8241
Beatos virtuvė

Vaikų pareigos, arba kaip užsiauginti vaikus, kurie jums padėtų ar bent jau nesunkintų buities…Pasitarkime

(19)

Tokia plati tema, kad net nežinau, nuo kur pradėti. Bet mano vaikystė buvo tokia: kiekvienas šeštadienis prasidėdavo ne nuo TV įjungimo 8 valandą ryto, o paskui laukiančių plaukimo treniruočių arba tiesiog, turškenimosi baseine (kaip prasideda mano vaikams), o namų tvarkymu. Mano mama mus labai gražiai įtraukdavo į namų tvarkymo procesą, kuris būdavo ne šiaip sau, koks – čia prabraukiau, ten išsiurbiau, o visi krašteliai, plintusėliai, turėdavo būti išvalyti, dulkės nubaidytos, kilimai švarūs, ir visi kiti reikalai. Paskui sekdavo lyginimas. Štai dabar aš iš to ir esu gavusi apsėdimą lygintiems dalykams. Bet, tiesą sakant, nors mano visi tie intensyvūs tvarkymai būdavo, kai jau man tikrai buvo bent 10 metų ir mes su Odeta labai puikiai namų ūkyje tvarkydavomės, bet va, kažkaip suprantu, kad šiuolaikiniai vaikai išlepinti namuose apsilankančių namų šeimininkių paslaugos (pavyzdžiui, viename mamų pokalbyje buvo paminėta, kad nuo vaikų buvo pradėtas nuslėpinėti faktas, kad namus sutvarko frekenbok, kad vertintų tvarką ir švarą)

Na, aš tai neapsimesiu, kad mano vaikai patys valgyt pasigamina, rūbus išsiskalbia, išsilygina ir susilanksto. Oi, ne. Ne. Ne. Vis laidau ir laidau gerklę: „rūbus į skalbinių dežę!! Kodėl striukės nepasikabinai?! Pasistatyk batus į vietą, lėkštę į kriauklę ar sportbačius įsidėjai?? Ir t.t.,t.t. Bet yra keletas darbų, kurie yra deleguoti vaikams ir ypač Izabelei, kuriai jau aštuoneri su puse, o Jurgiui – šeši su puse. Štai matote, kokią man nuotrauką vieną vakarą atsiuntė Tomas, kaip vaikai džiausto skalbinius, aišku, kad apsidžiaugiau iš karto, tikrai džiugina tokie vaizdai.

Beatos virtuve_vaikai_Jurgis_Izabele

Taigi, čia kelios vaikų pareigos arba pagrindiniai darbai, kurie pavyksta visai neprastai: skalbinių džiaustymas ir stalo padengimas vakarienei (šakutės, stiklinės, ir vanduo). Aišku, žaislų savo susitvarkymas. Ir yra du kartus atnešę malkų židiniui. Na va, ir viskas. Dalykai, kurie pavyksta prasčiau: savų lovų pasiklojimas, rūbų tvarkingas susidėjimas ir neišmėtymas, kartais būna bėdų ir su žaislų susitvarkymu, bet pavyksta su priminimais.

Aišku, kad aš, kaip ir visos mamos, noriu užauginti vaikus, kurie bendradarbiautų namų ruošoje…Todėl ir klausiu, kaip ir kokius metodus sėkmingus naudojate jūs? Kokias pareigas namuose turi jūsų vaikai? Ką daro, o ko daryti nenori? Pasitarkime!

 

Print Friendly, PDF & Email
Komentarai
  1. Lina parašė:

    Sveikos, mamos!
    Auginu 4vnt.☺Sudėtinga prie namų ruošos juos pristatyti, bet ne tik dėl vaikų nenoro darbuotis. Turėjau apsišarvuoti kantrybe ir iškentėti savarankiškai vaikų gaminamo maisto etapą… Dabar džiaugiuosi, kad vaikai pasigamina ir sau, ir mums su tėčiu.
    Bjauresnius darbus stengiuosi paskirstyti pagal vardinį sąrašą☺vienu metu visiems keturiems užduodu konkrečius darbus pagal jų jėgas. O jei darbų laukia daugiau ar jie labai būfini, tai visada laikausi vienos taisyklės-neklausiu „gal galėtum…“, tiesiog pasakau, kad po valandos visi darysime tą ar aną.
    Ir labai svarbu-būtinai pagirti už atliktą darbą, pasidžiaugti, kad dar niekas taip puikiai iki šiol nėra šio darbo padaręs☺
    Mano šeimoje tai pasiteisina (žinoma, būna visko) ☺☺☺

  2. cukrus parašė:

    nekęsdavau šeštadieninių tvarkymūsų. man tai buvo kaip vergystė. nes tėvai susigalvoja o mes turim laisvą dieną skirti kažkam neįdomiam. ir dabar nekenčiu, jei vyrs sako – nu davai šeštadienis, TVARKOMĖS. neeeee. aš tvarkausi pagal svao ritmą, kai ateina noras-su noru ir darosi kitaip. ensu tvarkinga, gal kieno nors matais ir labia netvarkinga, bet man svarbu jaustis komfortiškai, o jei nenorit mano netvarkoj svečiuotis – įspėkit iš anksto – jokių siurprizų. tiesa netvarka pasireiškia tik daiktų gausa, grindys švarios, dulkių minimumas 🙂 o vaikai…stengiuosi labia nespausti – minimum, nes…mnu aš pati jų prisidirbau, kodėl jie turi mano pageidavimus pildyti. kita vertus tai aš sugalvojau kad reikia tvarkytis, aš sugalvojau kad netvarkinga – o jie mano kitaip – kas sake, kad aš esu teisi? dėl to kad man 36? 🙂 mano draugė išvis nieko vaikų neprašo, ji sak nematanti prasmės kad jie namuose tvarkystųsi, nes tai jos namai, o stebėdami ją jie išmoks ir savo namus tvarkysis. kažkiek sutinku su tuo, kažkiek ne. ir dabar dar naktimis sapnuoju mama verkiančią įeinančią į mano nmus ir klausiančią kaip aš gyvensiu tokia netvarkinga. tada teta ją nuramino – turės savo ir gyvens. ir gyvenu. pagal savo standartus, ne pagal mamos standartus kas yra „švarūs namai“

  3. Jurga parašė:

    Turiu du sūnus. Vienam 18, kitam 4 metai. Ir pagalba buityje pas mus yra pat opiausias klausimas. Pradedant aštuoniolikmečiu,tai šis namuose nepadeda visiškai nieko, savo kambarį susitvarko tik tuomet,kai kojos nebėra kur padėti ir nepadeda niekas,nei „traukimas per dantį“, nei pyktis,nei grąsinimai įkelti jo kambario foto į fb. Aš vis pabrėžiu,kad gyvena kaip 5 * viešbuty su viskas įskaičiuota ir dedu visas viltis į būsimą marčią, kad išsiauklės pagal save… Mažiuką stengiuos įtraukti kiek galiu, žinoma didžiausia jo pareiga susirinkti žaislus, būna audringų ir emocingų derybų, bet labiausiai mums padėjo „Kakės Makės Netvarkos nykštukas“ 😀 :D. Tai ir pats prisibijo ir brolį juo pagąsdina :). O reziumuojant, manau vaikai namie turi turėti pareigų ir padėti tėvams buityje pagal savo amžiaus galimybes,nes ta buitis ir namai yra ir jų namai. Negalima viena mamos paverst visapusiška namų tvarkytojas ir dar priimti tai kaip savaime suprantamą dalyką. Gaila,kad savo vyresniąjam to neįskiepijau,todėl labai tikiuos,kad mažiukas bus kitoks.

  4. žemaite parašė:

    Mano jaunuoliai turi tikrai per mažai pareigų, bet tai proporcinga mano nuoseklumo koficientui. Jie išsiurba namus, sudeda ir iškrauna indus iš indaplovės, šiukšlių išnešimas irgi jų priogatyva, iškraustyti pirkinius, išsirūšiuoti savo skalbinius (nepavykes projektas). Žiūriu, ne kažkas…

  5. Viktoria7 parašė:

    Mes su sese nuo mažens padedavome mamai. Taip, sutinku, kad būdami vaikais, labai buvome nepatenkintos ir pyktos. Tačiau, šiai dienai, yra prisiminimu kuriais didžiuojasi, pvz. kai staiga mamai pasidarė bloga ir turėjo gultis į ligoninę, grįžus namo, ja pasitiko sutvarkyti namai bei pietūs ant stalo (nors man buvo 8 metai, o sesei 12). Mama buvo labai nustebinta ir žinoma laiminga 🙂 Tiek mums su sese, tiek mamai šis prisiminas yra labai brangus.

    Šiuo metu pati laukiu pirmagimio ir tikrai neįsivaizduoju, kaip man pavyks įtraukti į namų ruoša, nes vyrą nepavyksta įtraukti 😀

    Sėkmės ir kantrybės visoms mamos!

  6. 333 parašė:

    Mums jau tuoj tuoj keturi. Tad dar mažoki sakyčiau, kad mokėtų gerai ir teisingai susitvarkyti. Jeigu turiu kantrybės, tai primenu, kad nešvarius rūbus dedam į skalbimo mašiną. Noriai padengia stalą jei tik leidžiu. Turim tokį siurblį elektrinį (aš jį šluota vadinu), tai jiems labai patinka prisitrupinus išsiurbti. Patys nueina pasiima. Tik žinoma to siurbliuko galiojimas jaučiu, kad ant ribos. Kai tėtis savaitgaliais siurbliuoja dideliu siurbliu, jie taip pat prašo leisit – leidžiam. Kai tėtis plauna grindis – jie taip pat nori. Leidžiam. Kai iš džiovykilės reikia iškrauti rūbus paprašau vaikų, kad padavinėtų, o aš lankstau. Į indaplovę leidžiam įdėti tabletę ir įjungti. Na ir baisinės kantrybės reikalaujantis dalykas, tai padėjimas gaminti valgyti. Čia jau net prašyti nereik. Trys beveik keturmečiai nori daryti viską: ir kiaušinį įmušti, ir miltų įdėti, ir maišyti, ir pieną pilti, ir druską dėti, tarkuoti, blenderiuoi ir t.t. p.s. jei tik galimybės leidžia įsigykit džiovyklę, nereiks rūbų lyginti 🙂

    • Egle parašė:

      skaiciau ir juokiausi,toks jausmas,kad apie mano vaika 🙂 Tuoj 4 sueis irgi. Viskas taip pat,o jau su tuo valgio gaminimu- vis nori padeti,ta kede prisistumia na ir reik daryt viska kartu.Tai su tokiu „padejeju“ tris kart ilgau viskas uztrunka 🙂

      • Rūta parašė:

        o taip, tikrai, mano trimete (beveik), taip pat – tik kede prisistumia ir prasideda smagumai virtuveje:)) jau kai pamatau ta kede stumiant…. :)))

    • aaa parašė:

      tai cia trynukai tie Jusu padejejai, paminkla tokioms mamoms reikia statyti, su vienu sunku, o ka jau kalbeti su trimis, saunuole mamyte, visko vaikai mokinasi is tevu pavyzdziu, ismoks, darys bet kitaip nei mes 🙂

  7. Dalia parašė:

    Auginau sunu viena,daug dirbau,taigi namuose visada tvarkydavomes kartu,jis niekad netsisake,nes yra gero budo.Labai nemego to,bet darydavo.Atrodo turejo ismokti,taciau prigimtis nugalejo,jo tevas labai netvarkingas ir dabar budamas 22 metu sunus nemegsta tvarkytis,tvarkosi,bet nekaip.

  8. Laima parašė:

    As auginu dukryte 2m. super moteriska net as tokia neesu bet jai begalo patinka tvarkytis kartu nezinau ar tiesiog idomu ar prisidejo tas kad nuo pirmu dienu mes viska darydavom kartu. As ilsiuosi kai ji miega, o kai pabunda tada ir tvarkomes ir skalbinius dedam ir valgyti darom ir siurbiam. Su valgio darymu jokiu problemu idemiai klauso ko prasau jei indus as plaunu ji orkaite valo aisku vandens buna nemazai bet viskas tik gereja. Tik va su zaislu tvarkymu turiu kartu daryt surinkt bet manau issiugdysim. Dziaugiuos kad nereikia per prievarta kazko prasyti pati prisijungia su didziuliu noru, tad noriu tik tai palaikyti. Tad reziumuojant reikia nebijoti leisti bandyti ir ilsetis kada jusu vaikas ilsisi:)

  9. Sonata parašė:

    Vieną kartą mokykloje susirinkimo metu mokytoja kaip tik apie tai kalbėjo, kokios pareigos vaikams tinka namuose. Svarbiausia, kad davė konkrečių pavyzdžių, pvz paskirti vieną vaiką, kad jo pareiga namuose prižiūrėti, kad visada vonioje būtų švarus veidrodis( neaptaškytas, be nudžiuvusių lašų), kitas pvz atsakingas už batų dėžę ir pan. Yra labai svarbu paskirti pareigą pagal vaiko sugebėjimus. Beata, atsiųsiu jums į FB tokį psichologų tyrimą, ką geba įvairaus amžiaus vaikai. Labai įdomu. Na o mano vaikai turi pareigas susitvarkyti kambarius ir žaislus, paruošti pamokas, tvarkingai susidėti batus tambūre, nepalikinėti jų vidury koridoriaus ar nešvarių, nusinešti indus pavalgius ir aptaškius veidrodį, jį nuvalyti 🙂 Labiausiai tai nenori tvarkytis kambarių ir pamokų ruošt..

  10. Diana parašė:

    Sveikos mamos,

    Ziuriu, kad visos susiduriame su panasiomis problemomis, kaip vaikus isauginti savarankiskais,tvarkingais,atsakingais zmonemis, kad kaip viena mama rase, marti pati neturetu sunaus aukleti ir pati uz ji tvarkyti.
    Man siuo klausimu labai padeda vedu filosofija. Pagal ja, vaikus nuo 5 metu jau reikia aukleti grieztai:tai yra, jau reikia jiems duoti pareigu:pasikloti lova,susitvarkyti zaislus ir pan. Kaip ir musu senoliu patarle:lenk medi kol jaunas. Juk kai bus vaikui 15, jau tu jo nepareguliuosi taip lengvai. Juk meile vaikui tai ne sentimentai, o zinojimas, kas jam yra gerai. Kas bus jam gerai. Kaip ir rezimo laikymasis, kuno higiena ir pan. Mano 5 -iamete is pradziu spyriojosi, ko cia mes kasdien po tuo dusu dukart per diena einam. bet kai zinai, kad reikia laikytis higienos, kad reikia grynam ore but,tai imi ir darai. nes zinai, kad vaikui gyvenime bus lengviau, kai bus suformuoti iprociai. ir vaikui ateity nebus sunku rezimo laikytis, valgyt sveika maista, o ne bet ka, kad reikia tvarkytis ir pan…kad reikia kitam padet…bet aisku viska reikia rodyt asmeniniu pavyzdziu. tada vaikas savaime perima iprocius, be pastangu didesniu.Tai ir noriu visiems, visoms palinketi, kad nebijotume vaikams pagal ju amziu duoti pareigas ir priziureti, kad jas vykdytu. bet cia reikalingas pastovumas, negalima nuolaidziauti. tik taip vaikas ilgainiui susiformuos igudzius svaros, tvarkos ir pan…sekmes!!!

  11. Vaida parašė:

    Abieju mano vaiku karjera tvarkyme prasideda nuo „kojiniu loto“, tai toks puikus uzsiemimas po skalbimo kai reikia suriusiuoti kojines poromis:) Toliau augant pareigu daugeja: indaploves pradzioj iskrovimas, veliau sukrovimas, siurbimas ir siuklsliu nesimas. Pastarieji du ateina jau sulaukus 12 metu:)) Labai tikiuosi, kad ir toliau pavyks po truputi tuos darbus dalintis, nes tai MUSU namai ir MES norime gyventi ne siukslese, o bent pakenciamoje tvarkoje…Todel namu tvarkytojos ir neturime. Nors ir kaip kartais noretusi grizti i svarius namus:))

  12. Beata Nicholson parašė:

    Oho moterys, na jūs pavarot yra ko iš jūsų išmokti! ačiū!!

  13. Jolanta parašė:

    Mano mažylei dar tik trys. Jei tvarkomės namuose, tai stengiamės įtraukti ir ją (dulkes valyti, siurbti, šluoti, grindis plauti ir pan.), savo suteptus rūbelius paskatinta pati nuneša į skalbinių dėžę. Problemos su išmėtytais žaislais praktiškai išsisprendė, kai pradėjom skaityti knygelę „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas“. Labai bijo, kad išsineš viską netvarkos nykštukas :D. Dar ir mum tenka pasitempti, jei kas ne vietoj guli. Svarbiausia, kad nuo pat mažens, jei tik sako noriu padėti, leidžiu. Kai paaugs, bus matyt kiek liks to noro.

  14. ramune parašė:

    Kas netvarkingas namuose, tas dažniausiai netvarkingas ir darbe. Apšnerkštas darbo stalas, neplauti kavos puodeliai.

  15. Ingrida M. parašė:

    Aš labai džiaugiuosi, kad mano mergytė labai noriai padeda man tvarkytis: valo dulkes, šluoja grindis, padeda lankstyti ir išdžiaustyti rūbus, nors jai dar tik 5 metai. Bijau, kad tas jos noras nedingtų ir toliau. Ji su didžiausiu pasididžiavimu sako, kad yra didžiausia mano pagalbininkė. Pradėjo skusti bulves su skustuku, ir visai nesvarbu, kad po to būna pilna virtuvė lupenų….. Skamba visai neblogai, kaip mes čia darbuojamės, bet, kai reikia savo žaislus tvarkyti kartais, na gerai gerai net gi dažnai kyla skandalas…… 🙁 reikia pagalbos!!!!!! Taigi turim, kur dar tobulėti 🙂

  16. Simona parašė:

    Mano vyresniajai 3,5 m. įvairiai su ta tvarka būna. Bet kai nusirengia, pati išverčia darbužius į gerą pusę ir susilanksto. Padeda iš skalbimo mašinos atnešti drabužius iki džiovyklės. Kartu su manim kloja lovą. Pavalgiusi nuneša visų indus į virtuvę. Aišku maisto gaminime, ypač keksų tai net prašyt pagalbos nereikia. Žaislus nevisada susitvarko, turbūt teks knygutę apie tą nykštuką pirkt 🙂 Aišku į namų ruošą stengiamės įtraukti po truputį, nepersistengiant, ar juo labiau ne baudžiant, kad visai nedingtų noras tvarkytis.

Palikite komentarą



Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.