8241
Beatos virtuvė

O, miege, tu – taika, arba Visoms gražuolėms: daugiau miegokite

(7)

Nesupraskite manęs klaidingai, aš nesu iš tų žmonių, kurie iki pusiaudieno vartosi lovoje. Jei kada nors gyvenime taip ir dariau, tai dabar tikrai jau nebe tas tarpsnis. Ir šiaip miegojimas iki pietų yra ženklas, kad miegoti nueita vos ne su pirmaisiais gaideliais. Aišku, visi esame skirtingo sukirpimo, ir pelėda negali čiulbėti kaip vieversys, bet… Ar tai – ilgas naktinėjimas – nėra tik savo dienotvarkės nesureguliavimo pasekmė? Man tai tikrai. Kadangi aš dabar kalbėsiu iš savo patirties, tai pasakysiu taip: kai tik vakare ilgai naktinėju (išskyrus tuos atvejus, kai kokia nors  šventė, įdomus pokalbis, kinas ar šiaip pasibuvimas), tai visada atsiranda kažkokie nieko verti darbai ir laiko stumdymas, kol galų gale susiruoši į savo meškos guolį. Aš visada save agituoju ir stengiuosi eiti miegoti kuo anksčiau, nes kiekvieną kartą gerai išsimiegojus (kai rytas prasideda be žadintuvo ir kančių), kaskart suprantu, koks svarbus baterijų pakrovimo cechas yra miegas. Ir kaip svarbu yra gerai išsimiegoti.

Taip taip taip, žinau ir pažįstu tokių, kurie sako ir prisiekia, kad jiems tereikia pamiegoti 4–5 valandas ir jie jau pasiruošę į Raganų kalną nesustodami užbėgti. Štai, pavyzdžiui, nepailstančioji Austėja Landzbergienė – kai kažkada jos paklausiau, kaip tu tiek daug visko padarai, tai ji pasakė: „ai, žinai, man miego mažai reikia“… Gerai, kai reikia mažai, o man miego reikia daug. Ir aš tikiu, kad miegas yra tiesiausias kelias į gerą sveikatą ir šviesias mintis. Aš net nemoku žodžiais apsakyti to jausmo, kuris aplanko gerai išsimiegojus – koks skaistus tada rytas ir koks ryškus mėlis. Jausmas būna panašus lyg būtum plaukus paleidus po ilgo surišimo į kuodą.

Aš tikiu stebuklinga miego galia ir manau, kad mes miegodami ne tik pailsime, bet stebuklingai gauname ramybės ir šventumo dozę iš kažkur aukščiau. O tie, kurie vertina savo miegą, yra ramesni, išmintingesni nei susivarę ir visada neišsimiegoję.

Papasakosiu jums apie eksperimentą mokslo ir savo vardan. Tomas buvo beveik dešimt dienų išvykęs, tai aš ėjau miegoti tik truputį vėliau nei vaikai, tai  yra apie 9.30–10.00. Kiekvieną rytą jau 6 ar 5.30 aš jau būdavau pasiruošus naujai dienai – atrasdavau laiko mankštai ir t. t. Man tas miegas buvo kaip masažas ir grožio procedūra, ir viskas kartu. Aš tiesiog buvau pasiryžusi išpažinti miego religiją, pasikabinti transparantą ir eiti agituoti visus miegoti kuo daugiau.

Tai va, jei nežinote kur dėtis ir ką su savimi daryti, padarykite sau paslaugą: eikite miegoti…

Tikrai ne aš viena suokiu apie miego naudą, padaryta daug daug daug mokslinių atradimų ir tyrimų, kaip svarbu yra miegas. Kaip miego metu mūsų organizmas regeneruojasi, išsiskiria laimės ir gerovės hormonai, kaip mes pasisaviname per dieną sukauptą informaciją, kaip stiprėja mūsų imuninė sistema. Ir tikrai ne be reikalo sugalvota, kad rytas už vakarą protingesnis.

O miego trūkumas tik sukelia visokias bėdas ir nelaimingumą… Jei atsitinka taip, kad vis nueinu miegoti apie vidurnaktį, o keliuosi vis tiek 6 ar 7, tai iškart jaučiasi, kad kažkas ne taip gerai funkcionuoja. Visų pirma, neišsimiegojus aš labai noriu valgyti, ir kuo saldžiau, tuo geriau, arba bulvių mirtinai reikia ir kuo daugiau… Taip pat daug greičiau paleidžiu gerklę, ir šiaip – tiesiog švaistau laiką ir jaučiuosi ne ta…

Taigi, norėjau su jumis pasidalinti mintimis ir ta palaima, kuri aplanko, kai dešimt dienų eini miegoti su vaikais… (Apie tai, kada ir kaip miega vaikai, tai čia jau kita tema.)

Saldžių sapnų, miegančios gražuolės – man atrodo, kad miegas yra geriausia dovana, kurią galite sau padovanoti ir kurios iš nieko nereikia laukti. O Miegančioji gražuolė, turbūt todėl ir buvo gražuolė – cha cha cha… Aš juk ne kartą sakiau, kad pasakose visa teisybė.

Ir žinoma, receptas. Šitas universalus, tiks ir savaitgaliui, ir antradieniui, žiemą ir vasarą. Gardios ir nebrangios kopūstų, morkų ir obuolių salotos su kepintais žemės riešutais…. Mmmm, traškuma ir garduma.

kopūstų ir morkų salotos

_________________

Ir dar vienas labai svarbus klausimas – kaip čia be apdovanojimų prieš Kovo 8-tąją? Praėjusią savaitę jūsų prašiau pagalbos ir klausiau jūsų nuomonės dėl TV laidos, tai pirmiausia visiems labai labai ačiū už nuomones ir pasiūlymus. O žodis apdovanoti buvo duotas, tai jis ir ištesėtas: užrašines norėčiau padovanoti Mildai, Renatai ir dviems Ievoms.

Štai jų komentarai (na kai kuriuos turbūt reikėtų vadinti laiškais):

Milda rašė:

Miela Beata,

Labai tinka ir patinka sekmadienio rytas. Esu miegalė, bet dėl Jūsų laidos keldavausi ir tuo labai džiaugiuosi. Net jeigu sekmadienį laida būtų kiek paankstinta pvz. rodytų nuo 9:00 vl. na ar 9:30 val., nei kiek neliūdėčiau, gal ir aš pagaliau pradėčiau eiti į bažnyčią tada… vėl. Na o jeigu neičiau į bažnyčią, taida laiko į turgų po laidos, taip pat pakanka ir plius – visa diena laisva                           skirta bendravimui su artimaisiais. Taip kad prašau likite sekmadienio rytą!
Labai patiko, kad laidos vis kur nors kitur filmuotos. Super idėja. Labai patiko laida iš Rusnės ir iš Dzūkelių krašto. Dabar labai laukiu iš kitų regionų. Pvz. savo garsius, skanius blynus galėtumėte nuvažiuoti kepti į Šlyninkos vandens malūną. Šeimininkai papasakos kas yra „razavi“ miltai   ir kokie sanūs iš jų blynai.
Būtų šaunu, jeigu jau laidos pusė metų nėra – tai kad nors per kokias didesnes šventes pasirodytumėte pvz. šv. Velykas, Mamos ar Tėčio dieną, Jonines. Apie stalo serviravimą pašnekėtumėte. Dar pagalvojau, kad aš per mažai pažįstu savo kaimynus: paklaustų kas, koks nacionalinis valgis pas baltausus, braliukus latvius ar lenkus? – tikrai nepasakyčiau. Rubrika „pažinkime kaimynus“ tikrai būtų įdomi. Su kolegom šiais metais diskutavome, o kokie kalėdų papročiai pas latvius, estus???? Niekas nežinom, tik spėliojam ką jie valgo?
Dar viena kreizy idėja, jaigu sugalotumėt kokią akciją-atrakciją paprastam lietuvos piliečiui ir laimėtojas gautų dovanų arba pvz. kvietimą pas Jus Beata į laidą, arba kaip tik, Jūs atvažiuotumėte į svečius gaminti ar gražaus gėlyno, drželio ar daržo apžiūrėti. Juk buvo šaunu, kai Jūsų mylima teta, niekam Lietuvoje nežinoma, žagarėlius kepė. Man buvo smagu žiūrėti – nuo tų visų garsenybių, šiaip sureikšmintų personų – tikrai nuovargis yra. O čia ėteryje papastas, šiltas žmogus žagarėlius kepa. Arba paieškokite medžiagos kokį valgė maistą dvaruose pvz. 18 amžiuje. Nuvykite į dvarą ir ten ką nors pagaminkite: jeigu apgriūvęs neprižiūrimas, tai šalia griūvenų, o jegu rasie kokį patiekalą iš kokios kilmingos šeimos istorijos kulinarinės knygos….. kas nenorėtų turėti bajoriškos vakarienės? 
Ačiū už laidas, už idėjas ir už šiltą, stilingą paprastumą Jūsų laidose. Sekmės ir toliau Jums Beata ir visai Jūsų kurybinei komandai.

Renata rašė:

1. Laidos laikas man visai nesvarbus, nes žiūriu tik įrašus per tv3play man patogiu laiku. Todėl labai norėčiau, kad ir toliau būtų laidų įrašai.
2. Patiko teminės laidos, ypatingai su žmonėmis iš kitų šalių. Visai nenorėčiau laidų apie kugelius ir cepelinus.
3. Norėčiau „master class“ rubrikos, kur būtų nuo iki parodoma kaip gaminti įvairias tešlas su
paaiškinimais, kokios klasės miltai tam tinka, koks kepimo režimas, tinkamiausia temperatūra, laikas, ar kaip teisingai išmarinuoti ir iškepti mėsos šmotą. Po to, galėtų būti rubrika „klasika“, kur būtų gaminami visokie sacher tortai, cream caramel, macaroons, sūrio sufle, boeuf bourguignon ir t.t. 

Ieva Jatulytė rašė:

darykite tą laidą taip, kaip gausis.. nes visada būdavo įdomu.. kas šiuo metu aktualu Jums, kuo gyvenate, tą ir dėkite į laidą.. nes taip būtų prasmingiausia.. įtikti kažkieno skoniui.. ?… tai nelabai rimta ir atpažįstama kaip bandymas įtikti.. nežinau.. detalės man nėra svarbu.. svarbu kažkoks bendras žmogiškumas.. idėjos ir estetika.. nauji dalykai, nauji įrankiai, nauji prieskoniai.. aš nelabai perprantu tuos technikos stebuklus – idealiai sutrinti moliūgus sriubai man neišeina nei su naujausia technika.. arba humusui sudedi produktus ir jie nesusimala, nes vieni drėgni, kiti sausi, kažkodėl nepermala jų.. pastebėjau, kad reikia dėti visus sausus.. žodžiu, man su technologijom nelabai aišku.. ir nesigauna.. bet turbūt visgi asmeninė patirtis reikalinga.. nesėkmių gausa, kad kažkas pavyktų.. / gerai yra akcentuoti, kad ‘darykite iš to, ką turite’.. nes bandymas sekti visiškai tiksliai beveik niekada nebūna sėkmingas.. man geriausiai pavykdavo supaprastinti variantai, be kelių sudėtinių dalių: be prieskonio, be tuno, be grietinės ir pan… to, ko galima atsisakyti, atsisakau.. vardan principo ir esmės aiškumo.. nors nesakau, kad visai nereikia įvairovės.. jos reikia.. kai įvaldai pagrindinius dėsnius ir principus.. žodžiu, jei aiškinate esmę, visada pataikysite tiksliai į taikinį.. to ir tikiuosi, – pagrindinių virtuvės dėsnių ir taisyklių, pagrindų.. šiuolaikinės modernios virtuvės..

Ieva rašė:

Miela Beata,

Aciu uz tavo laida! Pirmiausiai tai noreciau pasakyti, kad tavo laida ziuriu tikrai ne vien del receptu. Del ju kazhkiek irgi, bet pagrindine priezastis – esi tu. Tavo laidos man – geros nuotaikos ir energijos uztaisas! Todel labai prasau nesislepk po puodais ir uz vyrikles:) Tegul tavo laidos ir toliau uzdega, praturtina, pralinksmina. Pagrindinis ziurovu segmentas moterys, kurios mielai sestadienio ar sekmadienio ryta isijungia televizoriu. Ir tikrai tas televizorius ijungiamas ne del to, kad suzinotume, ka pasigaminti siandien pietums. Pagrindine priezastis del ko as ziuriu tavo laida, isgirsti tave, suzinoti kazhka naujo, pasijuokti ir nusisypsoti! Man tavo laida ir blogas padejo nugaleti ta dideli nenora triusti virtuveje. As tikrai jauciau, kad stoovi prie puodu ir paskui lieki prie virtines neplautu leksciu. Tavo deka pakeiciau poziuri, pradejau megautis paciu procesu. Tavo laidose tryksta ta meile momentui, tikrai taip nesugebetum uzdegti kitu zmoniu jeigu ugnele nedegtu tavo viduje. Taigi pagrindinis dalykas, ko negalima pamirsti kuriant nauja laida – tegul tavyje dega ugnele, kuri liejasi per ekrana i musu namus. Keliauk, pazink, bendrauk , mokykis kazhko naujo, atrask ir leisk mums su tavim visuo tuo pasidziaugti. Taigi pagrindinis dalykas – tau turi buti idomu ir tada uzsikresim ir mes, ziurovai ta meile maisant troskini ar pjaustant morkas siaudeliais.
Tavo ziuroves, mamos, norincios pabegti bent trumpam nuo kasdienybes ir bent akimirka nusisypsoti taip kaip tu.. Taigi viskas, kas palengvina buiti, kasdienybe, vaiku auginima atras vieta musu namuose.
receptu zinom visi be galo ir be krasto, bet kad tas receptas prigytu musu virtuveje, reikia kartais tavo pagalbos. Kuo paprasciau, kuo lengviau, tuo geriau!

Labai aciu, kad daliniesi tikromis virtuves paslaptimis, be kuriu net ir geriausias receptas nepavyksta. As tikrai daug ko ismokau is tavo laidu ir blogo. Prasom daugiau tokiu gudrybiu!

Paskutine nuotrauka, kur tu kepi blynus su chalatu – fantastiska! As Isivaizduoju kokia gera butu laida apie tavo kasdienybe, kai grizus po darbo dienos parengi vakariene, kai aplink nesuvaidintai laksto vaikai ir visiems kazhko reikia is taves. Ziurovams kartais reikia atpazinti save, taip jie dar labiau prie taves prisiris.

Man labai smagu kai savo laidose tu supazindini mus su malonias, sauniai, ideju pilnais ir geranoriskais zmonemis! Ar jie butu aktoriai ar verslininkai ar studentai. Visada gera pamatyi ir kazhko pasisemti is veikliu ir isradingu zmoniu. Taigi prasom ir toliau kviesk i virtuve saunius zmones!

Jokiu budu neapsiribok tik savo virtuve. Juk tokios visos laidos apie kulinarija. O tai, kad lakstai su puodais ir keptuvemis po pievas ir laukus daro tave isskirtine.

Tegul lieka laida rytais. Tai tikrai geras laikas. Sekmadienis manau, kad geriau nei sestadienis, nors abu rytai is esmes tavo laidai tinka!

pasidalink praktiskais patarimais kaip greiciau nusiplauti rankas aplipusias mieline tesla – saltu ar karstu vandeniu. Tokie patarimai paivairins laida.
Tai, kad receptus galima rasti bloge yra fantastika! Nereikia sedeti ir rasytis visko.

Daug ideju, polekio ir geros nuotaikos!

 

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (7)
Komentarai
 1. Ieva parašė:

  ACIU!

 2. Ieva Jatulytė parašė:

  Miela Beata, o kaip ją atsiimti?.. nepaprastai džiaugiuosi.. su kovo 8-ąja..

 3. Renata parašė:

  Beata, rodos kad apie mane papasakojai, man ankstyvas nuejimas miegoti daro lygiai ta pati. O neisimiegojus tikrai saukiu daugiau, laiko stumdau daugiau, ir valgau daugiau, tik vietoj bulviu as pasirenku bulkas:) Miegokim ir bukim laimingos:)

 4. Greta parašė:

  Labas Beata, su kovo 8-ąja. Linkiu neprarasti optimizmo ir pozytivumo bei jais užkrėsti kuo daugiau žmonių.

 5. Dale parašė:

  Beata,
  tikra tiesa kalba Jūsų lūpomis. Kai dvi „pelėdos“ susilaukia „vyturiuko“, tikrųjų išbandymų metas dėl miego garantuotas. O kai negali pasivartyti savo meškos guolyje iki vėlyvų pusrytėlių, pats nesupranti kaip vaikišku laiku užmiegi anksčiau už migdomąjį ir tas miego saldumas, palaima ir džiaugsmas su niekuo nesulyginamas, nenuperkamas, stebuklingas. Dėl tokio malonumo verta imtis darbų ir reikalų tikslios planuotės ir kasvakar stengtis paimti kuo didesnį kąsnį gražuolių miego. Aš labai stengiuosi ir man sekasi. Aišku, iš pelėdos vyturiuku, manau, nepavirsiu, bet kol atžala paaugs, grožio miegas puiki rytinio pelėdiškumo kompensacija.
  Miegokim, mielosios, nesvarbu kada, svarbu, kad miego netrūktų ir būkim laimingos!

 6. […] pasimaitinusiam. Tai savaitgaliais ir po dešimt valandų pavarau…O miege! Tu esi taika. Apie tai esu rašiusi ne kartą, esu miego […]

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.