8241
Beatos virtuvė

Karoliai bus rytoj, šiandien – apie skanios daržovių sriubos gudrumus

(19)

Sveikos, mielos ponios, taigi, apėmė mane tingulys ir sau leidžiu sekmadienį nedirbti, tai karolių nesunersiu, paruošiu juos rytojui, o šiandien rašinėlis, kurį planavau jau seniai, žinau, kad dar mėnuo ir pradėsim šaltibarščiauti, bet kol kas dar daržovinės sriubos niekam nepagadino nei ūpo, nei sveikatos. Visi žino, kad valgyti daržoves – sveika ir naudinga. Bet ar žinojimas tikrai padeda daugiau daržovių valgyti? Nevisada ir nevisiems. Daržovėms ir patiekalams iš jų skirta visa mano knyga „Daugiau daržovių“, ten yra ir daug puikių sriubų, bet patarimai, kaip bet kurią verdamą sriubą paversti super skania, tikrai pravers, manau… Daržovių sriuba ne tik vitamininga – ji tikras gėris skrandžiui, nes daržovės lengvai virškinamos ir neapsunkina mūsų taip, kaip rimtesni patiekalai. Laukiate svečių ir norite žinoti, kiek sriubos reikia, kad visi pavalgytų? Vandenį į puodą pilkite sriubinėmis lėkštėmis ir jas skaičiuokite. Pavyzdžiui, jei į į puodą telpa 5 lėkštės vandens, sriubos gausite maždaug penktadaliu daugiau – juk puode bus dar daržovės ir kiti skanumai!

Ribollita - itališka sriuba

Dalykai, kurie padės išsivirti stebuklingai skanios daržovių (su kruopomis ar be) sriubos:

1. Daržovių turi būti daug, tik taip jos suteiks sriubai pakankamai skonio.

2. Į puodą dėkite daugiau skirtingų spalvų ir skonių daržovių – tegul valgis būna vitaminingas ir ryškus.

3. Prieš virdami,  daržoves sutarkuokite ar supjaustykite (taip jos atiduos sriubai daugiau skonio) ir jas pakepinkite (morkas, porus, svogūnus ir t.t.) puode su trupučiu aliejaus ar sviesto.

4. Jei norisi švelnesnės tekstūros, prieš virdami nuimkite daržovių luobeles ir odeles: pomidoro odelę nuimsite įpjovę ją kryžmai ir minutę palaikę verdančame vandenyje, saliero grubesnę išorinę dalį nulupsite skustuku ir pan.

5. Norite ryškesnių skonių? Pakepinkite ir prieskonius (karį, uoginę papriką, kuminą, kmynus, lauro lapelius…)!

6. Nepervirkite daržovių!!! Jei virs per ilgai, spalvų ir tekstūrų puokštė virs neaiškios spalvos koše, todėl kai dėsite į puodą, galvokite, kurioms išvirti reikia kiek daugiau laiko, o kurioms pakaks vos poros minučų.

7. Prieš baigdami virti sriubą, pagardinkite  ją šaukštu ar dviem citrinos sulčių arba vyno ar obuolių actu.  Tai labai pagyvins sriubą – suteiks reikiamos rūgštelės.

8. Nebijokite ekspermentuoti su įvairiausiomis kruopomis ir ankštinėmis daržovėmis (lęšiais, žirniais, perlinėmis kruopomis, kynva ir t.t.) – ir sotumas, ir tirštumas, ir spalvos bei skoniai nauji ir gyvi.

9. Jei norite, kad sriuba su kruopomis išlaikytų savo skaidrumą, prieš dedami kruopas į bendrą puodą, 3 minutes pamirkykite jas atskirai, verdančiame vandenyje.

10. Mėgstate šoninę? Jei vien iš daržovių virta sriuba valgytojų nedžiugina, galite gardinti ir ja. Šoninę supjaustykite ir gerai pakepinkite, kad suminštėtų ir išleistų visus geruosius syvus – taip tikrai nereikės dėti jokių sultinių kubelių.

11. Sriubai išvirus, nukelkite puodą nuo kaitros, uždenkite dangčiu ir leiskite jam dar 10 minučų pastovėti.

12. Kai kas sako, kad žiupsnelis cukraus padeda atskleisti daržovių skonį, pamėginkite!

13. Daug žolelių prieš patiekiant – pabarstykite krapais, petražolėmis, mairūnais šviežiais ar šaldytais – tai geriausi kvepalai sriubai. O dėl grožio galite įtarkuoti ir cukinijos – bus ką pakramtyti.

14. Išvirusią sriubą galima papildyti daržovių sultimis – bus skanu ir dar sveikiau.

Beatos virtuve_lazanija_darzoves

Jei beskaitant atsirado ūpo kokią žabišką skanią daržovių sriubą išsivirti, siūlau išmėginti gaivią ir lengvą brokolių, bolivinių balandų kruopų ir citrinų sriubą. Ji iš mano daržovių knygos, ten, žinoma, ir daugiau gardžių patiekalų yra, pats laikas daržovėmis džiaugtis, juk pavasaris su visomis šviežienomis jau čia.

O dar noriu, kad pasitartume. Nes tikrai žinau, yra žmonių, kurie visokius sultinius (tiek daržovių, tiek mėsos) visaip kaip mėgsta ir net priskiria gydomųjų savybių. Tarkim, draugei neseniai net gydytojas, kai ji sirgo, liepė vištienos arba jautienos sultinio gerti. O kiti sako, kad atvirkščiai – visą tą vandenį reikia bent sykį nupilti mėsą verdant, ir, gink Dieve, negerti. Panašiai ir su daržovėmis – kai kas džiaugiasi, kad vitaminus valgo, kiti gi rypauja, kad čia tik jų pavadinimas belikęs, o karštesnė temperatūra viską sunaikino. Tai ką gi jūs manote apie sultinius??? Gėris jie, ar nelabai? Kokius mėgstate, verdate ir vartojate, o kokių niekada ir kodėl? Pasidalinkime, mielosios, o vienai iš komentavusiųjų dovanosiu knygą „Daugiau daržovių“ – juk tuoj jau džiaugsimės žaluma ir derliais.

Print Friendly, PDF & Email
Komentarai
  1. Kristina parašė:

    Neatsimenu tiksliai kur, bet gal pas pačią Beata skaičiau ar mačiau, kad keptos vištos griaučius galima paversti puikiu sultiniu – tai dabar tą ir darau, manydama, kad jis geresnis už kubelį ar tą želiuką 🙂 O sriubas dažniausiai užspirginu 🙂 Tada ir skonis, ir kvapas ir truputis riebaliuko, kurioms reikia 😉 Mano dukra sako, kad esu sriubų karalienė – nors neturiu vieno „teisingo“ recepto – kaskart „makaluoju“ pagal nuotaiką ir nemėgstamiausią dukros matuoklę – „iš akies“ 😀

  2. Ieva parašė:

    As labai megstu sultini issivirti pati. Geras sultinis jau daugiau nei puse sriubos, o kartais ir beveik visa sriuba. Virdama mesos sultinius visada pirma vandeni nupilu. Ir puoda isplaunu. Kai viena karta pamaciau, ko tame puode prisikaupe, tai visada nupilu pirmaji uzvirusi vandeni. Mesa nuplaunu po saltu vandeniu, o tada atgal i puoda su sakninem darzovem: dedu svogunu, kartais net nelupu, o tik perpjaunu per puse, saliero saknies, morku, geltonuju morku, petrazoliu saknies ir visokiu prieskoniu. Sultini verdu ilgai. Jei tai vistienos sultinys, mesa isimu po kurio laiko, nes pervirusi ji neskani. Atgal i sriuba sudedu kaulus ir dar palieku virti. As sultinius verdu ilgai. Vistienos apie 2 valandas, Jautienos apie 3 valandas. Visas darzoves ismetu, jos buna suvirusios ir beskones. Arba keleta morku isimu po kokio pusvalandzio, arba pries pabaigiant virti idedu nauju. As megstu darzoves sultinyje.
    Va neseniai buvau tradicines kinietiskos medicinos paskaitoje. Ten irgi labai akcentuojamos ilgai virtos sriubos. Ilgai ir letai verdant sultini jis pasak kinieciu medicinos buna tikra sveikatos sriuba. Tiesa jie rekomenduoja i vistienos sultini imestio imbiero. Man skanu, bet seimyna protestuoja…

    Darzoviu sultinys irgi ilgiau pavirus buna toks sotesnis, bet tada jau darzoves bevertes… Kai reikia rinktis greitai, tuomet sriubas verdu kaip tu Beata rekomenduoji. Imu gera sausa darzoviu sultini ir darzoviu ilgai neverdu.

    Dar galiu pasidalinti vienu atradimu kaip ilgiau islaikyti sultini saldytuve. Cia tiems, kas nenori uzsaldyti gero daikto. Isvirusi gera sultini ji nukosiu per sieteli, dar karta uzverdu, supilu i svarius stiklainius ir uzdarau. Pasitikrinimui ar sandariai uzsidare apverciu stiklainius. Atsalusius dedu i saldytuva. Issilaiko puikiausiai 1-2 savaites. tada tik isverdu vaikams kokiu makaronu, supjaustau darzoves smulkiai, jos isverda kartu su makaronais ir sriuba ant stalo.
    Paprastai isverdu daugiau sultinio, bet po keliu dienu net ir saldytuve jau sriuba nebesviezia… Is karto sandariai ja uzdarius i stiklainiukus galiojimo laikas prasitesia. Zinoma, kad galima ir uzsaldyti, bet man atrodo, kad taip daugiau vitaminu lieka.

    Dar nebandziau virti sriubos is keptos vistos kaulu. Beata tu minejai, kad irgi labai skani sriuba gaunasi. Gal gali priminti kaip ja virti. Aciu!

  3. ninon parašė:

    Maistas bet kokiu atveju didesnis vaistas nei chemija. Karšta sriuba, lygiai taip pat kaip karšta arbata, padeda atgauti jegas, sustiprina organizmą. Pas mus šeimoje vištienos sultinys pirmas vaistas nuo visų ligų. O kai už lango pagaliau gražus oras, nebesinori nieko kito tik garuojančios spalvotos daržovių sriubos 🙂 begu daryt 🙂

  4. Rasa parašė:

    O aš manau, kad sultinys labai geras reikalas, juk kaip sergi nuo senų laikų žmonės sakydavo – reikia bent sultinio pavalgyti… aš savo verdu ilgai apie pusantros valandos – dedu dažniausiai jautienos kaulą, svogūno galva visą, petražolių, krapų, petražolės šaknį, ir tradicinius prieskonius :), tada gaunasi nuostabi sriuba toliau pagal savo fantaziją…

  5. Saulė parašė:

    Į sriubas nededu jokio sultinio (nebent labai retai ekologiško). Į jas dedu naminės „šlapios vegetos“, kurią pasidarau iš daug įvairių daržovių bei prieskoninių žolelių ir druskos . Ji visiškai negenda, todėl ją galima laikyti šaldytuve ir porą metų. 🙂

    • Saulė parašė:

      Aišku, kai turiu naminės vištos, verdu sultinį iš jos. Taip pat burokėlių sriubą išmokau pagardinti geru pomidoru padažu iš savo anytos 🙂

  6. Simona parašė:

    Pas mus šeimoje pagrindinis patiekalas yra sriuba. Kiek ir pamenu, nuo pat vaikystės mama kantriai kiekvieną dieną virdavo sriubą ir tą nepailsdama daro iki šiol. Sriuba pas mus yra neatskiriama valgio dalis. 🙂 O pagrindinis sriubos ingredientas yra koks nors kauliukas – nesvarbu,ar tai vištienos šlaunelė ar kiaulienos šonkauliukas. Mama tą kauliuką įmeta į puodą, apverda, leidžia išsiskirti sultiniui, o vėliau įmeta daržovių ir bulvių. Sriuba mūsų šeimoje yra tarsi gyvybės eliksyras, dėl to netgi man išvažiavus studijuoti į Vilnių, mama kiekvieną kartą vis klausdavo: „ar tu bent porą kartų per savaitę suvalgai sriubos?“. 😀 Keisčiausia, kad sriubos be kauliukų pas mus nepritampa. Kartą paįvairinimui išviriau trintos moliūgų sriubos. Į ją nedėjau jokio mėsos gabaliuko, nenaudojau ir sultinio kubelių iš parduotuvės. Mano nusivylimui, šeima komplimentais neapibėrė, na, tiksliau, pagyrė, jog labai skanu, tačiau sakė, kad kiekvieną dieną valgyti tokios tikrai negalėtų – trūksta to sriubos skonio, kurį suteikia išvirti kauliukai. 🙂 Taigi mūsų šeimoje sriuba yra (1) labai skysta, (2) visada tik su sultiniu, bet ne tuo iš parduotuvės kubeliais, o ištrauktu tiesiai iš šaldiklio ir (3) verdama kasdien kaip privalomas dienos patiekalas. Ir net dabar, grįžusi į namus, pirmiausia, ką padarau – einu valgyti mamos virtos sriubos 🙂

  7. Daiva parašė:

    na,kad išvirti gerą sultinį,reik ilgai ilgai jį virti. Kankinti ant lėtos ugnies kokias 2 valandas (jei višta ar kiauliena), jautieną apie 3 valandas. Aišku,visas drumzleles užvirus reik nupilt. Nieko tai blogo,tiesiog suvirę baltymai,bet estetiškiau skaidrus sultinys. Geras sultinys niekada nesigaus,jei nedėsit kaulų-jie pagrindinis skonio šaltinis.Tai jei verdu vištienos sultinį-imu visą vištą,mėsa vėliau suvartojama blyneliams ar dar kažkam, jei kiaulienos ar jautienos-tinka šonkauliukai,stuburiukai ir visa kita 🙂 Svarbu į viralą prikrauti daug šakninių daržovių-saliero,petražolės,pastarnoko,morkos,svogūno.Gale-galima ir česnako skiltelę mestelti. Be kvapiųjų pipirų,lauro lapelių-virti net nepradėkit. Priedo įdedu juodųjų pipirų,šakelę čiobrelio,jei turiu,jautienai tiks kelios kadagio uogos.O kas turi retesnio juodojo kumino-puiku.Prie vištos gerai ir kmynų žiupsnis.O finalinis akordas-smulkiai pjaustyti krapai.
    Va ko neverdu-tai daržovių sultinių.Ne todėl,kad nemoku,tiesiog mūsų šeimoj esam mėsėdžiai ,o daržoves mieliau vartojam šviežias.
    Dėl to,ar sultinys gėris ar ne-tai sakyčiau ohoho koks gėris,ypač vištienos.Antigripinas,net ir moksliškai pagrįsta yra…gal todėl žydišku antibiotiku ir pravardžiuoja 😀 O jei dar višta naminė-tai valgytojų-sveikų ar negaluojančių ilgai kviest nereiks… 🙂

  8. aus parašė:

    Mano sriuba sakyciau firmine mano sriuba, kuri pavyksta visada ir valgoma su furoru tai – saslyku sriuba. Kita diena po vakaryksciu saslyku kepimo lieka kazkiek mesos, kuri per nakti pastovejusi saldytuve nelabai minksta, ir svogunu ir raugintu agurkeliu lieka, tai isverdu antros dienos saslyku sriubytes daznai ji buna su perlinemis kruopomis, pakepintomis morkomis,svogunais ir pabaigai imetu raugintu agurkeliu del rugsteles.
    Kvapas toks turtingas turtingas, skanu be galo 🙂

  9. Ingrida A. parašė:

    sriuba yra gėris, ypač šaltomis žiemos dienomis (ar vakarais). Žinoma, geriausia sriuba – iš daržovių, t.y. be mėsos. Niekada neverdu jokių kaulų sriuboje, nes ne kartą teko skaityti, kad tai nėra sveika. Geriau išsivirti gabalą mėsos, bet ne kaulus. beje, jei jau verdu mėsą, tai pirmąjį vandenį, pavirus 15 min., visada nupilu.

  10. sandra parašė:

    Tie pirktiniai „sultiniai“ greito paruosimo, tai gal ir nera geris, bet kaime uzaugintos vistytes sultinys – pats tikriausias geris 🙂 ir pagydo, kai reikia, ir susildo 🙂

  11. Angelina parašė:

    Noriu papildyti, kad verdant sriubas is mesiniu sultiniu svarbu teisingai pasirinkti ingridientus: pvz grybu sriubos niekada nevirti kiaulienos ar jaurienos sultinyje. Per stiprus abu skoniai ir vienas kitam trukdo. O dar kaulus mesos sultiniui ( as daznai nuperku kiaulienos ar jautienos kauliuku) labai skanu pakepti orkaitej- sodresnis skonis sultinio bus. O siaip nelabai megstu virti sriubas be mesiniu sultiniu- musu seimai tokios sriubos atrodo tuscios, reikia bent vistienos sultinio 🙂

  12. Egle parašė:

    Atsimenu kai buvau maža man mama,močiutė ir šiaip visos ttetos sakydavo,kad jei nevalgysiu sriubos,tai skrandį susigadinsiu

  13. Egle B. parašė:

    As sriubyte galeciau kiekviena diena valgyti, o mano vyrui tai nera megstamas maistas. Bet as stengiuosi kuo skanesne isvirti ir kad jam patiktu. Sultinys turi buti su mesa.Tai pagrindines sriubos yra burokeliu su mesos kukuliukais, zirniu su pakepinta sonine, rugstyniu su sonkauliuku ar cili sriuba. O taip pat vistiena pavirta ir tam sultinyje ryziai isvirti labai skanu. Vyrus reikia palepinti 🙂 Galetu buti knyga „Vyriski patiekalai“ 😉 o kiekvienoje sriuboje reikia darzoviu, ypac pavasari, tai si Jusu knyga manau labai tinkama!

  14. dovile parašė:

    As tai verdu sultinuka tik tada kai turiu namine vista arba nusiperku ekologiskos jautienos.bet niekad neverdu jei ta mesyte is prekybos centru,nes manau ten tikrai lb daug chemijos:(o sriubyte megstam laba,megstamiausia turbut burokeliu.esu virus beatos tirsta vistienos sriuba su trimis suriais,ten ta sriubyte kaip tik verdas su vistienos sultiniu.nu super sriubyte,isgaravo puodas dizdiausias greitai:)as tik uz ekologiska mesyte ir jos sultinius

  15. Irma parašė:

    Mums taip pat labai patinka visokios sriubos. Oi pamenu, kai atėjus į naują kolektyvą darbe kažkaip pasisuko kalba apie sriubas. Tuomet aš virdavau be jokių mėsų, buljonų ir t.t. Tai sako čia kompotas, o ne sriuba :)Taigi dabar šeimai verdu sriubą. Kadangi yra kas užaugina vištas, tai verdame iš naminės vištos. Kartais visą vištą, kartais tik iš likusių kaulų. Kartu dedu truputį salierų (tinka ir džiovinti), česnako skiltelėm, lauro lapu nuo palangės ir juodaisiai pipirais. Susidariusias putas nusemiu, o išvirus sultiniui perkošiu per sietelį. Ir tuomet naudoju sriubai. Verdu mažiausiai valandą, bet ne 2-3 val. Gal ir nėra tas tikrasis sultinys, bet man labai patinka. Pirktinių sultinių kaip ir nenaudojam. Kartais dedu pakepintą šoninę jei jau nėra naminio sultinio.
    Naminiai sultiniai tai gėris, pirktiniuose mažiau to gėrio. Bet jei jau norisi su sultiniu tai drąsiai naudočiau.

  16. silva parašė:

    Suktiniu daznai neverdu, bet kai is kaimo atsivezame mesytes, tada jis buna Virdama mesos sultinius visada pirma vandeni nupilu. Ir puoda isplaunu.

Palikite komentarą



Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.