8241
Beatos virtuvė

Svečias EVA TOMBAK: JOGA IR MENAS, BE TRAGEDIJOS

(2)

Mane iki šiolei dauguma asocijuoja su žurnalais „Ieva“ ir „Cosmopolitan“. Su „Ir velnias dėvi Pradą“ įvaizdžiu. Suprantu, nusiplauti nuodėmingojo gyvenimo tatuiruotes nėra paprasta. Ir visgi nenoriu trukdyti gydytojo Karapeto Babajano, bevelėju pati savo tatuiruotes blūrinti.

O ir blūrinti noriu saikingai. Gyvenimo kūrybingoji zona mane domina kaip niekad stipriai. Joga ir kūryba – sąjunga forever.

Žinau, iki šiolei gajus mitas, kad tikrų menininkų gyvenimas yra lyg drugelio akimirka, jie gyvena greitai, liepsnoja skaisčiai, miršta jauni. Tačiau turėkime sąžinės, nedėkime lygybės ženklo tarp menininkų ir žalingų įpročių. Tikrai ne visi rašytojai, dailininkai yra alkoholikai ir narkomanai, tikrai ne dauguma aktorių, muzikantų miršta nuo kepenų cirozės ar plaučių vėžio. Anaiptol ne visi menininkai yra tingūs kelmai, kurie vos ne vos savo sėdmenis atplėšia nuo minkšto krėslo.

Kur aš lenkiu? Ogi prie jogos, prie ko gi daugiau. Noriu taikų, fokusuoto jogo įvaizdį priešpastatyti tikro menininko tragedijai.

Eva

Daugybę metų buvau iš tų, apie kuriuos sako: jis jaučia, suvokia iki širdies gelmių, tik nesugeba žodžiais apvilkti savo jausmų. Kaip undinėlė. Tarsi turi klausą, bet nevaldai balso, negali suderinti balso stygų su savo klausa. Patikėkit, jausmas apgailėtinas.

Tačiau žinote, ką pastebėjau? Joga pramuša. Ne, ne dainavimą. Rašymą. Gerai, romanų rašytoja ar poete netapau. Įtariu, dėl to niekas nesielvartauja. Kasdieninės asanos, kvėpavimo technikos, meditavimas mane atpalaidavo, išvadavo iš įtampos, baimių ir nerimo. Joga padarė nepalyginamai daugiau, negu vynas, kava ir cigaretės naktį. Joga praplėtė, išgrynino minčių erdvę, jogos dėka aš pagaliau išmokau fokusuotis.

Ar žinote, kad gimsta nauja teorija, naujas mokslas, apie jogos ir kūrybingumo sąjungą? Jis tyrinėja, kaip ši sąjunga veikia rašymą, dailę, muziką, oratorystę. Daugybė gyvenimo sričių susiję su kūrybingumu. Tačiau, kad tą kūrybingumą uždegtume savyje, turime peržengti savo komforto ir konformizmo ribas. Ir čia joga gali būti kur kas stipresnis dopingas, negu gėrimas, rūkymas ar nihilizmas.

Manau, kiekvienam kūrėjui yra pažįstama užstrigimo, užsiblokavimo situacija. Kuomet tarsi kaip iš pypkės ėjo, knyga/paveikslas/muzikos kūrinys artėjo prie finišo ir staiga – bac trach tararach ir – blokas. Visiška frustracija. Neviltingas jausmas, kad parakas baigėsi ir nieko iš savęs daugiau neišspausti.

Analogiškai funkcionuoja mūsų kūnas. Sveikas, žvalus ir staiga, lyg iš niekur nieko… vidurių užkietėjimas. Menas ir vidurių užkietėjimas yra tamprioje sąsąjoje, beje (Atsiprašau, jei ką įžeidžiau). Kai kūnas sustingsta, sukietėja, surambėja ir virškinimas, visi jo procesai sutrinka, mes negalime žmoniškai išsituštinti ir – nebelieka erdvės jokiam grožiui, mūzoms, produktyvumui. Plunksna krenta iš rankų ir nebepakyla.

Tačiau joga visagalė, ji gali padėti ir su kūryba, ir su vidurių užkietėjimu.

Anot jogos filosofijos, oro elementas yra sąsajoje su idėjomis, kūrybingumu, su minčių judėjimu. Pakliuvę į streso gniaužtus, mes liaujamės kvėpuoti. Joga kvėpavimo technikų pagalba išjudina, išlanksto, sustiprina kūną, nuima visus blokus, atveria mūsų sąmoningumą. Pradėję kvėpuoti giliai ir ritmiškai, mes sulėtiname smegenų bangas – ir daugiafunkcinę Beta erdvę pakeičia labiau fokusuotos Alpha smegenų bangos. Būtent Alpha erdvėje  rašytojas rašo, tapytojas tapo, skulptorius lipdo, fotografas fotografuoja. Mano vyras dainuoja duše, arba dizainuoja, arba kuria savo šmaikščius intelektualius tekstus ir tampa klasikiniu Nikodemu Vaškiu, kurį aš su kiekvienais metais vis labiau suprantu ir myliu.

Kas neaišku su bet kokia praktika – jogos asanų, kvėpavimo technikų ar kūrybingumo žadinimo, jau žinom kur kreiptis. Joga su Eva“, Grybo g. 7, Sveikos gyvensenos sporto klubas, II, IV 16.30-17.45, VI 10.00–11.20. Renkamas pageidavimų koncertas dėl užsiėmimų rytais, 7.45 – 8.45. Registracija būtina. Registruotis fb žinute arba el. p. tombak.eva@gmail.com.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (2)
Komentarai
  1. Danute parašė:

    Grybo gatve yra keliuose Lietuvos miestuose, o kuriame siuo atveju?

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.