Spausdinti

Kai aš pirmą kartą pamačiau Semla pyragaičius vienoje seniausių ir garsiausių Stokholmo kavinių, tai pagalvojau, o Viešpatie švenčiausias, kas čia per viena? Nors apie Semla pyragaičius jau buvau pasiskaičiusi ir supratusi, kad tai yra neįtikėtina bandelių ir pieniško saldumo trauka. Semla yra kardamoninės tešlos (kaip cinamoninių bandelių) bandelės su išskobtu vidumi, o jis – užpildytas maltų migdolų mase ir plakta grietinėle. Tiesa, patys švedai, pasirodo, gerokai nesutaria, kaip ta Semla turėtų būti valgoma, nes skirtingose šalies dalyse aptinkamos vis kitokios tradicijos. Vieni Semla bandeles valgo kaip desertą, išmirkę šiltame piene, kiti apie jokį pieną ir girdėti nenori. Bet tegul jie aiškinasi tarpusavyje, o mes tiesiog pasigrožėkime ir pasimėgaukime, nes tai yra pats tikriausias pyragaitis, koks tik gali būti. Beje, baltą mielinį pyragą su plakta grietinėle pažįsta ir pripažįsta ir anglai, bet dabar mano mintyse – tik šios skandinaviškos bandelės… Semla gali būti tituluojama bandelių karaliene, jos turtai ir prabanga – ne tik migdolų kremas, bet ir grietinėlė. Nenuostabu, kad būdama tokios „konstitucijos“, ji yra tradicinis Užgavėnių saldumynas, taigi, tai, kas mums yra blynai, skandinavams atstoja Semla. Šios bandelės pradedamos pardavinėti iš karto po šv. Kalėdų, o kai kur, manau, jų galima rasti ir visus metus. Na kaip, ar pasiruošę nors vieną kartą blynus iškeisti į Semla?

Semla gamyba 1

Semla – drūta švediška alternatyva Užgavėnėms

0
17
Porcijos
15 asm.

Bandelių tešlai:

25 g šviežių mielių (arba 12 g sausų mielių)
220 ml pieno
500–550 g miltų
3 šaukštų cukraus
80 g sviesto
1 kiaušinio
1 šaukštelio šviežiai grūsto kardamono (jei turit tik malto, berkite daugiau)
1 nubraukto šaukštelio druskos
1 kiaušinio bandelių viršui patepti

Įdarui reikės:

50 g minkšto sviesto
80 g cukraus pudros
80 g maltų migdolų
Kelių šaukštų pieno
200 ml plakamosios grietinėlės (35 proc. riebumo)
2 šaukštų cukraus pudros
Kaip gaminti?

Gaminimas

1

Pieną užkaitinkite beveik iki virimo, į šiltą pieną meskite sviestą, kad ištirptų. Palaukite, kol pienas atvės iki maloniai šilto.

2

Mieles sumaišykite su šaukštu atvėsusio pieno ir šaukšteliu cukraus.

3

Miltus persijokite ir sumaišykite su druska.

4

Iš žalių kardamono ankštelių saujelės išrinkite juodus grūdelius, juos sudėkite į grūstuvę ir sugrūskite, kad sutrupėtų. Grūdeliai yra gana kieti, taigi nepasiduokite, bet iki miltų sutrinti nebūtina. Berkite šaukštelį sugrūsto kardamono. Jei norite, galite įdėti daugiau ar mažiau, priklausomai nuo to, kaip mėgstamas ir pažįstamas jums yra kardamonas.

5

Kiaušinį lengvai išplakite su pora šaukštų cukraus.

6

Į miltuose padarytą įdubą supilkite pieną, mieles ir sudėkite kiaušinį. Tešlą išmaišykite šaukštu, po to jau rankomis. Tešla bus gana minkšta ir lipni – nieko baisaus, dėl jos minkštumo aš ją minkau labai mažai. Leiskite 10 minučių jai pastovėti, tada truputį dar paminkykite, kad sudedamosios dalys sukibtų į vieną gabalą ir būtų vientisa masė. Palikite tešlą kilti apie 45 minutes. Tik uždenkite dubenį maišeliu, lėkšte ar rankšluostėliu, kad tešla neperdžiūtų.

7

Pakilusią tešlą padalinkite į vienodo dydžio gabaliukus (man patinka mažesnės bandelės, nes dideles (tokias pardavinėja Stokholmo kavinėse) ne visada įmanoma įveikti, nors jos ir gražios). Nedidelių bandelių tešla turėtų sverti apie 50 g, didesnių – 80 g.

8

Tešlos gabaliuką paminkykite, pamaigykite rankose ir tuomet formuokite apvalius gabaliukus taip, tarsi norėtumėt prikimšti kokį balioną (pro du pirštus, sudėtus į žiedą), taip bandelių paviršius išsilygina, tampa glotnus.

9

Orkaitę įkaitinkite iki 200 °C.

10

Bandeles išdėliokite ant skardos ir leiskite joms pakilti, truputį pasipūsti (apie 30 minučių). Bandelių paviršių konditeriniu šepetėliu patepkite gerai išplaktu kiaušiniu ir šaukite į orkaitę. Kepite apie 15–25 minutes, kol paruduos ir dar truputėlį pasipūs (kepimo laikas priklauso nuo bandelių dydžio).

11

Iškepusioms bandelėms leiskite visiškai atvėsti.

12

Pasiruoškite įdarą: sviestą labai gerai ištrinkite su cukraus pudra. Tai padarykite mediniu šaukštu arba elektriniu plakikliu – sviesto ir cukraus pudros masė turi priminti minkštą balsvą kremą. Plakdami po truputį berkite maltus migdolus – įdaras gerokai sutirštės.

13

Atvėsusioms bandelėms nupjaukite viršūnėles (apie 1,5–2 centimetrus nuo viršaus) ir atsargiai išskobkite vidų. Neišimkite viso bandelės minkštimo, jūsų tikslas – padaryti vietos įdarui.

14

Pusę išskobto minkštimo pašlakstykite pienu ir pamaišykite, kad pasidarytų tirštoka košelė. Gautą masę palaipsniui sumaišykite (ne visą iš karto) su migdolų ir sviesto kremu. Konsistencija turėtų būti gana standi ir netekanti, bet minkšta.

15

Išplakite grietinėlę ir, jei turite, sudėkite ją į konditerinį maišelį.

16

Į kiekvieną išskobtą bandelę įkrėskite po šaukštelį įdaro, tada ant viršaus išspauskite grietinėlės ir uždėkite bandelės kepurėlę, pabarstykite cukraus pudra. Semla paruošta.

Ingredientai
Receptą sugalvojo
Beata Nicholson
Čia rasite šimtus receptų, kuriuos rašiau iš savo virtuvės, bus ir tokių, kurie pasirodė žurnale, mano TV laidose ar socialiniuose tinkluose. Čia mano online namai – sveiki atvykę!
Daugiau autorės receptų
Komentarai
  1. Sveiki 😀 gyvenu daugiau nei 10 metu Danijoje,juokingai gal nuskambes,bet nei karto nesu ragavusi siu „uzgaveniu” bandeliu,galbut man per riebiai atrodo 😀 As su mergaitemis tiesiog iskepu mielines bandeles ir joms leidziu papuosti spalvota glazura(namine) 🙂

  2. miela, Viktorija,Stokholmas yra Švedijoj, ne Danijoj, gal todėl ir nesat per tuos visus daugiau kaip 10 metų ragavusi šių pyragėlių.
    mmm, bandysiu kept. labai gardaus vaizdo.

  3. Malonu kad musu Semla garsejo ir Lietuvoje… pats iskepsiu bandeles sia savaitgali ir paruosisiu migdolu mase… 😛

  4. Nuostabios semlos. 🙂 net nera zodziu apsakyt.. Purios, ne per saldzios ir tikrai labai socios. 🙂 ir tikrai skanesnis, nei norvegiskos fastelavn. 🙂
    Valgyciau net ir be kremu, siltas, su uogiene ar sviestu..:)
    Aciu uz recepta 🙂

  5. Siandien norvegijoje pas mus vadinamos uzgavenes 🙂 situ bandeliu kepimo diena. Taigi kepam ir mes 🙂

  6. Ačiū už receptą!!! Gavosi puikios, o į tas, kurioms pritrūko įdaro įdėjau braškių uogienės, nes norvegai labiau su braškių uogiene valgo 😉

  7. Dieviškas skonis.Vakar kepiau.Viskas gavosi,tik įdaro ir man pritrūko.Netikėtai labai skanu.Šiandien liko dvi,kaip tik prie kavos ))

  8. O as gyvenu Suomijoje ir tikrai tokios bandeles yra ir labai valgomos per Uzgavenes. Jos cia vadinasi „Laskiaispullat” 🙂

  9. Švedijoj nedaug buvau, bet visais metų laikais 😀 tikri švedai semlor valgo tik šaltuoju sezonu, ypač prieš kalėdų šventes. Bent jau taip darydavo šeima, kurioje gyvenau.
    Atsimenu kai paprašiau recepto, kad galėčiau gimtadieniui išsikept (jis pavasarį) tai pažiūrėjo kaip į durną 😀

Rašyti komentarą