8241
Beatos virtuvė

Apie daugiausiai diskusijų keliantį aliejų – rapsų aliejų

(70)

Jūs mane žinote – žengiu žingsnį naują tik tada, kai tikiu tuo, ką darau. Tas pats galiojo ir mano naujoje istorijoje su Obelių rapsų aliejumi. Perskaičiau daugybę informacijos apie rapsų aliejų, pakalbėjau su mitybos specialistais, paskambinau pažįstamiems virtuvės šefams. Šįkart net pasitariau ir su savo anyta, kuri visą gyvenimą, kaip ir kiti britai, kepimui naudoja rapsų aliejų. Ir viso to pasėkoje nusifilmavau Obelių rapsų aliejaus klipuose, kurie siekia pakeisti lietuvio požiūrį į rapsų aliejų.

Kodėl reikia keisti? Ogi todėl, kad mes vis dar įsitikinę, jog kepimui geriausias yra saulėgrąžų aliejus, kurį mūsų tėvai naudoja nuo tada, kai pakeitė mūsų senelių kepimui naudotus kiaulienos taukus.  Nesupraskite manęs klaidingai, neturiu nieko prieš saulėgrąžų aliejų, bet kodėl mums, kaip italai ar ispanai didžiuojasi savo kraštuose užaugintų alyvuogių aliejumi, nesididžiuoti savo kraštuose užauginamų rapsų aliejumi?? (Jei nežinojote, Lietuvoje auginamos saulėgrąžos aliejui spausti netinka, tad aliejus atkeliauja iš Rusijos, Ukrainos ar net Argentinos…)

Ar žinojote, kad rapsų aliejus yra vienas vertingiausių iš visų aliejų. Jis ypač rekomenduojamas šiaurinių kraštų gyventojams, nes jo sudėtyje yra nepakeičiamų polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių žmogaus organizmas pats negamina ir gauna tik su maistu.

Aš, prisipažinsiu, to irgi nežinojau – tik prieš gerą mėnesį mane pasiekė ši informacija. O dar įdomiau, kad omega derinys rapsų aliejuje panašus kaip ir alyvuogių, tačiau rapsų aliejus labiau tinkamas kepimui, nes jo degimo temperatūra aukštesnė. Aišku, atsiras tvirtinančių, kad kepimui labiausiai tinka ghee sviestas, kokoso arba palmių aliejus, bet kiek iš mūsų tai gali įpirkti? Dar kitas baubas – GMO, t.y. genetiškai modifikuoti rapsai. Bet juk visoje ES draudžiama auginti genetiškai modifikuotus rapsus, taigi iš kur kilę tokie teiginiai?

Beatos blynai

Tiesą sakant, nepatingėjau ir surinkau labiausiai paplitusius mitus apie rapsų aliejų ir apie juos pakalbėjau su nuostabia savo srities profesionale Dainora Gruzdiene, Kauno technologijos universiteto Maisto produktų technologijos katedros daktare ir docente. (Oi kiek ji įdomių dalykų man pripasakojo, reikės labiau man kada pasidomėt aliejų gausybe…)

Interneto platybių mitas: Rapsų aliejus yra daugiausiai toksinų turintis aliejus. Rapsų aliejus nuodingas ir didina vėžio riziką, nes laukinis rapsas yra labai toksiškas ir nuodingas. Jis yra piktžolė ir jokie vabzdžiai jo neliečia, nes jis turi mirtinų nuodų – erucic acid (erusik riebalinė rūgštis). O dabartinių žemdirbių auginamas rapsas ir yra išvestas iš toksiško laukinio rapso.

Dainora: Reikia pamiršti tą eruko rūgštį, gandai apie tai yra paremti pusšimčio metų senumo tyrimais apie technininį rapsų aliejų. Šiuo metu Lietuvoje perkamos tokios motininės rapsų veislės, kuriose leidžiamas eruko rūgšties kiekis – ne daugiau 2 proc., tačiau realiai nesiekia ir 1 proc. Taigi šiuo klausimu galime būti visiškai ramūs. Jei būtų kitaip – tokiu aliejumi tikrai nebūtų leidžiama prekiauti.

 

Mitas: Rapsų aliejaus etiketėmis negalima tikėti, nes visi rapsai yra genetiškai modifikuoti.

Dainora: Mane stulbina tokie teiginiai – nei Lietuvoje, nei Europos Sąjungoje genetiškai modifikuotų augalų auginti negalima. Galbūt čia painiojama genetika su selekcija? Selekcijos būdu išvesti rapsai yra visiškai nekenksmingi žmogui. Selekcijos būdu eruko rūgštis buvo pakeista kita, žmogui naudinga oleino riebalų rūgštimi, kuria pasižymi alyvuogių aliejus.

(Beje, genetiškai modifikuoto rapsų aliejaus Lietuvos rinkoje nerasta, tai patvirtina Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atlikti tyrimai).

 

Mitas: Rapsų aliejus netinka kepimui, nes kaitinant susidaro kancerogenai.

Dainora: Atvirkščiai rapsų aliejus tinkamiausias kepimui aliejus, nes jo aukšta degimo temperatūra. Kiekvienoje namų virtuvėje turėtų būti dviejų tipų aliejus – rafinuotas ir nerafinuotas. Rafinuotas rapsų aliejus yra universalus, nes yra neutralaus skonio ir aromato, turi aukštą degimo temperatūrą. Na o nerafinuoti aliejai, tokie kaip, pavyzdžiui extra virgin alyvuogių aliejus, yra tinkamesni salotoms, padažams ir kitiems šaltiems patiekalams. Jo geriau nekaitinti ir vartoti šaltą, nes ten esančios mums svarbiausios medžiagos – vitaminai A, E, D ir Omega rūgštys yra karščiui neatsparios.

 

O štai čia kelis mano blogo skaitytojų komentarus paprašiau pakomentuoti Obelių rapsų aliejaus Pardavimų vadovės Gražinos Žitkauskienės.

 

 Mano blogo skaitytojas rašo:Ne visas Lietuvoje parduodamas rapsų yra lietuviškas. Tarkim, Obeliu aliejaus rapsu sviesto skonio kilmes salis – Vokietija, „Maxima Favorit“ rapsu aliejaus salis ta pati – Vokietija; Golden Oil rapsu aliejus – is Rusijos; Obeliu rapsu aliejaus kilmes salis – Estija. Rafinuotas rapsu aliejus „Vilnius“ – kilmes salis – Lietuva, nors to paties aliejaus su karotinu kilmes salis – Estija. Taigi bukime atidus ir neapsigaukime. Ne viskas lietuviska, kas rapsiska…“

Gražina: Obelių rapsų aliejus yra spaudžiamas iš Lietuvoje išaugintų rapsų. Pats spaudimas ir rafinavimas atliekamas moderniausioje rapsų aliejaus gamykloje Estijoje. Norime pabrėžti, kad į Estiją rapsai išvažiuoja tik todėl, kad tai yra vienintelė rapsų aliejaus gamykla Baltijos šalyse, kuri atitinka Europos kokybinius reikalavimus. Nei viena Lietuvoje veikianti aliejaus spaudimo ir rafinavimo gamykla negali užtikrinti tokios aukštos kokybės. O dėl kitų gamintojų siūlomo rapsų aliejaus kilmės šalies ir kokybės atsakyti negalime.

 

Dar vienas komentaras: Niekada negali žinoti, iš kokių rapsų aliejus išspaustas. Jei išspaustas iš švarių, išvalytų, genetiškai nemodifikuotų, mažai eruko rūgšties turinčių rapsų – tokį aliejų vartoti esą sveika. Iš kur žinoti, iš kokių rapsų spaudžiamas aliejus?

Gražina: Mes turime sertifikatus, kad aliejus spaudžiamas tik iš genetiškai nemodifikuotų (tokių ES net neleidžiama auginti), eruko rūgšties neturinčių, selekcijos būdų išvestų ir išvalytų Lietuvoje užaugintų rapsų. Kadangi Obelių rapsų aliejus spaudžiamas mūsų regione (pas brolius estus), jis pas mus atkeliauja ir yra supilstomas ypač šviežias. Aliejus atvažiuoja mažomis partijomis, atidžiai kontroliuojama jo kokybė, todėl jo galiojimo laikas yra mažiau nei vieneri metai.

 

Komentaras: Kad rapsų aliejų būtų įmanoma vartoti mastui, jis turi būti labai rafinuotas (perdirbtas, filtruotas), dažnai naudojant įvairius pavojingus chemikalus ir tirpiklius, nes kitaip jis būtų labai neskanus.

Gražina: Visų pirma yra rafinuojamas tik pirmojo spaudimo aliejus. Taigi jokie tirpikliai procese tikrai nėra naudojami. Pats rafinavimas yra atliekamas moderniausioje Baltijos šalyse skandinavų įrengtoje gamykloje ir aliejus tikrai atitinka aukščiausius reikalavimus. Be to, mes nuolat atliekame laboratorinius tyrimus ir tikriname kiekvienos partijos kokybę,  Obelių rapsų aliejus neturi jokių priemaišų. Tai yra patvirtinta (ir pastoviai kontroliuojama) LR Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

 

Mielieji, jei dar turite klausimų apie rapsų aliejų, prašau užduokite juos – Dainora ir Gražina jums į juos atsakys.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (70)
Komentarai
 1. jolanta parašė:

  Augindami ūkininkai rapsus, juos purškia beveik kas 2 savaites. Kitaip neįmanoma juos užauginti. Užpuola žiedinukas, įvairios ligos ir kenkėjai, pribrandinimui prieš nukūlimą rapsai purškiami itin pavojingu chemikalu-Roundapu! Kaip galima iš tokių „baisių“ rapsų išspausti sveiką aliejų?

  • Arminte parašė:

   Butent!

  • Janina parašė:

   Roundap’as skirtas pribrandinimui? Jūs turbūt juokaujate? Ir tikriausiai nekepate nieko nei iš Kauno grūdų, nei iš Malsenos miltų? Nes grūdinės kultūros taip pat puršiamos raoundapu. Jis naikina piktžoles.

  • Aliejus parašė:

   Roundupas rapsų purškimui tikrai nėra naudojamas! Jis skirtas piktžolių naikinimui varpinių (!) javų pasėliuose.
   Jeigu ir purškia kažkuo, tai pagal tam tikrus reikalavimus ir nustatytas normas, nes jei kontroliuojančios institucijos aptiktų kokių nors chemikalų likučių jau išspaustame aliejuje – tai išimtų visą iš prekybos centrų, o gamintojai gautų milžiniškas baudas. Tikrai niekas nejuokauja tokiais dalykais.

   • Igne parašė:

    Tas jus roundapas naudojamas grudinems kulturoms nupurksti pries pat kulima, nes sukelia grudo glitima, uztat uz grudus didesni pinigai. Jau sniai nebeperkame nei Malsenos, nei Kauno grudu miltu, patys uzsiauginam, susimalam tai bent jau zinom ka valgom.

    • Nerijus parašė:

     Laba diena, perskaičiau komentarą, jog miltai, lyg ir aliejus pagamintas nuo A iki Ž ant Jūsų stalo, tad žinot ką valgot. Man būtų labai malonu suorganizuoti susitikimą ir daugiau apie tai pakalbėti ir pasidalinti mintimis.
     Pagarbiai, Nerijus

  • Ilona parašė:

   Taip, tai visiška tiesa. Gyvename rapsų laukų apsuptyje, tai viską matome savo akimis. Jie purškiami ištisai. Net baisu darosi. Mūsų auginamos bitės jau baigia visos išmirti, būtent daugiausi jų žūva, kai žydi rapsai. Medų išsukame prieš jų žydėjimą. O šiemet mano vyrui įgėlusi bitė užnešė infekciją būtent nuo chemikalais apipurkštų rapsų (tai patvirtino medikai). Apie kokius rapsus mes dar galime kalbėti?

   • www.rapsualiejus.lt parašė:

    Vienintelis galimas paaiškinimas, kad tai yra techninės paskirties rapsai. Tokie tikrai negali būti naudojami aliejui spausti. Valgomajam rapsų aliejui keliami ypač aukšti reikalavimai ir niekas nerizikuotų naudoti chemikalais supurkštas rapsų sėklas.

 2. Rūta parašė:

  Sveiki, pritariu idėjai, jog reikia naudoti produktus iš mūsų krašte užaugintų žaliavų. Aš kepimui visada naudoju tik lietuvišką rapsų aliejų. p.s. tiesą sąkant, kitų aliejų kvapas man nepatinka 🙂

 3. Rasita parašė:

  Ačiū už išsamų ir nuoširdų straipsnį. Mes dažnai apsimuturiuojame mitais ir legendomis taip atimdami daugybę galimybių iš savęs.

 4. Justina parašė:

  Miela Beata,
  labai puikus straipsnis. Sugriauti nusistovėjusius stereotipus ne taip jau lengva. Ypač jei dezinformaciją paskleidžia nekompetetingi žmonės. Man pačiai nemažai tenka ‘kariauti’ su tokiais ‘ekspertais’. Prisidedu prie liaupsių rapsų aliejui. Tai vienas puikiausių aliejų pasaulyje!
  Tačiau nesutinku, kad Lietuvoje auginamos saulėgrąžos netinka aliejaus spaudimui. Mano senelio ūkyje auginamos ekologiškos saulėgrąžos, rapsai, linai ir kitos kultūros, iš kurių sėkmingai savo ūkyje šaltuoju būdu spaudžiame aliejų. Šiuo metu netgi turime dvi rūšis saulėgrąžų aliejaus, kurie skiriasi savo riebiųjų rūgščių sudėtimi. Todėl vienas tinka daugiau šaltiems patiekalams, o kitą galima ir lengvai pakaitinti. Visi produktai ir žaliavos turi sertifikatus.

  • Andrius parašė:

   Jus juk nezinot kam buvo isvis rapsu alejus..O gi masinom variklio tepalas..Kanadiecai sumokejo 50 mil..visokiom sveikatingumo organizacijom..Ir pagalvokit kad dabar visur tas alejus…Juk sumokieti didziuliai pinigai..O as miliu tik sauliegrazu tik olivogiu..kodel italai nevalgo rapsu aleju..

 5. Evelina parašė:

  Iškilo klausimas, mokausi medicinos, kiek žinau, rafinuotame aliejuje yra daugiau laisvųjų radikalų, kurie tikrai nėra pats geriausias dalykas, o apie nerafinuotą rapsų aliejų neteko girdėti, tad vis dėl to, gal geriau rinktis alyvuogių aliejų??

  • www.rapsualiejus.lt parašė:

   Rafinavimo metu kaip tik iš aliejaus pašalinamos visos nepageidaujamos priemaišos, tame tarpe laisvosios riebalinės rūgštys, oksidacijos produktai ir pan. Todėl rafinuotą aliejų tikrai geriau rinktis, ypač jei jis naudojamas kepimui.
   Nerafinuoto aliejaus (koks jis bebūtų) kepti nerekomenduojama, nes visos kvapiosios medžiagos, natūralūs vaškai kepimo metu dega ir virsta koncerogenais.

  • Margarita parašė:

   Geriausia rinktis lietuvišką linų sėmenų aliejų, kurio vartojimo laikas trumpas ir negalima pirkti iš prekybos centrų, nes nežinomas laikymo terminas,

 6. Arminte parašė:

  Esu augusi kaime ir dažnai lankau tėvus ir uošvius ten.. aplink auga nemaži laukai rapsų.. Kaimo žmonės dirbantys agro servisuose papasakoja apie ukio darbus ir derlių.. Taigi, jei vasara lietinga, nespėja prinokti rapsas, kukurūzai, kt. grūdai juos nupurškia Roundup’u.
  Apie ji:
  HERBICIDAS
  Veiklioji medžiaga:
  glifosatas 680 g/kg
  Vanden
  yje tirpstančios granulės
  Sudėtyje yra natrio sulfito. Gali sukelti alergiją
  Roundup®
  Max– fosforo organinių junginių klasės
  sisteminis herbicidas, skirtas daugiamečių ir vienmečių
  vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių naikinimui prieš ir po derliaus nuėmimo varpinių javų pasėliuose,
  pūdymuose bei laukuose po derliaus nuėmimo. Taip pat naudojamas miškuose ir ne žemės ūkio paskirties
  plotuose.
  Po to tokie rapsai keliauja į supirktuves, kiek žinau už jį mokama daugiausiai, palyginus su kitais javais..
  O veliau manau kartu su Obelių rapsu keliauja į spaudimo fabrikus, viskas sumaišoma..
  Tai kokiu ten vitaminų pasisemsim? Vienas nuodas jame..

  • www.rapsualiejus.lt parašė:

   Kaip jau pati sakote, Roundupas yra skirtas piktžolių naikinimui varpinių (!) javų pasėliuose. Jei kažkas juo purkštų rapsų laukus tai sunyktų ir patys rapsai.

   • Ilona parašė:

    tai vat butent, kad juos (ir netik juos, bet ir kitus Lt auginamus grūdus) nupurškia prieš pat derliaus ėmimą, kad greičiau luobelė džiūtų ir mažiau reiktų džiovinti elevatoriuose, kas ūkininkams labai brangiai atsiena. Tikrai juos purškia šiuo chemikalu, paklauskite eilinių ūkininkų, o ne ekologinių, kurie užaugina didžiąja dalį derliaus.

    • www.rapsualiejus.lt parašė:

     Ilona, jūs kažką maišote. Rapsai nėra grūdai 🙂
     Jei Roundapu būtų purkškiami rapsai, jie sunyktų.

     • Ilona parašė:

      Sakau kad purškia rapsus ir grūdus, t.y. kitas grūdines kultūras. Taip, rapsai aišku kad ne grudai,o sėklos.

     • tikra tiesa parašė:

      deja, bet dauguma ūkininkų ir vartoja Roundupą prieš derliaus nuėmimą, nes juo nupurškus, grūdai, tame tarpe ir sėklos, būna sausesni, o tai reiškia, jog priduodant sausą žaliavą bus mokami didesni pinigėliai, nereikės papildomai džiovinti… ech, tie nelemti pinigėliai… nuodijamės patys, nuodijame savo vaikus, gamtą… bet kam dabar lengva?

  • Aurima parašė:

   Pirmakart apie Roundapo naudojima tokiam reikalui girdziu. Nebent super mazu santykiu skiedzia, nei rasoma instrukcijoje, kitu atveju is rapsu šienas paliktu. As pati velyva pavasari ir vasara sekmingai su Roundapu kieme piktzoles naikinu, viena vejuota diena nepagalvojus purskiau, tai papuole ant kadagiu, na ka, geras prakuras ziemai gavos.

 7. Lina parašė:

  Kalbama daug apie aliejus. Kas siais laikais sveika? O gi pasirodo niekas. 🙂 ko tik besiklausytai tas anas nesveika, to ir ano negalima valgyt. Alyvuogiu aliejumi taip pat negalima pasitiket, nes maciau laida anglai atliko tyrima kuris alyvuogiu aliejus tikras ir sveikas, tai pasirodo UK parduodamas aliejus nevisada yra alyvuogiu, o tiesiog atskiestas su kitos rusies aliejumi ir pardavinejamas kaip auksciausios rusies aliejus. As asmeniskai naudoju saulegrazu ir rapsu alieju, nesigilini kur jis pagamintas, matau lietuviskai uzrasyta tai lietuviskas,. Kaio rase vienas komentatorius isauginta Lietuvoje, o pagaminta kiturf nes Lietuva neturi tam irangos.

 8. Jolita parašė:

  Ačiū, Beata. Šiaip visada kepu rapsų aliejuje, nes jis nepalieka stipraus aliejaus skonio, kaip kad saulėgrąžų, alyvuogių… Nors ir galvojau, kad tai prasčiausias aliejus, bet mums jis labiausiai patinka. O dabar galiu lengviau atsikvėpti ir negalvoti, kad nuodiju savo šeimyną 🙂

 9. Siga parašė:

  Vienas mūsų šeimos draugas technologas, dirbantis įmonėje gaminančioje: kazinakus, chalva ir pan., teigė, kad vienintelis rapsų aliejus pagal savo molekulinę sudėtį tinka mūsų smegenų veiklai, organizmo funkcijoms ir pan. Tad, nuo to pokalbio, mūsų šeima pradėjo vartoti tik rapsų aliejų. Ir jau penkerius metus. Na neatsisakome ir linų sėmenų aliejaus bei alyvuogių aliejaus, tačiau juos naudojame tik salotoms. Kepimui renkamės rapsų.

 10. Zivile parašė:

  rafinuojas aliejus yra pats nesveikiausias reikalas..o i si klausima , kad rafinuojant naudojami chemikalai, atsakymas – kad spaudziama modernioje spaudykloje, su auksciausiais reikalavimais labai jau aptakus…

 11. Inga parašė:

  Labai geras pavyzdys balta keramine keptuve 🙂 nuo rapsu aliejaus labai greitai apsinesa nuosedomis visokiomis, kuriu taip lengvai nenuplausi, tai pamastykim kaip ten organizme viskas atrodytu…Manau, kad Beata ne siaip pamegusi si alieju, o tiesiog ji tai reklamuoja, nes uz tai jai ir mokama. Ir jau aliejai tokie geri ir nekalti, kad plastikiniuose buteliuose sau tuno ir kokybe nuo to tik gereja 🙂 mano vyras man uzdraude naudoti rapsu alieju, jis man tokia paskaitele pravede apie visa procesa apie rapsus, alieju ir procesa kas vyksta po to,kai jis patenka jau i organizma, kad as gyvenime naudociau rapsu alieju, o ir siaip jis man nepatinka, per paskutinius 7m. gal buvau nusipirkusi pora buteliu, bet ne daugiau. Ir kaip cia bandote agituoti, koks sis aliejus nekaltas ir va koks puikus, su visa kompanija kompetepetingu zmogeliu…nu negi dabar imsit apie reklamuojama preke sakysite,kad ne ji niekam tikusi?!

  • www.rapsualiejus.lt parašė:

   @Inga. Rapsų aliejaus degimo temperatūra yra ypač aukšta (242 C). Taigi jei kažkas keptuvėje ir dega, tai nebent tai ką kepate 🙂
   Rapsų aliejų laikyti plastikiniame butelyje visiškai nėra nieko blogo, nes jo galiojimo laikas labai trumpas (iki 1 metų). Beje naudojamas specialus, sąlyčiui su maistu tinkamas plastikas. Tai vienintelis būdas „sugadinti“ rapsų aliejų yra atidarytą butelį (kad būtų salytis su oru) laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose. Bet juk jūs to nedarote, ar ne?
   O sakydami, kad lietuviškas rapsų aliejus yra puikus mes nesiekiame sumenkinti kitų aliejų. Mes sakome, kad rapsų aliejus yra tikrai labai geras. Nes taip ir yra.
   P.S. Beje atkreipkite dėmesį kiek yra agituojama prieš rapsų aliejų pasitelkiant akivaizdžiai neteisingus ir net melagingus faktus. Kaip manote, kieno interesų „ausys“ čia lenda??

  • Vaida parašė:

   Inga, o kokį aliejų tada naudojate kepimui 🙂 ?

  • Vaidis parašė:

   Galbūt Inga naudojo nerafinuotą rapsų aliejų…

 12. Sonata parašė:

  o, dėstytoja Gruzdienė,šaunus žmogus ir tikrai gera specialistė!

 13. jolanta parašė:

  Man lb idomu is kokiu ukiu ar imoniu superkamas rapsas, obeliu aliejui gaminti? Galiu pasakyti tik tiek, kad chemikalu naudojimas ne ekologiniuose ukiuose nekontroliuojamas!

 14. Nuomone parašė:

  Labai saunu!! Pavyzdziui Vokietijoje taip pat rapsu aliejus yra labai vertinamas, kaip vienas sveikiaiusiu ir kokybiskiausiu alieju. . Ir ne tik aliejus, bet ir rapsu medus. Uz lietuvska Obeliu rapsu alieju! Pirkim preke lietuviska.

 15. Dalia parašė:

  Šiaip man Beata tuo ir patiko, kad ji savo gaminamiems patiekalams naudodavo produktus(seniai bemačiau laidą kokią, tad apie dabar negaliu spręsti) be etikečių. Tai reiškia be reklamos, bet matau, kad ir ją pagadino. Dar, mane labai nustebino teiginys, kad Lietuvos rinkoje genetiškai modifikuoto rapsų aliejaus nerasta. Visada naudoju tik rapsų aliejų (negaliu paaaiškinti, kodėl) ir niekada nežiūriu į etiketes (klaida), bet visai neseniai „Maximoje“ rinkausi aliejų akcijinį, ir netyčia perskaičiau etiketę, kad jis pagamintas iš genetiškai modifikuotų rapsų. Tai ar aš skaityt nemoku, ar Maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atlikti tyrimai n, pasirodo, visai neatlikti

  • Inspekcija parašė:

   Gal galite pasakyti kokį konkrečiai rapsų aliejų matėte, kuris būtų iš genetiškai modifikuotų rapsų? Reikia būtinai pranešti MVTI, kad patikrintų ir išimtų iš prekybos. Lietuvoje (kaip ir visoje ES) DRAUDŽIAMA prekiauti genetiškai modifikuotu rapsų aliejumi.

 16. Justina parašė:

  Kad jau čia kaip vištinyke pasidarė 😀 Beveik visos matė kaip ūkininkai chemikalais laukus tręšia, ale kaži, ar nors vienas ištyrė, koks tai chemikalas. Kartais laukai ir organinėmis trąšomis purškiami. Daa. 😀

  • Ilona parašė:

   Taigi pažįstame ūkininkų, nuvažiuojame pas gimines, kalbamės, štai jie ir pasako, kiek trašų pila,ką ir kuom ir kiek n kartų purškia… Tai, ką parduoda supirkimui, daro viską, kad tik prekę parduoti, nieks ten negalvoja apie pasekmės, jų maždaug tokia nuostata: „miestas viską suės“ (atleiskit už tokį mužikišką pasakymą), bet tai tiesa.
   Bet galbūt, jei jau naujoviška technika spaudžia ir valo tas sėkleles ir grūdus, tai gal ir išvalo visą brudą, kas buvo auginimo metu naudota ar purkšta prieš nokimui pagreitinti.

   • Inspekcija parašė:

    Jūs informuokite, kurie ūkininkai taip daro, nes tai yra nelegalu. Ir nokimui pagreitinti rapsai tikrai niekuo negali būti purškiami.
    Super logika „miestas viską suės“, ar ne?

    • Ilona parašė:

     tai baisi logika….tai mus veda į ligas…
     bet ką daryti ūkininkui, visi žiūri į savo pusę.
     Pranešti inspekcija, tai tas pats, kas vėją pagauti,
     jau buvo rodyta daug laidų, kokia LT institucijose korupcija.

 17. Dina parašė:

  Siaip tai visada ir visur siulo naudoti alyvuogiu alieju. Mes valgom daug stir fry darzoviu, tai net neisivaizduoju jas kepti su kitokiu aliejum nei alyvuogiu. Taip pat zinot, kad Vidurzemio mityba yra pati sveikiausia, kurioje naudojamas tik alyvuogiu aliejus. As uz ji! Bet rapsu alieju panaudociau kepiniams, nes ar siaip, ar taip kepiniai nera sveika, tai kam gera alyvuogiu alieju gadint 🙂 O, be to, Beata kazkada rase, kad alyvuogiu aliejus kepiniams ir netinka, jei neklystu.

 18. skaitytoja parašė:

  Pritariu Ilonai.Gyvename taip pat prie rapsu lauku.Labai nemaloni ju kaimynyste,del nuolatinio purskimo ir specifinio dvoko.O kaip gaila kaimyno biteliu,kaip jos blaskosi gave eiline chemikalu doze.O kad nupurskia Roundapu pries nukulima irgi viesa paslaptis.Niekada neperkam rapsu aliejaus.

  • Inspekcija parašė:

   Miela skaitytoja, jūsų kaimynystėje daromi akivaizdūs pažeidimai.
   Pagal ES direktyvas bičių augintojams turi būti pranešta apie planuojamus purkšti laukus, kad tuo metu bitės nebūtų išleidžiamos. Beje bitėms labiausiai kenkia pats purškimas (nepriklausomai nuo to kas yra purškiama).
   O purkšti Roundapu rapsūs yra visiška nesąmonė, nes jis skirtas grūdinėms kultūroms. O kaip jūs (tikiuosi) žinote, rapsai nėra grūdinė kultūra. Jei kažkas ir purškia, tai yra absoliutūs diletantai ir tikrai pakenkia derliui, nes nuo Roundapo rapsai ir patys nunyktų.

   • skaitytoja parašė:

    Roundapu purskiama pries nukulima,kad vienodai sunoktu.

   • ramunė parašė:

    Šitas purškimas turi savo logiką: roundapas sėklų nesunaikina, kol augalas visiškai žūsta praeina apie dvi-trys savaitės, priklausomai nuo augalo rūšies. Manau, kad nupurškus, ir atitaikius kūlimo laiką, sėklos nebus išbyrėjusios, bus galima pjauti ir kulti ir bus sausesnės, dėl paties augalo apmirimo. Žinant mūsų žmonių išmanumą ir norą uždirbti…. Jeigu Jūs tikra Inspekcija, tai į šią teoriją reiktų atkreipti dėmesį ir prieš atmetant ištirti ar taip nedaroma. O kaip paaiškinsite tokią naudojimo instrukciją: Varpiniuose javuose purkšti10-14 dienų prieš pjūtį, kai grūdų drėgmė varpose yra mažesnė nei 30%. Tai atitinka pilnos vaškinės brandos tarpsnį. Nepurkšti Roundup® Bio sėklinių javų plotų. http://www.balticagro.lt/index.dsp?page=2751

 19. antonija parašė:

  viskas siam pasauly kainuoja, – net ir toks staiga įkyrus ‘karksėjimas’ apie “ tokį puikų’ rapsų aliejų…

  • Beata Nicholson parašė:

   taip pat kainuoja daug ir atgabenti aliejų saulėgražų iš Argentinos, būtent jo sunaudojama daugiausiai Lietuvoje, ar esate kada nors buvusi Pietų Amerikoje? Aš ne…bet žinau kad tikrai skiria vandenynai mus nuo jų ir tūkstančiai kilometrų

 20. Eglė parašė:

  as tai galvoju taip: nerasim nieko tobulo. tas pats saulegrazu aliejus gali but pagamintas is neaisku kuo supurkstu saulegrazu atkeliavusiu is valsybiu, kur maisto kokybe rupinamasi maziau nei uzdirbamu pelnu. aisku pirkim ekologiska kokosu alieju ghee sviesta, bet kaip Beata jau minejo tai nera kiekvienam iperkama. zodziu visiem skeptikam pasakysiu paprastai – gali sau leist savo gamybos miltus, ukininku ekologiskai uzaugintas darzoves ar super sveika chemiskai neapdorota kokosu alieju ar ghee – sveikinu! bet kai pasirinkimas tarp saulegrazu aliejaus ir rapsu, tai mano pasirinkimas vienareiksmiskas:)

 21. jolanta parašė:

  linu selenu aliejus pats sveikiausias mano nuomone produktas!

 22. egle parašė:

  Sakot Lietuvoje auginant naudoja chemikalus, nemanau, kad užsienyje augina jau kažką labai kitaip. Pas kaimyną visada daržas geresnis atrodo. Tai ar rinktis atvežtą aliejų iš svetur ar lietuvišką, tai aš už lietuvišką produktą.

 23. Oksana parašė:

  Neiškenčiau ir aš… 🙂 Niekas nesiginčija, jog ES uždrausta auginti GMO, bet pardavinėti juk neuždrausta. Pati Maisto ir veterinarijos tarnyba rašo, cituoju: „ES įteisinta daugiau kaip 30 genetiškai modifikuotų augalų produktų, skirtų maistui ir pašarams: 17 – kukurūzų, 6 – rapsų, 5 – medvilnės, 2 – sojos veislės.“ Šiuo metu VMVT genetiškai modifikuotų produktų sąraše tik modifikuotų sojos pupelių produktai. Reik manyt, kad genetiškai modifikuotų rapsų produktų nepardavinėja, bet reik, kaip visada, skaityti ant pakuočių kas parašyta 😉 Įdomu kur tie 6 rapsų GMO naudojami…. Kad purškia rapsų laukus, net neabejoju, bet ką saulėgražų nepurškia? Viskas, kas skirta pramoninei ir plačiam vartojimui, auginama ir gaminama stengiantis gauti kuo didesnį pelną…

  • Būtent pardavinėti ir uždrausta. Kiekvienas augintojas, priduodamas rapsų sėklas spaudimui ir rafinavimui, turi pateikti sertifikatus iš kokių sėklų yra užaugintas šis derlius. Tai griežtai kontroliuojama ir rapsų sėklos su GMO tikrai nėra superkamos.
   Taip, gamintojai siekia gauti pelną, tačiau tikrai ne vartotojų sveikatos sąskaita, o pateikdami ypač gerą rapsų aliejų.

 24. Lina parašė:

  Sveiki,

  Noreciau suzinoti ar rapsu aliejus tinkamas karsto slegio fritiurinese? Naudojame siuo metu palmiu alieju, bet ne taip apskrunda vistiena, kaip noreciau. Jei galima vartoti, kaip daznai ji reikia keisti fritiurineje? Naudotume greito maisto kavineje.aciu

 25. xxx parašė:

  Mielos skaitytojos, Jūs taip apdairiai viską matot, kas, kaip ir su kuo laukus purškia, nepakeliat smarvės, tai sakykis kodėl per tiek metų nesugebat paskambinti tam tikroms inspekcinėms tarnyboms? Skaitau ir siutas ima. Pačios neperkat, bet kad kiti valgo nepagalvojat? Jūsų vaikai eina į mokyklas, ten galbūt naudojamas tas pats rapsų aliejus, lankotės kavinese, ten taipogi naudojamas tas pats rapsų aliejus, netgi parduotuvese kepiniai kepami taipogi su tuo pačiu aliejumi. Tai kas kad namie kepat su kitokiu? Toks maistas ir žala organizmui taip pat Jus pasiekia, tai būkit malonios užuot puolusios, bent kartą pamastykit, ir praneškit inspekcinėms tarnyboms. Taip bus ir Jums ir mums geriau gyventi, ir galėsim valgyti tąpatį aliejų ir nereikės viena kitai gerklių kandžioti.

 26. aliejaus gamintojas parašė:

  Laba diena visoms ponioms ir panelėms,
  perskaičiau straipsnį ir visus komentarus, ką darau labai retai, ir negaliu susilaikyti nepakomentavęs.
  Poniai Beatai: Jūs esate ir teisi ir neteisi. Teisi – žmogaus organizmas polinesočiųjų rūgščių negamina, jos gaunamos tik su maistu. Neteisi dėl omegų santykio panašumo.
  Alyvuogių aliejuje omega 9 -75proc. ir omega 6 – 9proc.
  Rapsų aliejuje omega 6 – 19proc. ir omega3 – 9proc.
  Visiems skaitytojams ir komentarų autoriams :
  Medikų yra nustatyta, kad šiauriečių žmonių organizmams reikalingos omega3 ir omega6 polinesočiosios rūgštys, kurios yra linų sėmenų,rapsų, saulėgrąžų aliejuose, o alyvuogių aliejuje yra omega9, kuri mūsų organizmui visiškai nereikalinga.
  Aliejaus patikrinimas namų sąlygomis – įpylus aliejų į švarią keptuvę kaitiname be kepamo gaminio – aliejus neturi teisės rūkti (kilti dūmelis).
  Dėl pasėlių purškimo ir žaliavos kokybės – lietuvoje veikiančios ir turinčios maisto registracijos pažymėjimus įmonės griežtai prižiūrimos ir tikrinamos nacionalinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų. Supirkta žaliava tiriama visus sertifikatus turinčiose laboratorijose. Kaip pvz.- tiriamos 275-ios pozicijos dėl pesticidų likučių žaliavoje. Kuo tada pasitikėti jei ne nepriklausomų laboratorijų tyrimų rezultatais.
  Nepatikliuosius ir žingeidžius kviečiu į svečius, parodau atliktų tyrimų dokumentus, parodau aliejaus spaudimo procesą, degustuosime šaltai spaustą linų sėmenų ir rapsų aliejų , nes eilinis vartotojas tik savo skonio receptoriais gali atskiti gera nuo sugedusio linų sėmenų aliejų. Kaip tai padaryti – pamokysiu.
  2013 metais ,su ekskursijomis, pas mus apsilankė apie 600 žingeidžių žmonių.
  Pagarbiai,
  UAB“Aletovis“ gamybos vadovas Arūnas Jakaitis.
  p.s. kilus klausimams rašykite arunas@aletovis.lt , nes į šį puslapėlį užsukau atsitiktinai ir nesusilaikiau nepakomentaves.

 27. Gintas parašė:

  Is rundapo gerai, labai gerai gyvena jo gimdytojas chemijos gigantas Monsato, o kas tai per chebryte ir kokios ju nuostatos galite pasiguglinti, pvz. http://lt.wikipedia.org/wiki/Monsanto . Ju ideja paprasta: viso pasaulio zemdirbius priversti auginti tik genetiskai modifikuotus augalus, kurie nebijo rundapo ( o visa, kas gyva, kas musu Motineles Zemes per milijonus metu sudeliota, sukurta po ziupsneli ) dvesia nuo jo. Trasas irgi priversti imti tik is Monsato, pamaitinti tokiu maistu visa zmonyja, kad kuo biauriau sirgtu , kad po to pirktu butent ju gaminamus vaistus, o jeigu neiperka, tai sukurti kompensavimo mechanizmus. Uzjauciu tuos daktariukscius ir farmacijos vadybininkus, kurie dalyvauja siame nesvariame zmoniu nuodyjimo procese. Mielieji, kiek jau prirasyta: nekepkite, kaip tik sugebat, venkite kepto maisto ir Jus issisuksite nuo “ labai sveiko produkto “ – rafinuoto rapsu aliejaus. Jame gi nieko verto, virskinamo, nadingo kunui nebelieka, tai paprasciausias dyzelinis kuras ! Ar as klystu ? Beje, naujausia informacija, augaliniai aliejai simta kart blogesni uz gyvulinius. Prisiminkite taukus, nuosavam kaime, savarankiskai uzaugintu kiauliu TAUKUS. Tik kas jas beaugina ?

  • inesa parašė:

   Tiesiog kraupu jusu visu klausyti…kas mesos nevalgo,kas tik zaliavalgyste uzsiema.Valgykit ka jus norit,kekvienas pagal savo isprusimo lygi.Esu ukininko zmona,aplink musu seimos(4 vaikai)mano vyri rapsu laukai,kvepia saldziai,spalva-antidepresantas,kekvienais metais bitininkai veza savo biciu avylius i musu laukuz,valgom ta pati medu….Patarimas:negyvenkit nes nieko siam sviete sveiko nera,tik galiu tiek pasakyti,kas vienam tinka,butinai atsiras kam netinka.Maziau ziurekit i zodi Eko,o pasidarykit savo,nereikes nieko kaltint.Bejr pati turiu medicinink issilavinima.

 28. Rasa parašė:

  saunuole ,beata naudoju ,tik rapsu alieju ,bet ji perku is iki parduotuves ,nes jis yra prancuzu,musu seimai labai tinka,mes ji patikrinome- atsakymus gavome stulbinancius – kokybes atzvilgiu ,niekada nekeisiu i saulegrazu alieju ,jus saunuole jums sekmes ir nekreipkit i piktus komentarus.. su Pagarba Rasa…..

 29. Viktorija parašė:

  Skaičiau Maistas knygą, išleido ją nesenai Guoda Azguridienė ir ji rašo, kad rapsų aliejus nėra tinkamas kepimui, nes jame dominuoja polinesočiosios rūgštys. Tai kaip čia yra? Galima jį naudoti kepimui ar ne?

 30. Tatjana parašė:

  Ir vel tik reklama ir panegirika sau. Koktu

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.