8241
Beatos virtuvė

Kaštainiai – negalima sprogdinti, ragauti arba kas tai per padaras ir su kuo valgomas

(0)

Papasakosiu, kaip aš susipažinau su kaštainiais. Aš, aišku, turiu gerą apetitą ir smalsumo per akis. Jei aš esu kur nors kokiame svetimame mieste, tai yra svečiuojuos, tai man nėra nieko smagiau, kaip tiesiog plaukti gatvėmis, dairytis aplinkui ir skanauti. Gal ir nėra tai labai geras įprotis, skanauti – tai čia, tai ten, bet toks jau mano būdas. Ir, tiesą sakant, gal, jei dabar ir turiu daugiau proto ir jėgų atsispirti visokiems skanėstams, kurie siūlomi gatvėse, tai kažkada tikrai taip nebuvo. Štai ir prieš kokius šešiolika metų, pirmame universiteto kurse važiavome į Milaną, sutikti Naujųjų metų. Ir ten, prie Milano Duomo, po Kalėdų, aišku, begalinis šurmulys ir balaganas. Aš, aišku, užsimaniau paragauti tokių man negirdėtų neregėtų kepamų ten vietoje dalykų, kaip kaštainiai. Ten aš juos pamačiau pirmą kartą taip gyvai. Kas buvote Italijoje ar šiaip, Europoje, tikrai žinote, apie ką aš kalbu, tai va, įsigijau aš to stebuklo, paragavau, o paskui oba, ir piniginės netekau. Aišku, tada neatrodė nei juokinga, nei smagu, bet va taip man kainavo kaštonai. Nežinau, kada ją man ištraukė ar kažkur tiesiog pamečiau, bet va, tokie atsiminimai iš Milano – Didžiulis Duomo, ledas, pačiūžos ir kaštainiai.

Dar viena istorija iš praėjusių metų, – kaštainių atsivežiau iš Portugalijos. Ir sau smagiausiai juos paruošiau Kalėdiniam stalui su briuselio kopūstais. 

Kalakuto-koja_kastainiai su briuselio kopustais_Beatos-virtuve-632x370

Šiais metais norėjau kaštainius temptis iš Italijos, nes jau toookie didžiuliai, toookie gražūs ir toookie pigūs, už kilogramą gal tik pora eurų. Bet susilaikiau, nes ir Lietuvos parduotuvėse jų atsiranda. Gal nevisi žinote, ką su jais daryti? Svarbiausia, atskirkime  du esminius dalykus: yra mūsų paprastieji kaštonai, kuriuos smagu vaikams rudenį rinkti, ant stalo laikyti (ir ant mano stalo yra dubuo), o įsimylėti geriausia, sakoma, yra kai tie kaštonai žydi, bet mūsų kaštonai yra nevalgomi. Kaštainiai tai yra jau visai kitos rūšies dalykas. Taip, tikrai panašūs į mūsiškius, bet šitie valgomi, tai yra tookio skanumo, moksliškai Castanea sativa Mille tas valgomų kaštonų medis vadinasi. Sakyčiau, kaštainiai yra bulvės ir riešuto vaikai… Cha cha, tikrai ir italai, ir prancūzai ir ispanai turi tiek visokių gėrybių su jais – pyragų su kaštonų miltais, saldainių, tų pačių klasikinių garsiųjų marrons glaces (tai yra cukruoti kaštainiai). Ir, beje, ten, kur auga kaštainiai, jie dažnai naudojami Kalėdų patiekalams ruošti ar kaip kavos pakaitalas. Oi, o va, mano draugė, kuri už italo išėjus, tai pamilus kaštainius kaip savus, ir rudeniop tik skrudina, tik lukštena. Tai ir mes lofte neseniai pasiskrudinom ir palukštenom.

kastainiai_Beatos virtuve

O dar įdomu, kad kaštainiai anksčiau vadinti „kalnų duona”, mat jie nuo graikinių, arachisų riešutų ar migdolų, skiriasi tuo, kad turi mažiau riebalų ir daugiau angliavandenių. Šiaurės Italijoje, dar prieš kultivuojant kukurūzus, malti kaštainiai buvo pagrindinis polentos (rupių kukurūzų miltų košės) ingredientas. Amerikoje buvo laikų, kai ūkininkai kaštainiais šerdavo….kiaules! Bet laikai pasikeitė ir dabar kaštainiai laikomi sezonine prabanga. Jų sezonas – nuo spalio iki vėlaus gruodžio. Švieži kaštainiai turi būti kieti ir suspaudus rankoje išsilaikyti tokie pat – be tarpo tarp kiauto ir kaštono „mėsos“. Pabandykite pasigaminti namuose ir jūsų virtuvė prisipildys saldžiais keptų kaštainių aromatais. Ir valgykite juos iškart, nes jie greitai genda ir pelyja.

Taigi, ką su jais  daryti??? Pirmas ir svarbiausias dalykas – tai PRIVALOTE JUOS ĮPJAUTI, nes kitaip jie susprogs ir jus apšaudys. Tai čia esminis dalykas, nedarykite, kaip mano draugė Vilma, kuri pamačiusi, kaip mes lofte lukštenam, namuose nusipirko ir susprogdino juos tiesiog orkaitėje, tai taip NEDARYKITE! O ką ir kaip su kaštainiais daryti teisingai, skaitykite receptuose.

 

Print Friendly, PDF & Email

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.