8241
Beatos virtuvė

Apie vaikų mitybą ir gebėjimą atsipalaiduoti

(3)

Gitana jau ne 5 ir ne 10 metų dirba žurnale „Tavo vaikas“. Dabar ji yra šio pirmojo Lietuvoje žurnalo mamoms ir tėčiams vyriausioji redaktorė ir aštuonmetės Kordelijos mama. Anot jos, yra trys amžinos temos, kurios neišsisėmė net per 22 žurnalo gyvavimo metus. Tai žindymas, primaitinimas, maitinimas. Visos jos susijusios su maistu, virtuve, valgymo įpročiais, o Gitana yra gyva šios temos pokyčių liudininkė – štai šiandien ji mano viešnia.

Kaip keitėsi požiūris į vaikų mitybą – specialistų rekomendacijos, mamų klausimai?

Kai pradėjau dirbti, menu, mamos klausė, ką daryti, jei vaikas storuliukas. Kaip jį maitinti, ar galima taikyti dietą. Dabar mamos užduoda priešingą klausimą – „Ką daryti, jei vaikas – nevalgiukas?“

Tai mano požiūriu svarbiausias virsmas kalbant apie vaikų mitybą. Prieš 14 m. savo straipsniuose labai daug rašėme, kad yra nesveikas maistas („Mac‘Donald‘s“ ir pan.), dabar to nebereikia – mamos žino ir vis noriau vaikams gamina pačios. „Tavo vaikas“ bene pirmasis pradėjo daug rašyti ir apie žindymo svarbą vaikui.

stalas_darzoves

 Kaip keitėsi tavo požiūris?

Aš niekada nemaniau, kad svarbiausia vaiką gerai pamaitinti. Gal kad vaikystėje pati buvau „nevalgiukė“. Mama mane net pas gydytoją vežė. O ši atsakė: „Vaiko nereikia versti valgyti per prievartą, jai pakanka to maisto, kurį gauna…“ Ta diena man tapo švente. Nes mama nustojo man kišti žuvų taukus tam, „kad pagerėtų apetitas.“ Mano vaikystėje jie buvo tikrai neskanūs, brr… prisiminus.

Mamoms baisiausia, kai jų vaikai nevalgo. Ką manai apie šią beveik universalią mamų baimę?

Manoji Kordelija – išties buvo „nevalgiukė“. Tačiau aš dėl jos nebijojau, nes mano mama mane visada palaikė ir kartojo, kad vaiko organizmas žino, kiek jam maisto reikia.

Kai jau „nevalgiadieniai“ užsitęsdavo, mama sakydavo: „Leisk maistą jai rinktis pačiai.“ Eidavau su ja į parduotuvę ir ji rinkdavosi. Susitarimas buvo, kad pirksiu tai, kas sveika. Jokių traškučių, bandelių ir čiulpinukų! Sėkmingai be jų ji gyvena iki šiol. Atsimenu, „makaronų“ periodą: makaronų sriuba, makaronai su sviestu, šventė, jei valgydavo juos su mėsyte. Taip tris kartus per dieną. Tada tapo baisu (pirmas vaikas, patirties nėra!), ėjome pas gydytoją tikrinti kraujo. Nors su mėsyte ji iki šiol sunkiai „draugauja“, bet kraujo tyrimai visada geri. Pamenu, Kordelijos gydytoja išgyvendavo: „Koks kūdas vaikas…“ Bet kai pamatė tėtį, tokį pat liesą, ir ta apsiramino: „Genai…“

Dabar Kordelija daug sportuoja ir, kaip juokaujame mudu su vyru, atsivalgo už visą laiką iki šiol, nes po sporto jos apetitas – milžiniškas!

Mamos labai dažnai klausia: „Kaip priversti vaiką valgyti?“ Ką joms atsakytum, jei klaustų tavęs?

Aš niekada neverčiau, tačiau visada pas mus šeimoje, ypač jei gamina vyras, yra paklausiama: „O kokio patiekalo norėtum šiandien?“ Mūsų su Kordelija norai beveik visada sutampa. „Jūs maistą jaučiate vienodai“, – mėgsta pajuokauti mano vyras.

Inga Jankauskaite-

Ką daryti, kad vaikai nevalgytų tik makaronų, tik šokolado, tik kažko vieno, juk visur „skalambijama“: būtina įvairovė!

Nežinau, nes… aš nieko nedarau. Nors gal ir klystu… Mes tada važiuojame į kaimą pas senelį. O ten vasarą įvairiausios uogos (žemuogės – Kordelijos mėgstamiausios!), kriaušės, obuoliai, rudenį – avietės, Kordelija gali nueiti į šiltnamį ir pati nusiskinti pomidorą ar agurką, darže išsirauti šviežią morkytę, nepamiršta senelis savo anūkėlėms pasodinti žirnių. O kai visa šeima susėdame prie stalo, žiūrėk, atsiranda ir apetitas. Tada senelis ją net stabdo: „Žiūrėk, kad nesusirgtum…“ (Sykį buvo „padauginusi“ braškių!)

 Psichologai sako, kad gera mama yra ta, kurios pirmas klausimas vaikui, grįžusiam iš darželio, mokyklos, išvykos ar iš bet kur kitur, yra: „Ar nori valgyti?“ Koks yra tavo pirmas klausimas, kurį užduodi savo dukrai, kai ji grįžta namo iš mokyklos, būrelio, kiemo?

Man nereikia nieko klausti, pati kaip žirnius ima berti, ką nauja išmoko mokykloje, būrelyje, kokią naują draugę susirado kieme. Tačiau aš visada paklausiu, ko ji norėtų valgyti. Ir jos draugių, jei ateina į svečius, visada paklausiu, ko jos norėtų valgyti. Taip pat niekada neverčiu vaikų suvalgyti viso maisto, kuris yra lėkštėje, nes manęs vaikystėje taip pat niekas nevertė.

 Jei iš lauko grįžusi duktė pareiškia: „Noriu  valgyti!“ Kokia tavo reakcija? Visada turi kokių „paruoštukų“ šaldytuve ar receptą–„pirmąją pagalbą“, kai kažką gali pagaminti vos per keletą minučių?

Mano vyras visada už mane būna pagalvojęs. Beveik visada mūsų šaldytuve rasi šaldytų varškėtukų („ežiukų“). Mano mama žino, kad jos anūkėlė nėra iš valgiųjų, tai pati paruošia jai varškės iš naminio pieno, o tada skambina jai: „Atvažiuok, turiu varškytės.“ Grįžę iš kaimo jiedu su tėčiu daro „ežiukus“. Būna smagu. Taip pat visada pas mus rasi šaldytų mėlynių.

Buvo, kai mane kelis sykius gelbėjo Beatos makaronai. Pirmas kartas buvo, kai išgirdau, kaip Kordelija pašnibždėjo savo draugei į ausį: „Mano mama beveik negamina, tik mes su tėčiu…“ Panorau Kordeliją nustebinti. Ir man pavyko (ačiū Beatai!)!

Tavo vaikystės mėgstamiausias patiekalas.

Pieniška naminių pupelių sriuba, kurią virdavo mama. Pastebėjau keistą dalyką: jokioje kavinėje tokios nerasi. Tai kvapas, tai skonis ne tas… O mama išverda ir vėl visi namai pakvimpa vaikyste.

 3 svarbiausi palinkėjimai mamoms

Visada paisyti vaiko norų.

Kuo dažniau važiuoti pas senelius ir rengti savaitgalio šeimos pietus.

Tiesiog atsipalaiduoti!

 

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (3)
Komentarai
  1. Ingrida parašė:

    labai labai geras straipsnis. Ačiū. Mano mažoji yra valgi, jokių problemų nuo kūdikystės neturėjau su maistu, nors būna, kaip mes sakom nevalgadienių, ir tada taip norisi ją paskatinti daugiau valgyti, bet ko gero daugiau taip nedarysiu. Reikalingos matyt, tos iškrovos dienos ir tegul….

  2. Lina parašė:

    Buvo įdomu paskaityti. Gerai, kai žurnalo redaktorė pati augina vaiką, tad nusimano, ką siūlo kitiems tėvams. Ačiū

  3. Asta parašė:

    Labai pritariu – turime išgirsti savo vaiką, padėti jam išgirsti save 🙂

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.