Ooooooo, kad būtų kas filmavęs, kai pavaišinau šiais ledais savo viešnias… Tikrai???? Iš ko čia???? Ir per naktį sušalo?????? Tikrai?????? Na kas nežino šito triuko, tai visada panašiai reaguoja.

Aš esu ledų gerbėja ir tikrai pradėjus apie juos kalbėti, galėčiau niekada nesustoti. Ledus mėgstu, o gerus ledus – labiausiai. Parduotuvėje perku, bet retokai. Ledai yra tobulas desertas ir deserto priedas. Iš esmės man nepatinka tik tie ledai, kurie yra perkrauti. Todėl kovoju su vaikais, kai jie nori kilogramu šokolado aplietų ledų.

Apie ledus vienu sakiniu pasakyti neišeina, bet jei jau visai generalizuosime, reziumuosime ir bendratimi kalbėsime… Ledai yra menas ir aistros objektas daugeliui. Ledams aš jaučiu silpnybę. Kažkada buvau įsigudrinus daug visokių jų gaminti, bet dabar neturiu ledų mašinėlės, tai sudėtingiau.

Kam reikalinga ledų mašinėlė ir ką ji daro? Ji suka ledų masę, kad šąlant nesusidarytų dideli ledo kristalai, tada ledai tirpsta burnoje. Kiti dalykai, kurie suteikia ledams glotnumo, yra cukrus ir riebalai. Nes patys žinote, kaip atrodo sušaldytas vanduo arba pienas – kietas kaip plyta.

Kitas dalykas, kuris mane labai nervina šiuolaikiniuose leduose, yra neįsivaizduojamas kiekis pripūsto oro. Dėl to ir rašomi ne gramai, o miligramai, nes šimtą miligramų, panaudojus gerą modernią plakimo įrangą, galima priplakti dvigubai. Todėl iš pirktinių man patinka sunkūs ir brangūs. Ledai negali būti pigūs, jei pigūs – kažkas ne taip…

Ledus galima  pasigaminti namie, tada jūs žinote, ką valgote: kiek juose yra cukraus, kiek grietinėlės, kokie prieskoniai (pavyzdžiui, riešutai, vanilė).

Beatos naminiai ledai su muskato riesutais_mz

Taigi, naminius ledus galima gaminti keliais būdais. Populiariausias metodas yra gellato – tai itališki ledai, jų gamyboje naudojami kiaušiniai. Iš kiaušinių ir grietinėlės išverdamas kremas, jis maišomas (arba ne) su grietinėle ar kitais priedais, pavyzdžiui, vaisių tyrėmis.  Kitas metodas, suteikiantis purumo, yra morengas – tai yra plakti kiaušinių baltymai, maišomi su grietinėle ir kremu. Išgavus ledų masę visada kyla klausimas: kaip ją sušaldyti, kad ledai būtų glotnūs ir minkšti? Va tada ir reikia ledų mašinos. Jų yra įvairiausių, bet visų darbas vienas ir tas pats: šaldyti ir maišyti, kad kristalai būtų smulkūs, o ne aštrūs. Bet kas turi tas ledų mašinas???

Todėl dar vienas ledų gaminimo būdas yra masę sušaldyti į ledo luitą, tada suplakti maisto smulkintuvu, bet tam reikia galingo aparato. Bet įmanoma, aš taip darau vaikams smoothies ir ledus: dedu ledų gabaliukus, tada šaldytus vaisius ir pilu jogurto – susiplaka į puikiausią tirštą masę. Na… nežinau, ar ją galima vadinti ledais, bet aš užskaitau kaip ledus.

O šis būdas yra paslaptingas ir tikrų ledų gurmanų bei profesionalų negarbinamas. Tiksliau, netgi sakyčiau, kad minimas su tokiu lengvu susigėdijimu, kad ai… čia tai jau ne rimta. Bet man tai kas? Kai turiu dešimt laisvų minučių ir ledų reikia rytoj, tai darau šitaip.

Naminiai ledai su vanile ir muskatu

Beatos naminiai ledai_mz

Iš kur sužinojau? Apie šitą metodą puse lupų prasitarė vienas kulinaras, kai aš mokiausi ledų paslapčių. Prasitarė, kaip kokią paslaptį pasakęs būtų. Bet, mielieji, kai pamėginsite nors kartą taip padaryti ledus, tai daugiau nesidairysite atgal… Man nepraėjo noras gaminti  ir kitokius ledus, bet šitas metodas tikrai, patikėkite, yra labai geras. Ir visokių variantų iš šitos serijos rasite oi daug…

Jei norite, ieškokite kas ir kaip gamina kitur, o aš pasakysiu, kaip aš darau. Kartą jau esu skelbusi panašų receptą, sušaldyti ledų aparate arba suplakti vėliau jie yra fantastiški, bet nepalyginamai kietesni nei šie, kuriuos dariau dabar. Anuose  daugiau skysčio, o šiuose tik grietinėlė ir kondensuotas pienas J)) Taip taip taip, štai jis – ponas Paslaptis – kondensuotas pienas. Kodėl? Todėl, kad jame daug cukraus, kuris pakeitęs savo būvį yra sirupas. Iš čia ir ledų glotnumas, juose visai nėra vandens – štai ir visa paslaptis.

Tokius ledus esu gaminusi specialiai šventėms, nes muskato riešutas man primena Kalėdas, ir dar kartais Karibus… Šitie ledai yra tokie skanūs ir kupini šventinės paslapties, kad nieko nieko daugiau nereikia. Gal šalia šaldytų uogų ar juodojo šokolado padažo, bet tik ne per saldaus… Tik nepamirškite prieskonių: aš išskobiau „Kotanyi“ vanilės ankštelės trečdalį, ji tokia pasipūtus ir minkšta buvo, kad tiek ir užteko, tada patarkavau irgi „Kotanyi“ muskato, kuris irgi pasitaikė kaip reta aromatingas. Aš buvau pripratus muskatą laikyti stalčiuke, o prieskoniai, beje, sensta, jiems taip pat reikia priežiūros ir sandarių maišelių, tai šis, turiu pasakyt, man pasirodė fantastiško šviežumo, aš įtarkavau beveik pusę, bet man patinka tas aitrumas. Jei norite švelniau, tai galima ir šiek tiek mažiau, tarkime 1/8 ar 1/6 riešuto.  Nuostabiausi šventiniai ledai.

Receptas čia.

Komentarai
  1. ar aš teisingai supratau, kond pienas sumaišomas su grietinėle? Ar grietinėlę reikia išplakti, kokio riebumo ji turi būti?

  2. Taip, taip laaaabai skanus sie ledai. Pries gerus metus, visiskai atsitiktinai, maciau per BBC, Nigella savo kulinarinej laidoj rode, kaip butent tokius ledus pasigaminti, tik ji kakavos dejo. Man kakaviniai arba siek tiek sokoladiniai patys skaniausi….nuo to laiko ledu parduotuvej nebeperku. Pati pasigaminu su kokiu tik noriu priedu…

  3. „rašomi ne gramai, o miligramai”

    O tai dabar ledų porcija gaminama iš tokio kiekio ingridientų, kuriuos vos matytumėme arbatiniam šaukštelyje?

  4. Vakar dariau, siandien ragavom – super isejo, pagaminimo greitis ir rezultatas – nuostabus santykis, labai aciu uz recepta! Mes valgeme su sokoladiniu padazu – sokolada su extra daug kakavos susilde su grietinele… Oi apie kalorijas tai geirau negalvoti bet labai skanu 🙂

  5. šiaip laaaaabai senas receptas ir… nepilnas 🙂 nu kaip pasakius jo variacijų yra begalės..ir čia aš pavadinčiau „išindėjusiu” receptu jo pirminis variantas senasis kurį dar mūsų mamos jaunystėje darė toks:
    Grietinė- arba grietinėlė 500ml (bus SALDU jei norit mažiau saldumo 600-700 bet tada jau ne tas 🙂
    1 indelis kondensuoto pieno
    1 mažas pokas vanilinio cukraus- jei nėra (tai tarybinių laikų receptas) kokį kvapą. (aš dedu mažiau nes visad darau su uogomis)
    o toliau variantai: šaldytos uogos, kakava, šviežios uogos kokių turit- svarbu sutrinti gerai (šiais laikais kai yra „blenderiai” ne problema. Dar mama minėjo virtą kondensuotą pieną sako su juo būdavo labai skanu (įtariu kad rududu???) aš ir dabar užsišaldžiusi 2 rūšis – vieną su šviežiomis braškėmis ir vieną su kakava (ėmiau vaikišką- tirpią nes dabartinė kakava tokia kad norisi imti geriau šokoladą…)

  6. Laba diena,
    Labai megstu ledus.Bet nepatinka man tie su kiausiniais nors tu ka:) eksperimentuoju ivairiais budais.O sis receptas atradimas:) O jei deciau riebu piena vietoj giretineles?( turim pazystama ukininke, kuri kasdien atnesa sviezio pieno, tad butu pats geriausias variantas:) isbandysiu abu variantus:)) tesiam eksperimentus:) Ir Aciu:)

  7. Tris kart valio receptui!!! Man tikras išsigelbėjimas vasarą kai taip norisi ledų o jie visi su begele E . Išbandžiau daryt ir su kakava ir su uogiene ir su riešutais… Idomiausi ir labiausi gavosi su kokoso pienu, jį imaišai pagal skonį su visais ingridientais ir išplaki, likuksiška

  8. Miela Beata, dariau šiuos ledus dar į dėdama visa indelį graikiško jogurto. Man vistiek per riebu. Galvoju perplakti įdėjus ką nors liesesnio. Ką patartumėte? gal uogų? Bet nžn kas čia pagal skonį tiktų. Dabar sudėti tokie ingridientai: kond. pienas, giretinėle250 ml, graikiškas jogurtas, vanilė, muskatas. Labai ačiū!!!!

  9. Deja, esu iš tų, kuri nusivylė savo nesugebėjimu tinkamai išplakti masę. Nuolat tikrinau, bet sugebėjau perplakti. Įtariu dėl to kai kam ir liko tas „riebalų vėlimosi gomuryje” efektas – ne koks jausmas, kai laižai saldų sviestą 🙂
    Bijau dar kartą bandyti….

Rašyti komentarą