8241
Beatos virtuvė

Vygintas: kodėl Aliaska? (2 dalis)

(7)

Pirma dalis čia.

Tik meškų saugotis reikia – jų tūkstančiai. Ir nors nuo gimimo žmogiena jos neminta, susigundyti gana lengvu grobiu gali. Bet saugotis nesudėtinga – ginklų įsigijimo ir nešiojimo tvarka bene liberaliausia JAV. Tik štai apie ja piktnaudžiaujančius ne pilno proto piliečius iš Aliaskos negirdėti. Kaip juokauja valstijos gyventojai, jei kas užsimiršęs imtų šaudyti kine, atsakomoji žiūrovų salvė pranoktų filmų efektus. Juolab, kad kasdien su gamtos iššūkiais – 15 centimetrų sniego šių metų gegužės 18 dieną, lavinomis, plėšrūnais, potvyniais – besikaunančius aliaskiečius išgąsdinti sunku. Jų savaitgalio maratonai šeimai nusitęsia 60, o dviračių žygiai – per 150 kilometrų. Ir jie didžiuojasi būdami viena liekniausių JAV valstijų, kurioje greitasis maistas nepopuliarus. Nes, po teisybei, jo tinklams daugelyje Aliaskos vietų ir egzistuoti nelabai apsimoka.

Kodėl Aliaska2_02_Beatos virtuvė

Ir nieko keisto – turint galvoje milžiniškas (pripratus prie europinių mastelių – tai tikrai tinkamiausias žodis) lašišos, oto, kitų rūšių žuvies kvotas asmeniniam naudojimui*, beribes medžioklės galimybes, šviežiu, nors lietuvio skoniui ir neįprastu maistu apsirūpinti nesudėtinga. Meškos burgeris? Riebokas. Briedienos faršas – neblogai. Išmaniai paruoštas otas, kuris skaidrius Aliaskos vandenis raižė dar šįryt – nepakartojama. Ir tikrai žymiai geriau, nei šaldytas, perdėtai saldus ir bedvasis prekybos centrų asortimentas. Be to, kaip pirmykščiam žmogui ieškantis maisto (na ok, žvejojant ar medžiojant), patenkinamas ir bendrumo su gamta poreikis, neužsisėdima namuose, kas Aliaskoje – tiesus kelias į depresiją, svaigalus ir kitas nedorybes.

Vietinio laikascio stovelis :)

O kur dar profesiniai iššūkiai. Rinkodaros, mistinės vadybos (nepainioti su tikrąja), tyrimų Aliaskoje nelabai yra (na, keletas bendrovių), o nelabai ir reikia. Žmonės čia pinigus uždirbti pratę, ir iš kitų tikisi, senamadiškai – remontuodami, statydami, žvejodami, pumpuodami naftą. Neretai derinamos kelios veiklos, priklausomai nuo sezono. Jeigu dirbate Aliaskoje, 90 procentų tikimybė, jog esate naftos pramonėje, karyboje (dėl Ramiojo vandenyno svarbos ir Antrojo Pasaulinio karo palikimo – karinių pajėgų čia daug), žvejyboje, statyboje, medicinoje arba turizme. Viskas. Paprasta, bet svarbu ir neišvengiamai pelninga (na, išskyrus karybą)**. O jei ir ne itin pelninga – neišvengiamai įspūdinga bei neįprasta. Ir labai kitaip – be senamiesčių, metropolių, 6 juostų magistralių ir akropolių. Jei tik pakaks drąsos gyventi kitaip.

Miestelio Hope degalines stulpas
Geriausias metas aplankyti Aliaską priklauso nuo to, ar mėgstate žvejoti. Jei taip – tai neabejotinai liepos vidurys-rugpjūčio vidurys. Būtent tuomet valstijos upes užplūsta milijonai (tikrai milijonai, net ne du) grįžtančių lašišų. Tuo tarpu jei labiau mėgstate stebėti, nei veikti – gali būti verta taikyti ant rugsėjo vidurio, kuomet Aliaskoje jau auksinis ruduo. Vaizdai nuostabūs, jei tik pavyks išvengti savaitę trunkančio lietučio (silpno). Pastaruosius keletą vasaros sezonų gana nebrangiai nuskristi į Aliaską iš Lietuvos galima vos su vienu persėdimu Frankfurte. Gerų bilietų kainų pasitaiko ir žiemą, tačiau laiko persėdimams iššvaistoma daugiau.
Seward
Susirengus svarbu įvertinti kainų lygį – jis dėl geografinės atskirties Aliaskoje apčiuopiamai aukštesnis nei daugelyje kitų valstijų. Vasaros sezono įkarštyje už kambarį dviem normalu mokėti 200-300 JAV dolerių nakčiai. Verta dėmesio ir, jei tik galite ištverti per naktį gamtoje, net geresnė, „aliaskietiškesnė“ alternatyva – palapinės. Infrastruktūra savarankiškai keliauti sutvarkyta puikiai, juolab kad ir statyti palapinę galima bene bet kur, galima nė neužsukti į kempingus (kuriuose vieta nakčiai 15-25 JAV doleriai).

 

* – lašišas Aliaskos gyventojai (tampama išgyvenus metus) gali semti tinklais. Ne gaudyti, o būtent semti. Turistams tai draudžiama.

** – jei nelabai pelninga, nuotaiką pagerina ir asmeninio biudžeto rodmenis koreguoja lėšos, kurias kiekvieną rudenį kaip naftos pajamų procentą Aliaska išmoka gyventojams. Apie $800-1000 pastaruoju metu, nors būta ir $3000.

Kodėl Aliaska2_07_Beatos virtuvė

Kodėl Aliaska2_04_Beatos virtuvė

Kodėl Aliaska2_03_Beatos virtuvė

Print Friendly
Dalinkis:
Komentarai (7)
Komentarai
 1. Lina parašė:

  Wou,kaip idomu buvo! Kodel tiek mazai???

 2. Laima parašė:

  Norisi dar daugiau…Labai įdomu

 3. Jurgita parašė:

  Labai labai norim daugiau 🙂

 4. Jolanta parašė:

  Labai idomu, dekui autoriui!laukiam pratesimo!..

 5. Lina parašė:

  Aliaska, vieta kurios niekada nepamirsiu.. viena kart nuvykusi norisi dar ir dar… esu labia dekinga uz galimybe ten pagyventi.. tikiuoisi viena diena sugrizti…

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.