8241
Beatos virtuvė

Knygų mugė arba neeiliniai susitikimai

(32)

Nepaisant to, kad viešai rūkyti jau seniai yra smerktinas ir uždraustas reiškinys ir tie laikai, kai sėkmingai sėdėdavom prirūkytuose restoranuose ir tarp patiekalų pūsdavome vieni kitiems į veidus dūmų užsklandą, ačiū Dievui, negrįžtamai praėjo. Lėktuvuose vis dar primenama ir užrašoma ant bilieto: No smoking… Nors lėktuvai non smoking jau tuoj bus du dešimtmečius. Bet tai nieko čia tokio, taip įpratę, taip daroma, juk niekada nežinai, gal atsiras koks rūkorius, penkiolika metų neskraidęs ir užsimanys užsirūkyti. Tiesa, vos prieš porą mėnesių teko pačiai matyti, kaip paauglys, na, gerai gerai, – jaunuolis, susinervinęs, kad atšauktas skrydis į Amsterdamą, ir, prieš išeidamas iš lėktuvo salono, ėmė ir užsirūkė. Aš galvojau, kad dabar imsiu ir nusuksiu jam galvą. Bet susilaikiau nuo fizinio smurto, bet srėbiamąją tai atidariau – negalėjau susivaldyti.

Ir štai tokiame kultūros šviesos, literatūros ir, pripažinkime – sėkmingų pirkinių renginyje, kaip Knygų mugė, susivaldžiau, bet tik per plauką, nepasakiusi ko nors, dėl ko vėliau būčiau pasigailėjusi. Bet mane iš esmės sunervino scena, kai viena populiari autorė atsisakė pasirašyti ant savo knygos vienai skaitytojai: ne dabar, – numojo jinai ranka. Aš galvojau, kad tuojau PAT užspringsiu ir išvirsiu iš savo gerokai per aukštų aukštakulnių… Na, dar įvertinkime ir tai,  kad jau gerokai buvau pavargus ir, prisipažinkime, išalkus, ir gal net truputį emociškai išsiderinus. Bet išgirdau ir pamačiau, kaip simpatiška mergina buvo nuvyta ir atstumta rašytojos ir dar kažkokios jos kolegės – “ne dabar”… Net neabejoju, kad buvo viena kita priežastis, bet kiek mačiau, autorė nebuvo užsiėmusi kažkokiais ypatingais darbais – nei pjovė, nei sėjo, o sėdėjo po leidyklos stendu. Tai miela ponia, jei atsisakote pasirašinėti ant savo brangios (pirmaja to žodžio prasme) knygos, tai ko gi tenai sėdite??? Sėdėkite namie arba po palme. Knygų mugė – susitikimų laikas ir nei vienas autorius, mano nuomone, neturėtų atsisakyti pasirašyti ant jo paties knygos. Ką ir galėjome puikiai pamatyti: čia, stenduose, išsijuosę dirbo visi – pradedant redaktoriais, baigiant direktoriais ir autoriais. Aštuntoje dešimtyje stovintis ir iš perkamiausių dešimtukų neiškrintantis Algimantas Čekuolis man jau beveik tapo Knygų mugės simboliu, nes turi ir savo atskirą stendą ir nuolat stovinčias eiles skaitytojų ir su malonumu raito visas dienas autografus ir dar randa laiko pasišnekėti. Duobę Baltų lankų stende išstovėjo ir Andrius Užkalnis, didžiausio anšlago sulaukė Martyno Starkaus knyga ir pristatymas, ir Roberto Petrausko ginklas, oi, atsiprašau, knyga (bet gali būti naudojama kaip ginklas tikrai) “Trečiasis reichas”. Visi su visais maloniai bendravo. Aš pati neskaičiavau, ant kelių knygų ir kalendorių pasirašiau, bet Knygų mugėje praleidau beveik dvi dienas ir visi susitikimai su visais skaitytojais ir mano knygų pirkėjais, be pozos ir be piarinių sumetimų sakau – man yra džiaugsmas ir šventė. Kiekvienam pasidžiaugiančiam ir perkančiam mano knygas su malonumu pasirašau ir paplepu, ir padėkoju. Ir niekada niekam nesu pasakius “ne dabar”… Ir jei taip kada nors padarysiu, lai trenkia į mane žaibas, nes “ne dabar” gali būti, jei jus ant neštuvų neša greitosios med. pagalbos medikai ir net tada, jei nėra atvirų lūžių ir esate pilnos sąmonės, negalima pasakyti “ne dabar”… Tai va, nesvarbu, kad tos autorės knyga labai gera, bet šitas “ne dabar” atvejis tik patvirtina mano teoriją: kas atrodo kaip ragana ir yra ragana….

O jei toliau pratęstume Knygų mugės temą, tai ačiū visiems, kurie atėjote ir su kuriais susitikome. Man tai yra metų įvykis. Aš ir vėl ten per mažai, mano nuomone, praleidau laiko, visko nespėjau apeiti, ir vėl labai dosniai apsipirkau, daugiausia literatūros vaikams. O jos tikrai tikrai netrūksta, apie vaikiškas knygas parašysiu daugiau gal kitą kartą. Spėjau nusifotografuoti su šuniuku Vincu, tik labai gaila, Pelytės Smailytės neradau, bet bandysiu bent jau interneto platybėse ieškoti elektroninės knygos versijos… Labai džiaugiuosi dideliu atradimu ir puikia bičiulio Eugenijaus Skerstono knyga apie interjerą.

Ir šiaip buvo labai smagu, tik va, su maitinimu yra bėdelių šiokių tokių Litexpo -meniu tik  kava ir bandelės, tortai, pyragaičiai ir kibinai, kurie išgaruodavo labai greitai ir labai neskanūs sumuštiniai visokiuose kavos punktuose. O kur obuoliais, kur sriuba? Kur košė ?? Mielieji, kas nors, susimildami, įkurkite kokią nors mobilią košės brigadą? Ar kažką??? Kiek galima valgyti tą šaltą ar šiltą baltą duoną???  Tiesa, restoranas šioks toks yra, bet ten vietos gauti neįmanoma… Na, bet gal vieną dieną kažkaip bus išspręsta šita problemėlė…..

Ir pabaigai, elgesio testas.  Jei į jūsų taurę įkrenta tokia maža nekalta muselė, kitaip vadinama drozofila (tikrai nežinau jų kilmės, bet žinau, kad jei paliksite vasarą braškių bliūdą, tai jos, kur buvę, kur nebuvę, užderės), tai ką darote, jei tokia muselė įkrenta į jūsų gėrimą? Tebūnie tai alus/vynas/vanduo.

a) ištraukiate ją ir geriate toliau savo gėrimą,

b) susiraukiate, susinervinate ir gėrimo daugiau negeriate – juk ten musė!!!

c) labai susinervinate ir apšaukiate visus aplinkinius, ir dar ilgai bumbate, ir triukšmaujate, skundžiatės ir gailitės savęs… Susinervinęs labai stipriai vis tiek išgeriat…

Na, aš tai išimu musę ramiausiu veidu ir išgeriu alų. Tokie ar didesnis menkniekiai man nuotaikos negadina, taigi Knygų mugė buvo nuostabi, nors ir į mano taurę įkrito viena kita muselė :)))

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (32)
Komentarai
 1. idomu parašė:

  gal ten sabaliauskaite laiko neturejo? 🙂

 2. Almama parašė:

  Kaip visada labai įdomi ir nuotaikinga nuomonė apie knygų mugę . Paniurėlių ir susireikšminusių žmonių yra visur . Dėl košės -kavinės(ar „košinės“ chi hi) visai šauni mintis. Aplamai norėčiau į tokią „kavinę“ košytės pavalgyti…pilvas burzgia.

 3. Rita parašė:

  nu ziauriai smalsu, kas ta populiari „ne dabar“ autore. Beata, prasom uzuominu 🙂 negrazu pasakyti tik puse 🙂

  • pievu parašė:

   Ar tik nebus čia ta išdidi teta, kuri parašė antrą romano dalį, a? Nes viskas sutaptų. Bet jei ne, vadinasi, tokios tetos mugėj buvo dvi. 🙂

 4. Šarūnė parašė:

  Tas „ne dabar“ ismuse mane is vezu jei is tikruju…. Jau sitaip tai negalima 😀 O apie muses, tj ka cia ir pridursi issitrauki ir geri sau.. del jos neverta nei sau nuotaikos susigadinti,nei aptarnaujanciam personalui, prasant kad pakeistu gerima.. 🙂

 5. idomu parašė:

  jeigu muse ekologiska, tai viskas gerai 🙂

 6. aguona parašė:

  Na įtariu kas ta arogatiška ponia, tuoj pažiūrėsiu, ar tikrai panaši į raganą 😀 Ne tiek jau ten ir daug tų female autorių buvo mugėje su brangiom knygom…
  Beata, prašau, duoti užuominą, kad paskui begėdiškai mintyse neapkaltinčiau žmogaus. Jos debiutinės knygos išties, sako, neblogos, tad gal dėl to dama ir pasibrangino?

 7. aura parašė:

  Sabaliauskaitė?

 8. Vilma parašė:

  ar jums neuzstrigo Beatos sakinys “ kas atrodo, kaip ragana ir yra ragana“… Taigi, galvosukis prasideda, kas ta nemandagioji ponia 🙂

 9. aguona parašė:

  „Naujas knygas pristatys ir mūsų šalies autoriai: Alfonsas Andriuškevičius, Marcelijus Martinaitis, Sigitas Parulskis, Julius Keleras, Ilzė Butkutė, Marius Burokas, Kęstutis Grigaliūnas, Domantas Razauskas, Marius Jonutis, Kęstutis Nastopka, Viktorija Daujotytė-Pakerienė, Algimantas Čekuolis, Artūras Tereškinas ir kiti. Su naujomis knygomis į mugę grįžta ir užsienyje kuriantys lietuviai: Tomas Venclova, Algis Mickūnas, Vytautas Landsbergis, Laimonas Briedis, Kristina Sabaliauskaitė, Andrius Užkalnis“.

  Na tikrai ne Daujotytė. Ir turbūt ne Ilzė Butkutė. Kas belieka? 🙂

 10. Donatas parašė:

  Oho, dar ir taip būna? Čia toks būdas sukelti kalbas ir papildomo žinomumo gauti???

  O apie Pelytės Smailytės e-knygą, kai tik bus jau AppStore, būtinai papasakosim 🙂

  Mes jau irgi nebeaplankėm Beata, tiesiog net pavalgyti nebuvo kada išeiti iš stendo – daugybė vaikų ir tėvelių buvo supuolę 🙂

  • Beata Nicholson parašė:

   laba diena Donatai, butinai praneshkite apie pelytes atsiradima appstore, nes labai jau vartotumeme sita jusu produkta, sekmes ir tikiuosi pasimatysime kada gyvai su ponia Smailyte:))

 11. Beata Nicholson parašė:

  oi gerbiamieji detektyvai, nespeliokim, ir be to, aš tikrai nenoriu nieko liudinti ir konfrontuoti ir drabstytis, tiesiog šiaip pastebėjau pasidalinau, gal galėjau ir patylėti? na nežinau, bet jūs mano mieli blogo vartytojai, manau suprasite mane, ir nereikės man paskui gailėtis…nes žinote mane irgi visaip galima apvadinti…..

 12. aguona parašė:

  Nu gi reikia žinoti, kaip prie ypatingo autoriaus prieiti, mažu iki kitos mugės ponia dar vieną knygą pagimdys, tai kad žinot, kada prieiti „laiku“ to autografo..:)

 13. Okeana parašė:

  Labai ačiū už autografą, šypseną ir puikią knygą, kurios turinį jau verčiu apčiuopiamais ir maloniai skanaujamais elementais 😀

 14. keksiukas parašė:

  Nu „ta ragana“ tai tikrai nusipelne daug dėmesio šitam bloge ir šituo įrašu:) Kažkaip nuvylė mane blogo autorė čia tiek prirašius ir tiek išsiliejus…Ar ne lietuviškas pavydas prasiveržė?;)

 15. Asta parašė:

  Brangieji, palikim Beata ramybej… Jai gyventi ir gal net bendrauti reikes su rasytojais, leidejais ir kt. O mes sau kiekvienas pasidarykim savo isvadas ir nekvarsinkim Beatai galvos 🙂

 16. Vita parašė:

  Manu, kad visada lengviau ismesti muse, nei personala. Pagalvok, muse. Ne dramblys, stiklines nesudauze, gerimo neisgere.

 17. Beatos knygu gerbeja parašė:

  Miela Beata,
  man taip ir nepavyko issprukti is namu i knygu muge, mat kai aplink kojas nosis maloniai trina du mazyliai, ne taip lengva juos itikinti, kad mamai norisi pabuti su savimi… 🙂
  Zodziu, taip ir likau be jusu parasu ant megstamu knygu, o gyvai negalejau isreiksti savo susizavejimo Jumis. Todel rasau virtualiai:
  Jus – nuostabi! Man patinka Jusu paprastumas, nuosirdumas ir lengvas Jusu rasymo stilius!
  Telaimina Jus Dievas!
  Nesustokite! 🙂

 18. Kristina parašė:

  Kaip smagu, man patinka tokios visokios muges, deja knygu mugej Lietuvoj taip ir neteko pabuvoti 🙁 Bet myliu knygas be galo, kai gyvenau Lietuvoj ir uzeidavau i knygyna tai valandu valandas ten prabudavau ir cia, Londone tas pats, uzeinu i Waterstones knygyna, galvoju nu tik apsizvalgysiu ir iseinu su 5 knygom 🙂

  Yra teke savo gerime rasti musyte ne karta, tai tik isimu ir toliau geriu, juokaudavom su draugais, kad cia uzkandele prie alaus 🙂

 19. jura parašė:

  haha, puikiai cia beata surasei 🙂 man patinka, kad tu tokia zemiska, muset, kad is kedainiu 🙂 geras tas musu rajoniukas ten su klevu gatve buvo augti 🙂
  as muse tyluteliai irgi ismetu, o pas ponias autografu niekada neinu, is tolo matos, kad piktoka, nors joa, jei tai ta ponia apie kuria mastau, tai abi jos knygos puikios 🙂

 20. Silvija A. parašė:

  vienas pastebejimas, Sabaliauskaite jau ne pirma knyga pristate

 21. Yla parašė:

  Ar tik nebus juoda kate tarp Sabaliauskaites ir Beatos perbegusi? Aikstingoji Sabaliauskaite L.Ryte i suns dienas dejo “kazkada populiariu zvaigzduciu“ receptu knyga- suprask Beata, Nomeda- ne tiek jau daug tu liet. knyguciu susigaudyt kas kaip galima…. Cha cha cha

  • Beata Nicholson parašė:

   Baikite, čia spėlioti, Kristina pasirašė ant mano knygos ir knyga jau įteikta gerbėjai su parašais ir linkėjimais….taigi mažiau detektyvų….čia aš labiau pati faktą norėjau iškelti ir pažymėti, dėkingumas dėkingumas dėkingumas, ne tik skaitytojam ir ypatingiems įvykiams, bet ir kasdiena minutę kiekvieną….

 22. Joly parašė:

  Kaip gaila kad neteko susitikti mugeje nors esu gerbeja jusu sedevru nuo pat pirmos knygos.
  O kas liecia knygu muge lankausi joje kiekviena karta .
  Bet si karta buvau nustebinta dideles leidyklos ale kultura kai vaisinosi visi vynu o mes eiliniai zmoguciai kurie susirinkom pirkti ju leidziamu knygu taip ir likom stoveti ir ziureti kaip Tyto Albos kolektyvas surmuliavio ikatusiais veidais ir stumdesi su pirkejais !!!!
  Man nesinorejo to ju vyno bet taip nekulturinga pasirode is ju puses ar gi buvo sunku nupirkti keleta buteliu vyno po 10 Lt ir papilstyti i stiklinaites ir pavaisinti uzsukusius klientus be kuriu nebutu ir ju .

 23. super! parašė:

  „kas atrodo kaip ragana ir yra ragana….“
  cha cha cha 😀

 24. aguona parašė:

  Na nebekamuokim čia Beatos, jau ji ir naują temą įmetė ketvirtadienio – žuvies dienos proga 🙂
  O tokių raganų/ių kaip minėtoji ponia tikrai yra ne viena(s). Nežinia, ar čia per didelis susireikšminimas, ar charakterio bruožas. Vis prisimenu interviu su Rūta Ščiogolevaite (sėkmės jai šiandien :). Kažkuriam žurnal ji pasakojo, kaip ją kartą TV koridoriuose užpuolė vaikų būrys (matyt kokia ekskursija buvo ar pas Gustavą vaikai važiavo). Aplipo ją tie vaikai, autografo prašo… Ir manot ponia pasirašė? Ji pasakė, „aš koridoriuose nepasirašinėju, ateikit į koncertą…“ Va taip. Ir čia ne gandas, čia ji pati pasakojo, maždaug ją vargina tokie dalykai (tuo metu ji laukėsi – gal tada atleistina? 🙂
  O po kelių dienų kaip tik žiūrėjau laidą, kurioje dalyvavo a.a. V.Kernagis ir taip pat pasakojo, kaip kažkada jį mokiniai užpuolė einantį Vokiečių gatve. Sako, „taip gera pasidarė… Maniau, kad tokio amžiaus vaikai nei manęs pažįsta, nei mano dainų klausosi…“

  • Laima parašė:

   Labai teisingas komentaras, jėga! Iš tokių paprastučių situacijų ir atskirsi, kas yra žmonėms reikšmingas, o kas tik pats susireikšminęs. Kokia „žvaigždė“ bebūtum, esi niekas be skaitytojo/klausytojo/žiūrovo, o žmonės tai jau tikrai skiria, ką reiškia pagarsintas niekinių žurnalų viršeliuose, ir ką reiškia išgarsėjęs savo nepakartojamais įsimintinais darbais.
   Pagarba Beatai, o jos komentaras – visai ne pavydas (kiekvienas, ko gero, pagal save sprendžia? :), kažkaip skaitant net mintis tokia nekilo, o tiesiog emocionalus ir labai nuoširdus pasipiktinimas/nuostaba/gėda už kolegas ir pan. Juk Beata ne spaudai savo mintis išdėliojo, o savo bloge, kuriame ir turėtų būti mažai oficialumo, o labai daug nuoširdumo – dėl to ir skaitome, bendraujame, komentuojame.

 25. Ausra parašė:

  Niekaip nesuprantu, kodel rasytojas/-ja knygas raso, jeigu jam/jai skaitytoju demesio nereikia? as knyga parasyciau, tai, isisvaizduoju, kiekvienas autografo paprases skaitytojas man butu kaip didziausias biciulis, pats tikriausias mano darbo ivertintojas; cia tas pats, kas su komentarais bloge arba FaceBook’e; jeigu nei autografu, nei skaitytoju, nei komentaru nereikia, tai kokio galo vargti ir knygas rasyti???

 26. Rima parašė:

  Miela, Beata,
  Visada malonu skaityti visus straipsnius, straipsnelius ir siaip skanius papliurpimus:) Dekui, kad esate! Zaviuosi Jusu nuosirdumu!

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.