovinu baziliką, čiobrelį, česnaką, čili pipiriuką, morką, svogūną viską sumalu kavamale, dar įdedu maltų pipirų, muskato, kmynų, garstyčių sėklų.Viską sumaišau ir supilu į indelį. Puikūs universalūs prieskoniai
    2. Smulkintas džiovintas bazilikas, čiobrelis ir česnakas. Nepamainomi gaminant česnakinį padažą.
    3. Paprasčiausias bazilikas skanus tiek šviežias tiek džiovintas:)

  22. Vakarė parašė:

    Laba diena,
    puiki tema pasidalinti nuomonėmis ir atradimų džiaugsmu…
    Sunku ,,surikiuoti“ prieskonius, juk jie tokie skirtingi ir, rodos, kiekvienas reikalingas. Bet visgi – pirmasis trejetas: kmynai, krapų lapukai ir cinamonas. Juos naudojo mano Močiutė, kažkada pripažinta geriausia Dzūkijos gaspadine, dabar jau aš pati močiutė, nepakeičiami jie ir man. Savo darže auginu daugybę įvairiausių prieskoninių augalų,lietuviškųjų ir ,,svetimšalių“, visus metus su malonumu juos džiovinu, pilstau, dalinuosi. Nesvetima man ir egzotiškoji virtuvė, nes kaip gi pamėgsi, jei neišbandysi…
    Taigi,- ieškokime, atraskime, džiaukimės, MIELOSIOS…

  23. Laura parašė:

    Mano prieskoniai favoritai:
    1. juodieji pipirai
    2. cesnakas
    3. italiskos zoleles is Kotanyi
    O saldiems patiekalams:
    1. Cinamonas
    2. Naminis vaniles ekstraktas

  24. dovile parašė:

    Labas Beata, na ir as kaip ir Ieva esu ta laimingoji kuri jau turi visas keturias knygas, nesenai gimtadienio proga gavau tavo pirma ir paskutine knyga…ir esu ziauriai laiminga, siandien pietu metu pavarciau pirmaja knyga, o kiek ten visko radau ka jau gaminsiu….ooooohhhoooo, o be to ir gimtadienis sis buvo pavadintas Beatisku, kadangi beveik visi patiekalai is Beatos knygu….tortas irgi buvo „senelio sapnas“ ir angliski pyrageliai….na zodziu….Prieskonius naudoju tai aisku, kad pipirus, vegeta(ale naturalia) ir santa marios „persilada“(susideda is petrazoliu cesnaku ir dar kazkuris ieina prieskonis bijau pameluot), tai sitie mano yra pagrindiniai kurie beveik visur figuruoja….

  25. Monika parašė:

    1.Svogunas+cesnakas( visko pagrindas)
    2. Rosmary ( kalakutienai ir kitai mesai )
    3. Pipirai( dideli Allspises)

  26. Dina parašė:

    As prieskoniu misiniu nenaudoju, nes beveik visuose yra MSG, kas yra negerai… Tai turejau ismokti pasidaryti savo misinius marinatams, salotoms. Taip isimylejau kumina, imbiera ir cilantro. O senos meiles – tai pipirai, krapai ir cesnakas.

  27. Akvilė parašė:

    Kokia širdžiai miela tema:)Kai kas turi silpnybę knygoms, kai kas batams, aš -prieskonių pirkimui:)Negaliu ramiai praeiti pro prieskonių parduotuvę ko nors neįsigijus, o kai prieskonių dėželėje viskas nesutelpa ir padarau „rezviziją“ tvarka būna lygiai…kokias 3 dienas, po to vėl perku perku perku…Labai mėgstu įvairius prieskonių mišinius, be druskos, sintetinių priedų tik iš įvairių džiovintų daržovių ir žolelių.. O trejetukui nominuoju:
    1. Penkių rūšių pipirai. Kaip Beatai su čiobreliais taip man su pipirais: visur, daug ir dažnai;) pipirus pamilau kai įsigijau pipirų malūnėlį, iki tol turbūt sunaudodavau puse pokelio maltų pipirų per metus. Pipirų malūnėlis yra gėris:)
    2. Kmynai. Visada privalau jų turėti, jie didžiausias pagalbininkas kai reikia paruošti puikius pietus iš vištienos.
    3. Cinamonas. Man jis jaukumo, šilumos ir sėkmės ženklas. Kai liūdna ir nesiseka visada kepu pyragą su cinamono karūna, gyvenimas tikrai prašviesėja.
    Berašydama prisiminiau savo tėtį, jo mylimiausias prieskonis – lauro lapai. Nesvarbu, kad ką nors gamina tik pora kartų per metus, bet jei atsidarius spintelę akys neužklius už lauro lapelių jis nepatingės specialiai nuvažiuoti į parduotuvę jų nupirkti ir paskui dar kurį laiką pabambės, kad „kokia čia šeimininkė, jeigu net lauro lapelių nėra“:)))

  28. Vita parašė:

    Kadangi, kasdien naudojamų sąraše puikuojasi „Kotányi“ produkcija, drąsiai ir nereklaminiais tikslais galiu įvardyti trejetuką (ypač derantį su pomidorais, dėl kurių alpėju):
    1. Keturių pipirų malūnėlis („Pfeffer bunt“ „Kotányi“), nes man nėr svarbiau už šviežiai maltus pipirus, daug pipirų.
    2. Nesmulkinta aitrioji paprika („Chili Peperoncini ganz“ „Kotányi“), nes man nėr skaniau už pirštais šviežiai sutraiškytą į laisvę paleistą aitrų aštrumą (kitur parduodama sveriama nesmulkinta būna gavusi drėgmės ir nebe tokio sodraus skonio).
    3. Raudonėlis, nes jo aromato savaime daug kur norisi. (Lyderio poziciją tik per plauką jam perleidžia cinamonas, kuris ir pomidorams malonios šilumos priduoda.)

    Ditirambus galėčiau suokt ir Chalapos aitriosioms paprikoms („Chili Jelapeno“), ir Provanso žolelėms, ir itališkoms žolelėms (ne sutapimas- vis „Kotányi“)… Ir jei nuo medžio, tai žalioji citrina irgi labai netgi kviečiama.

  29. Vilma parašė:

    1. Kuminas
    2. Krapai
    3. Bazilikai

  30. Valiusha parašė:

    Mano prieskonių topas:
    1. pipirai juodieji;
    2. Paprikos milteliai;
    3. Česnakinė druska
    🙂

  31. Inga parašė:

    Česnakas, Provanso žolelės – rozmarinas, čiobrelis, levanda, raudonėlis ir dašis, bei ne tik kaip prieskonį bet ir arbatai – tai šalavija ir juozažolę. O į puodelį įdėjus šalavijo lapa su juozažolės truputėliu bei citrina tai pati skaniausia arbata.
    Tiesa visas šias žoleles auginu pati – tai visada esu garantuota jų kokybe

  32. Gitana parašė:

    Mano TOP 3 būtų:
    1. Juodieji pipirai; 2. Bazilikai; 3. Raudonėlis;

  33. Aušra parašė:

    Mano TOP trejetukas:
    1) Iš Portugalijos vyro parvežta stambi druska
    2) Žvėrienos prieskoniai
    3) Pačios sudžiovinti ir sumalti prieskoniai – a. la vegeta

  34. Agne parašė:

    dirbu prieskoniu parduotuveleje, tad vos talpinu prieskonius i spintele, idomu kartais paeksperimentuoti 😀 bet mylimiausi prieskoniai yra: dziovintos krapu virsuneles; cesnakas; cinamonas. Paskutiniu metu gana pamegau ozrage. lb tinka visokiems padaziukams, kadangi man patinka grybu skonis 🙂 maltu imbieru arba maltu garstyciu reitingas mono akyse pastaruoju metu irgi kyla 🙂

  35. […] prieskoniams, nes jų kokybė ir kvapnumas dar nė karto manęs nenuvylė (jau apie tai esu rašiusi savo bloge […]

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.