8241
Beatos virtuvė

Moteriškiausias sūris ir kultinis rytiečių produktas – tofu

(10)

Šįkart – apie labai moterišką (aišku, gali ir vyrai valgyti) ir labai įdomų produktą – tofu. Tofu – tai sūris, gaminamas iš virtų ir susmulkintų sojos pupelių, labai populiarus ir gerbiamas produktas Kinijoje ir Japonijoje, dar vegetarai jį labai mėgsta. Tokia savotiška rytietiška varškė, sakyčiau. Kodėl sakau, kad moteriškas? Nes šiame sūryje yra augalinių medžiagų, panašių į moteriškus hormonus, todėl, mielosios, valgydamos tofu padedame kūnui lieknėti ir šiaip, geriau atrodome. Toms, kurios nenori, kad kalorijos naktį sumažintų spintoje kabančius drabužius tofu taip pat turėtų patikti. Šis sūris – dietinis, 100 jo gramų teturi 73 kilokalorijas.

Bet kulinarai mėgsta tofu ne dėl to. Šis sūris labai smagiai prisitaiko prie visų produktų ir virėjo norų tiek savo skoniu, tiek forma. Tofu būna kietas ir minkštas. Minkštąjį tofu dar vadina šilkiniu, nes labai jau jis švelnus, net kremą primenantis, labai tinka sriuboms, padažams ir desertams. Kietajame tofu yra labai mažai drėgmės ir itin daug baltymo. Apskritai tofu yra praktiškai beskonis ir čia jo didysis pliusas: jis tinka beveik į visas salotas, desertuose jis tampa saldžiu, padažuose prisitaiko prie kitų ten esančių ingredientų. Žodžiu, toks chameleoniškas produktas, suteikiantis patiekalams tam tikrą konsistenciją.

Kur ir kaip tofu atsirado? Greičiausiai Kinijoje. Pasakojama, kad imperatoriaus virėjas norėjo palepinti valdovą ir į sojų piurė įdėjo druskos tirpalą, gautą garinant jūros vandenį. Įvyko cheminė reakcija ir gavosi pirmasis tofu, kuris taip patiko virėjui ir visiems rūmų gyventojams, kad netrukus tapo kultiniu visoje šalyje. Dar kurį laiką, kaip dažnai būna, naujasis produktas buvo laikomas delikatesu ir prieinamas tik turtingiesiems. Na, o po to jau ir visiems.

Tai ką reikia žinoti apie tofu?

  • Esminis, pagrindinis, geriausias dalykas, kad tofu yra augalinio baltymo bomba! Žinia, baltymai statybinė medžiaga, be kurios žmogaus organizmas gyventi negali. 100 gramų šio sūrio – tai penktadalis būtinos mums baltymų paros normos. Naudingojo baltymo tofu yra daugiau nei kiaušiniuose ar jautienoje, tik jei šie produktai didina cholesterino kiekį, tai tofu atvirkščiai – gerokai jį sumažina.
  • Japonijoje ir Kinijoje, kur tofu valgomas kasdien, daug rečiau sergama širdies ir kraujagyslių ligomis. Taigi, tofu valgyti labai sveika.
  • Vitaminai ir mineralai – jų šiame sūryje išties daugybė: geležis, kalcis, magnis, fosforas, vitaminas E, vitaminas B12 ir t.t.
  • Lengvai virškinamas produktas, tinka net tiems, kurie alergiški pienui.
  • Tinka pasninkaujantiems, tofu gali pakeisti varškę ar sūrį.

tofu final

Kaip ir kur laikyti?

Jeigu nusipirkote tofu vakuminiame įpakavime, jo nepraplėšę galite tofu laikyti šaldytuve kelias savaites. Jei tofu neįpakuotas (ar jeigu pasigaminote tofu namuose), – paimkite dubenėlį, dėkite į jį sūrį ir užpilkite kiek pasūdytu vandeniu. Kasdien keičiant vandenį taip paruoštą tofu šaldytuve galite laikyti apie savaitę. Tofu galima ir užšaldyti, tik nenustebkite, – kai jau atšildysite, jo konsistencija bus kiek kietesnė, primenanti mėsą, gali pasikeisti ir spalva, sūris bus geltonesnis. Buvęs užšaldytas sūris labai tinka marinavimui, kepimui fritiūrinėje ar ant keptuvės. Vis dėlto geriausia tofu sunaudoti šviežią, jo galima dėti praktiškai į visus patiekalus: troškinius, sriubas, desertus, padažus, tik prieš naudojant patariama nuplauti po tekančiu vandeniu, kad sūris kuo geriau sugertų kitų ingredientų kvapus ir skonius.

Pirkti tofu visai nebūtina. Tikrai nesunkiai ir nebrangiai pasigaminsite jo namuose. Štai čia paaiškinta ir surašyta, kaip pasidaryti naminį tofu. Dar ir rinktis galėsite, minšto, švelnaus norite, ar kietesnio, griliui tinkamo.

Print Friendly, PDF & Email
Komentarai
  1. Ieva parašė:

    Miela Beata, ar yra kazhkokia alternatyva sojos pupelem? Deja nuo sojos pieno man didele alergija. Keista, to nebuna net nuo karves pieno. Isgerus gurksneli sojos pieno ar suvalgius sojos jogurto pradeda labai stipriai grauzti gerkle. Tokio poveikio dar nebuvo nuo nei vieno produkto… Jei butu kokiu ideju kaip dar pasigaminti augalini „suri“ prasom dalintis! Aciu!

  2. Aiste parašė:

    Sveiki, ar yra receptas ka is sio surio galima pasigaminti ? (pvz kaip nuotraukoje)

  3. Beata Nicholson parašė:

    oi yra išbandėm dar vieną sūrį, veganišką, kuris yra padarytas su riešutais…žinote iš esmės jei alergija yra sojai, ir pieno produktų nevalgote tiesiog nevalgyti sūrio ir viskas …Nes nei tofu nei veganiškas sūris, vistik yra kitokie produktai …ir gal tik išvaizda panašūs

  4. Egle parašė:

    Tokio klausimo mitybos specialistų klauskite, o ne Beatos. Gali būti tikrai, kad alergizuoja. Tofu sveika, bet tai vienas iš tų sojos produktų (sojos produktai, priklausomai nuo to, ar yra pasterizuoti ar ne, turi skirtingą poveikį organizmui), kurie skatina hormoninius pokyčius, taip kad saikingai.

  5. Ingrida M. parašė:

    Kaip idomiai, reiks pabandyti

Palikite komentarą



Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.