Ar jums patinka Velykos? Taip taip Velykos yra tas pavasario startas. Štai kokių pasisakymų pastarasias diena išgirdau:
Na iki Velykų matyt ir nebus šilumos…
Oi tos Velykos taip vėlai šiais metais…
Tikrai jau taip greitai Velykos?
Lygiai kaip Kalėdos turi savo sodrių ir tikrų spalvų gamą, taip ir Velykos diktuoja savo bent man būtinai geltoną dermę. Ir štai kai neseniai viešėdama Belgijoje užsukau į parduotuvę „Dille en Kamile“ ir nenorėjau iš ten, garbės žodis, nieku gyvu išeiti ir ten norėjau pasilikti gyventi, vis tiek turėjau kažkaip iš ten išsikrapštyti. Nors mano draugės ten ir paliko mane, pačios išėjo ieškoti Brugės kanalų….O aš ten ir likau, toje parduotuvėje sukti galvą kaip man čia ką nors išsirinkti, viskas TAIP gražu ir TAIP reikia. Vis tik turėjau išsirinkti ir išsirinkau keletą dalykų: šviestuvėlius – žvakides vasaros sezonui, asotėlį aliejui, ir Velykų stalui – du geltonus ryškiausius takelius bei medinius pakabukus, kurie papuoš Velykinio stalo šaką.
Taigi mano Velykinis topas toks:
Kiaušiniai. Aš labai mėgstu kiaušinius ir majonezą. Dažyti kiaušinius rimtas biznis, praėjusiais metais etnologė ir marginimo meistrė ir mus ir jus mokė kaip marginti vašku, šiais metais dažysiu kiaušinius naturaliai – kaip? Kitą savaitę viskas bus išklota.
Žalia žolė (bet ne pelė). Želmenų pirkti galima parduotuvėje, jau turbūt patys nespėsite išdaiginti, bet ant stalo patiesti mažą kilimėlį žalumos reikia – kada gi kitą kartą ji tokia vaiski ir išsiilgta?
Medžių šakos su žaliais lapais – geriausia dekoracija, kaip ir patys kiaušiniai.
Velykiniai kepiniai. Žinoma balta Velykinė duona, kuri praėjusiais metais sulaukė daug pagyrų ir šiais metais būtinai kepsiu tokią, tik galvoju, gal vietoj vienos didelės darysiu mažutes ir kepsiu jas keksiukų formelėje, gal net padarysiu tešlą šiek tiek skystesnę…Ir tiesiog man išeis maži malonūs keksiukai briošiukai.
Atgimimas. Jis prisikėlė ir gyvena tarp mūsų. Atgimkite geriausiomis savo spalvomis, šioms Velykoms.
Tai trumpai anonsuoju ir sakau: Velykoms pasiruošiau gerai, visa ši ir kita savaitė ir bus joms skirta: laukia nerealūs sausainiai, kuriuos galėsite kepti patys dovanom (jei norėsite eilinį syki sėkmigai pasirodyti Vėlykų bobutės ar Dieduko vaidmenyje).
Fantastiškas pyragas turtingas skoniu, tinkamas į kelionę jei velykausite toliau nuo namų.
Dar vienas kepinys – imbierinis citrininis keksas – jei jūsų Velykų svečių bus dvidešimt, ir šiaip geras keksas visada turi vietos namų repertuare.
Super geras kiaulienos vyniotinis su figomis ( aš tokį kepsiu per savąsias).
Keletas vairantų ką daryti su virtais kiaušiniais.
Ir reportažas kaip kiaušinius nusidažyti naturaliais metodais.
Kita savaitę Velykausim iš peeeties! O dabar norėčiau sužinoti, kokios yra jūsų Velykų tradicijos, norai ir topai?
Mano Velykų topas 😉 https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=299239473561215&id=298660310285798
Wow wow wow, kaip stilingai ir gardžiai viskas atrodo!!! Pas mus Velykos neįsivaizduojamos be prasiskleidusių beržo šakelių ir žolyčių dekoracijų, mama farširuoja žuvį, karką, o aš gaminu saldumynus: Velykų pyragą, sausainius ar tortą kokį. P.S. pasigaminu keletą, kad turėtume svečius pavaišinti ir nusivežti į svečius… Šiemet sūnus jau didesnis, tai ir kiaušinukų marginimas bus tikra atrakcija… Oi laukiam nesulaukiam… 😀
Iš pat ryto su vaikais pasiimam krepšiuką ir einam žoliauti. Jei pavasaris labai vėlyvas, tai iš po sniego iškapstom kokių šapaliukų, spygliukų, nes velykų kiaušiniai būtinai turi būti šviežiai surinktom žolytėm dažyti. Paprastai, kojinėje suvynioti ir svogūnų lukštuose išvirti, man patys gražiausi. Žoliavimui kuo puikiausiai tinka net ir daugiabučio kiemo pievutė, veržtis į laukus nebūtina. Labai graži atrakcija vaikams – zuikio dovanų ieškynės. Mano vaikystėje zuikio dovanos būdavo randamos lauko sandėliuke, būtinai tokiam valgomame krepšelyje, purkštame neįkandamo cukraus glajaus bangomis ir puoštame krakmolinėmis ryškiaspalvėmis valgomomis rožėmis. Kiek save pamenu, visai nesvrbu būdavo, kas krepšiuke, svarbiausia, ar pats krepšiukas DAR valgomas ir įkandamas, ar JAU NELABAI 🙂 Nelabai valgomų dalykų vaikams kadangi nėr, tai paskui su vaikais kieme tas cukrines – akmenines krepšio rankenas grauždavom pusę vasaros, kol prisigrauždavom iki kartoninio karkaso 🙂 Gaila, mano vaikai jau dideli ir tokio lauko sandėliuko, kaip vaikystėje, nebeturim, bet mažiukams zuikio dovanų ieškynės – tikra atrakcija. 🙂
oj, kaip gera vėl kalbėti apie prieššventinį reikalą- kaip malonu ruoštis Kalėdoms, taip pat ir priešvelykinis laikotarpis veža! aš visada iš anksto prisisėju velykinės žolytės į kiaušinio lukštą, pipirnių, ir ridikų daigų. Pasiūnu zuikučių velykinių iš veltinio stalui papuošti:
http://saldidiena.blogspot.com/2014/04/ruosiames-velykoms.html
Gaminu ragaišį iš antros Beatos knygos, mielinį su aguonomis,čia vietoj Velykų bobos:)Kadangi jis išeina visada nerealaus dydžio ( mielės pasidarbuoja kaip reikiant),o darbo minimaliai, tai aš netgi pakuoju gabalais, kaip kokį šimtalapį ir nešuosi į svečius.
gaminu visada kepenų paštetą, su brendžiu/ar baltu vynu ir daug keptų svieste auksinių svogūnų.
gaminu džiovintų baravykų ir virtų kiaušinių užtepą, pagal Nomedos Marčėnaitės receptą, niam niam.
Mano mama gamina naminį DIIDžiulį sūūrį, tokį senovišką, saldų , su razinom.Tokį, į kurį dedama ne tik varškė bet ir daug cukraus bei kiaušinių trynių. prieš Velykas sūrmaišis visada kaba virtuvės kriauklėje ant krano:)
Kiaušiniai dažyti kojinėje su svogūnų lukštais ar žalumynais. O kai močiutė buvo gyva, dažydavome su medvilniniais siūlais, kurie būdavo suvyti iš skirtingų kelių spalvų, o į tą suvytą siūlą įvyniodavome sudrėkintą vandeniu kiaušinį , tuomet į vandenį verdantį ir išeidavo tokie spalvoti margų siūlų kamuoliukai . Nesu niekur tokių mačius, o ir tokių siūlų nežinau jau kur gauti reikėtų, nes anuomet mano mamos sesuo dirbo siuvimo fabrike ir iš ten jų kažkaip priruošdavo..
Ir aišku Velykė- visuomet atneša vaikams džiugesio , palieka krepšį su dovanomis- Kinder kiaušiniais, zuikučiais ir paukščiukais…
ir dar kaip gi be margučių ridynių? Kadangi mano mama turi jau septynis anūkus tai būna smagu visiem stebėti, kaip mažieji traiško ir ridinėja 🙂
O aš nemėgstu Vėlykų:( Net tiksliai nežinau kodėl, kažkaip nuo vaikystės mano jos „neskanios” – gal dėl tų kiaušinių? Jei atvirai, niekada ir neieškojau atsakymo, kodėl man Vėlykos nepatinka – gyvenime yra ir svarbesnės veikos:) Nesu religinga, bet Kalėdos nuo vaikystės man buvo kažkokios nepaaiškinamos magijos laikas, gal dėl to visuotinio gamtos sąstingio, dėl pasiruošimo ritualų ir t.t. O štai Vėlykos neprilipo nors tu ką, bet stengiuosi, nes namie auga mažieji – neturiu teisės iš jų atimti šventės, tad namuose jau sprogsta medžio šaka su gražiais kiaušinėliais ir drugeliais, jau aptarinėjame kiaušinių marginimo būdus ir žinoma – jau paslėpti viščiukų ir kiaušinių formos saldainiukai, kurių leisimės ieškoti Vėlykinį rytą:) Smagių visiems švenčių!
Geros idėjos, bet gal kas turi patirties marginant kiaušinius vašku?
[…] jau ant nosies, galima sakyti, tai kviečiu pasiraitoti rankoves. Praėjusią savaitę jums jau užsiminiau, kad praėjusiais metais žinių sėmiausi iš liaudies, kai etnologė ir marginimo meistrė mane […]
hmm, o aš čia kažkaip pražiopsojau nerealių sausainių (kiškučių) receptą ar jo dar nebuvo? 🙂
Velykos… Laukiu nesulaukiu, kada marginsiu kiaušinius vašku. Man tai – nuostabus ritualas, tiesiog visiškas atsipalaidavimas, stengiuosi į marginamus raštus sudėti visas teigiamas emocijas ir palinkėjimus.
O iš saldžių patiekalų kepsiu margą keksą su varške ir įvairiais džiovintais vaisiais, aplietą cukraus pudros glajumi. Margas, nes vieną tešlos dalį skaninsiu kakava 🙂
PS: Labai laukiu tų spalvingų sausainių recepto 🙂
PPS: Visiems gražių, šviesių ir jaukių Velykų 🙂
O kur rasti to kiaulienos viniotinio receptą
Kiekvienos sventes mylimu zmoniu apsuptyje – laukiamos. Sv . Velykos – tokia pat grazi metu svente mums. Kiausiniai jau atrinkti: balti – sviesiu augaliniu dazu vonelese, rudi- svogunu lukstu/ mirkytu alksniu zieves ir ju konkoreziu mirkale su ivairiom variacijom… Ryt kepu krepselius kavos ir vaisinio kremo pyragaiciams, tiesa, jie kaloringi, bet – tai mano nuo vaikystes siu svenciu megstamas VELYKU saldesis. jeigu yra sie pyragaiciai, tai nekepame Napoleono ( nezinia, ar mama neiskeps). jo receptas senas is mano bobutes, kuri ismoko ji kepti is a.a kompozitoriaus Raciuno mamos…. Boba kepu su aguonomis kekso formoje, dar su sese pasikeisdamos kepame Velyku kepiniu atributa- mozurus ( pagrindas- trapi tesla= idaras ar tiesiog glistas virsuje) arba darome pascha ( varsgrietineles ir priedu velykini deserta),vaikysteje visada ant stalo buvo versienos kumpis, dabar – zverienos pamarinuotas, taip pat paukstienos pastetas, dar – ivairiai farsiruoti kiausiniai ( su dziovintais baravykais, lasisa, ar keptu darzoviu su sezamais ikra, rukytos zuvies su zirneliais ir t.t.), , kepame visa karbonada su kauliukais orkaiteje( kartais prismaigstome dziovinu vaisiu ir cesnaku). Mano vaikai jau perzenge pilnametyste, arteja link 30-ies metu, bet vaikysteje visada darydavo lizdus kieme Velyku bobutes dovanoms ir labai nuosirdziai dziaugesi graziuose lizduose aptike dovanas. dabar jie tai daro is atrakcijos, bet dar padaro lizdu imitacijas , kai primename!!! Velyku namuose jau daugeli metu laukia nuo gatves puosti stilizuotais kiausiniais medeliai, nesvarbu, kad vaikai jau suauge, bet gatve keliauja i mokykla ir is jos daugel vaiku; jiems turime paruosti svenciu laukima, gera nuotaika!
neapsileiskime, skatinkime laukti svenciu aplinkinius, kurkime jiems svente, netikekime, kad viska sventems paruos didieji prekybos centrai: nors vienas savo pagamintas svenciu patiekalas nudziugins aplinkinius ir tikrai liks ju sasajose su svente, TIKRAI!