8241
Beatos virtuvė

Citrusų marmeladas

(16)
Reikės:
  • Reikės:
  • 3 didelių oranžinių apelsinų (750 g)
  • 2 gražių citrinų (250 g)
  • 2 mandarinų
  • 600 g cukraus
  • ½ vanilės ankšties
  • 1 šaukšto viskio ar brendžio pasirinktinai
  • 5 stiklinių vandens
  • žiupsnio druskos

Ar žinojote, kad sausis ir vasaris yra pats marmeladų virimo sezonas? Viduržiemį prasideda Sevilijos apelsinų sezonas, o būtent šios rūšies apelsinai tradiciškai yra pagrindinė statybinė marmeladų medžiaga.  Jeigu marmeladas britams yra toks pat svarbus, kaip amerikiečiams kečupas, tai neretam lietuviui kils klausimas – kuo marmeladas skiriasi nuo uogienės?

Marmeladas yra beveik kaip saldi želė, kuriai pagaminti prireiks citrusinių vaisių gabaliukų ir būtinai – žievelės. Žievelė ir yra skiriamasis marmelado bruožas. Ji suteiks pikantiško kartumo, kuris puikiai papildys marmelado saldumą. Be to, citrusiniai vaisiai turi pakankamai daug pektino, todėl marmeladas išeis standus lyg želė.

Beatos virtuve_citrusu marmeladas

Norint išvirti tradicinį apelsinų marmeladą reikės Sevilijos apelsinų, o jei naudosite saldžiuosius apelsinus, reikės būtinai ir 1-2 citrinų, kad subalansuotų saldumą. Taip pat reikės didelio puodo, svarstyklių, nes marmelado gamyboje svarbiausia kiekiai: vienodas vaisių, cukraus bei vandens santykis – tiesiausias kelias į skaidrų, ryškaus skonio marmeladą. Dar patariama marmeladą bent mėnesį palaikyti vėsioje vietoje, o tada jau jūsų reikalas, su kuo jį skanausite – skrebučiu, blynu ar sūrio gabalėliu.

Štai čia, žemiau yra mano marmelado variantas, kurį viriau iš Lietuvoje įsigytų citrusinių vaisių. Jei mėgstate vientisą marmeladą, tada nutarkuokite apelsinų bei citrinų žieveles specialiu citrusų įrankių, o jei mėgstate pakramtyti – tada smulkiai supjaustykite žievelę peiliu.

Beatos virtuve_citrusu marmeladas

Užsikaičiame virdulį vandens. Kruopščiai nuplauname vaisius su vandeniu ir soda. Nupjaustome apelsinų, mandarinų ir citrinų galus ir dedame į dubenį. Kai vanduo užverda, užpilame ant citrusų, kad pilnai apsemtų. Jei iškyla į paviršių – prispaudžiame kokia lėkšte ar panašiai. Palaikome apie 20 minučių (arba kol susitvarkome virtuvę).

Vandenį nupilame, vaisius nusausiname. Geru skustuku (bulvių ar morkų) vertikaliai nuskutame žieveles, jas dar smulkiai supjaustome. Pirmiausia, pailgomis riekelėmis, o po to mažais gabaliukais. Atidedame jas į šoną.

Visus citrusus padaliname į dvi dalis ir išspaudžiame sultis ir syvus į vidutinio dydžio puodą. Galite panaudoti gremžtuką ar rankinę sulčių spaudyklę šiam reikalui.

Sudedame vaisių žieveles, druską, išilgai perpjautą vanilės ankštį. Supilame vandenį į puodą. Užverdame, sumažiname ugnį bei verdame apie 20 minučių, kol žievelės pasidaro permatomos. Skystis jau bus beveik išgaravęs.

Tada supilame cukrų ir verdame, vis pamaišydami, apie 15 minučių. Atsiras šiek tiek putų ir viskas sutirštės.

Nukeliame nuo ugnies, įmaišome viskį ar brendį (galite apsieiti ir be jų), išmaišome ir pilame į sterilius stiklainiukus. Prieš valgant reikėtų palaikyti vėsioje vietoje iki  1 mėnesio, kad subręstų.

Print Friendly, PDF & Email

ĮVERTINKITE
1 riestainis2 riestainiai3 riestainiai4 riestainiai5 riestainiai (3 balsai, vidurkis: 3,33 iš 5)
Loading...
Komentarai
  1. grazina parašė:

    Brangioji Beata, apelsinu sezonas prasideda kovo pradzioje(ir as jum rasau is sauletos sicilijos). kaip tik sode renkam vaisius 🙂

    • Sandra parašė:

      Bet Beata kalba apie Sevilija, ne apie Sicilija :). o ten citrusai yra kitu metu nei Jūsų saulėtoje Sicilijoje 🙂

  2. janina parašė:

    O kiek vidutiniškai gaunasi marmelado iš tokio kiekio?

  3. Eglė parašė:

    Norėjau pasiteirauti, kodėl galėjo nepavykt marmeladas, atrodo viska dariau pagal receptą, bet vanduo net ilgiau pavirus, nenugaravo, pavirus apie 40 min. ir nesikeičiant vaizdui supyliau cukrų. Pavirus konsistencija nepasikeitė, liko visiškai skysta. Gal tai galėjo nutikti dėl per smulkiai supjaustytos žieveles?

    • Beata Nicholson parašė:

      Labai keista Egle, o gal ant žemos kaitros virėt? nes ir uogienių cukrus visvien sutirština marmeladą, nors citrusai turi iš savęs pektino..nes man priešingai yra nutikę, kad per daug net sutirštėjo ir kaip tikrų tikriausias ledinukas patapo..

  4. Simona parašė:

    Sveika Beata!
    Norejau paklausti ar si marmelada galima laikyti ziemai? Kiek ilgai jis gali stoveti inde neatidarytas? Kadangi nieko bendro neturiu su konservavimu, sie metai man bus pirmieji „ruosiantis ziemai“ labai noreciau pabandyti si marmelada, jei tik jis galetu stoveti iki puses metu? 🙂

  5. Terese parašė:

    Sveiki,
    Ruosiu si geri kaledu dovanoms, bet susiduriau su problema. Pirma partija dariau apelsinus supjauscius su zievelemis. Gavosi labai kartus.
    Kartojau ir labai kruopsciai nulupau zievels ir nuo apelsinu, ir nuo citrinu. Vistiek gaunasi kartus skonis. Cia tokie apelsinai netinkami?

    • Beata Nicholson parašė:

      Vaisių rūšis, žinoma, turi įtakos. Kartumą labiausiai lemia baltoji žievelių dalis. Tad galite nutarkuoti geltoną/oranžinę žievelę ir ją panaudoti marmelade, tuo tarpu kruopščiai nupjaustyti baltąją žievelės dalį ir jos nenaudoti

  6. T parašė:

    Nelabai aišku, kam dalinti „visus citrusus į dvi dalis“. Nes paskui iš to nieko neseka.

  7. Julija parašė:

    Deja gavosi skystas ir dariau viską pagal receptą, tik viriau ilgiau. Pagrindinis pektinas yra baltojoje dalyje, bet nenorėjau, kad būtų kartu, tad žievelė labai ploną palikau ir tik oranžinę dalį. Tokiu atveju reikia arba cukraus su pektinu, arba pektino įdėti papildomai.

Palikite komentarą

26097


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.