8241
Beatos virtuvė

Kaunas – dizaino miestas

(2)

Ar pavykus buvo išvyka gali labai gerai nuspręsti kitą rytą. Aš, grįžus iš Kauno ir išmiegojusi 9 valandas (vis tik tie 25 tūkstančiai žingsnių yra 18 km) kitą rytą pagalvojau – kaip nerealu, norėčiau dar kartą, va dabar einu vėl į traukinį. Bet reikia prisiruošti, sutinku, mes su draugėmis ruošėmės, hmm… gal tris mėnesius, o gal ir visus metus. Turim beveik tradiciją, stengiamės su draugių kompanija išvykti vis kur nors panašiu metu. Kažkada kryptis buvo ir Barselona, ir Madridas, dabar geografija traukiasi – praėjusiais metais gegužės vidury šąlom Rygoje (tikrai šąlom, teko nusipirkti vilnonę kepurę net), šiais metais šilom Kaune. Ir tai, net be nakvynės, ne dėl to, kad taupom, bet dėl to, kad galim, ir dar dėl to, kad man reikėjo pas vaikus.

IMG_4935

Trys žodžiai: Kaunas yra nuostabu.

Nepradedam tik čia: „Kaunas yra Kaunas“ arba „marozų miestas“ ir t.t.. Visi žmonės kauniečiai, kuriuos pažįstu yra super cool: aktyvūs ir veržlūs, ir šiaip nerealūs. Aš, aišku, užaugusi Kėdainiuose, į Kauną dažnai atlėkdavau su tėvais pasivaikščioti po Laisvės alėją, apsipirkti Merkurijuje ir papietauti „Pasakoje“… Truputį apsiverkti. man rodos, mes visi norime, prisiminę tą restoraną. Man tai pirmas, be abejonės, restoranas MANO gyvenime.

Tai va, grįžkime į Kauną. Aš trumpai, be agitacijų – visur buvau ir visur keliavau, bet ta Kauno tarpukario architektūra yra kažkas tokio, rimtas įrodymas, koks didelis yra Lietuvos kūrybinis potencialas ir principai. Man, tiesą sakant, truputį sopa širdelą, kad dabar jau, deja, antrojoje respublikoje mes mažokai tautinių elementų į savo architektūrą ir interjerą įterpiame, arba, ką jau čia slėpti – visai neįterpiam, bet geriau ne verkšlenti, o patiems nuvažiuoti, ir pamatyti, ir įsikvėpti. Ekskursija tiesiog privaloma, visiems, kuriems įdomu yra architektūra, istorija, ir šiaip – Lietuvos fanams.

Kaunas_dizaino_miestas

Kaunas_dizaino_miestas

Mano bičiulis, kaunietis Edgaras Montvidas po mano susižavėjimo šūksnių: „neatrasta architektūra Kauno!“ sakė, kad – atrasta atrasta, tik apleista. Na, galbūt, kažkur, truputį, bet štai dabar yra daug daug vilties. Žodžiu, susikūrė tokia organizacija VšĮ „GRAŽINKIME KAUNĄ“, jų misija jau pavadinime, ir jau porą mėnesių organizuoja ekskursijas pasidairyti ir aptarti, kur kas gyveno, ir kokia kur architektūra. Tai mes į tokią ekskursiją ir ėjome. Pradėjome nuo Kauno Turizmo informacijos centro, kuriame yra maža tarpukario baldų parodėlė. Daugelio namų bareljefai – tai mūsų istorija, kurios bent jau aš dalies nežinau arba tiesiog pamiršau, ir dabar noriu iš naujo domėtis ir domėtis. Ir šiaip, aš nepasakosiu įdomybių ir istorijų, nes tikrai privalot rasti tas pusantros ar dvi valandas ir praeiti patys šiuo maršrutu. Ekskursiją vedė sociologas Jonas, „Gražinkime Kauną“ organizacijos narys. Su labai gražiais ūsais ir entuziazmu Kaunui.

Kaunas_dizaino_miestas

Kaunas dizaino miestas

IMG_4844

Gražioji Vaižganto gatvė, turi tokių namų, su tokiais atsiveriančiais vaizdais, kad tokių dar nesate matę: ir vila „Eglutė“ ir visai šalia esantis Sugiharos namas į kurį traukia japonai turistai virtinėmis. Būtinai apsilankykite  Č. Sugiharos muziejuje – jis privatus, dirba ir vakarais, ir dienomis, čia karui prasidėjus dirbęs Japonijos ambasadorius Sugihara išdavė tūkstančius vizų, taip išgelbėdamas beveik 6000 žydų nuo holokausto.

Sugiharos namai_Kaunas

Ar čia amžius, ar čia patirtis, ar šiaip kas, bet aš dabar pasidariau ekskursijų fanė, nes taip pamatai ir supranti daug daugiau, nei tik šiaip maklinėdamas, kad ir gražiomis gatvėmis…

Kaunas_dizaino_miestas

Beje, Kaunas gavo Unesco paveldo titulą ir niekur Lietuvoje nerasite tokios architektūros. Kaunas buvo pirmosios mūsų respublikos širdis, čia dirbo progresyviausi ir veržliausi, ir beje, jie turėjo labai tvirtą viziją ir stuburą – iš tokio medinio kaimo padaryti modernų mūrinį Europos miestą, ir jiems pavyko…

Bent jau iš Vilniaus į Kauną nuvykti yra vienas malonumas ir juokai, sėdai į traukinį pūkšt pokšt ir vietoje, traukinys naujutėlis, bilietas 5 eurai. Tik atgalios, va vieną pastabėlę turiu: jokių kioskų šalia ar visada veikiančių parduotuvių, tik automatai parduodantys, hmmm… na, būsiu atvira – šlamštuką, nes vanduo buvo visas parduotas, likę tik troškulio nemalšinantys saldūs gėrimai. Čia jau, galima sakyti, pasiūlymas „Vytautui“, tai kur tu, „Vytautai“? Išgaunamas visai praktišai Kauno pašonėje? Kodėl nėra tavo automato Kauno traukinių stoty??? Rašysiu laiškus „Vytautui“…

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (2)
Komentarai
  1. Vilniete parašė:

    Buvau nuvykusi į Kauną birželio viduryje,vienam savaitgaliui,po ilgos pertraukos. „Lūžo“ visi standartai apie šį miestą ir jo žmones. Buvau išsiilgusi lapuočių medžių,kurių Kaune yra daug. „Blūdijom“, ieškojom tai autobusų stoties, tai kaip nusigaut iki marių. labiausiai ir įsiminė,gatvės, parduotuvėlės,saulė,paukščiai..kitokie. po valandos pritryniau pėdą, tai toliau ėjau basom,dar vėliau vyras nešė..:)

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.