8241
Beatos virtuvė

Žemaitija, aš tave myliu

(2)

Visos kelionės yra gėris. Į kokį Lietuvos kraštą benuvažiuočiau, filmuodama savo „Keliauk ir ragauk. Lietuva“, kiekvieną kartą galvoju, kad štai, čia gražiausia, ir įdomiausia, ir skaniausia. Bet Žemaitija mane nustebino tikrai stipriai, gal todėl, kad iki šiol aš čia buvau labai jau retas svečias, tiksliau, gal kokį vieną kartą kažkur esu buvus. Gerai, kad bent dabar atradau, kokio gražumo yra šis kraštas. Pradėjom nuo Telšių, tai tikrai čia dar grįšiu, nes miestas tiesiog kviečia būti, vaikščioti, atrasti, sužinoti. Čia mane vėl ištiko didelė sėkmė, nes susitikau su visą miestą atnaujinusiu architektu ir fantastišku pasakotoju – Algirdu Žebrausku. Galėčiau klausyt ir klausyt, kaip jis apie Telšius ir visą Žemaitiją kalba, nes ne tik žinių daug turi, bet ir myli šį kraštą labai.

Algirdas Zebrauskas_keliauk ir ragauk

keliauk ir ragauk_Zebrauskas

Žemaitija didelė – yra kur nuvažiuoti ir ką pamatyti. Prisiminiau, kad ir Mantas Stonkus, puikus aktorius, humoristas ir mano bičiulis yra žemaitis! Skambutis draugui ir aš jau prie žemaičių tradiciniais valgiais nukrauto stalo Bukantėje. Valio valio valio – išmokau daryti tikrą kastinį!!! Ir jus pamokysiu laidoj.

keliauk ir ragauk_kastinys

O čia va, įdomiausi kelionės į Žemaitiją atradimai, kuriuos jau šį šeštadienį parodysiu „Keliauk ir ragauk. Lietuva“ laidoje, 18.30 val. per BTV.:

  • Svarbi žemaičiams taisyklė – kas nėra žemaitis, tegul nebando niekada žemaitiškai kalbėti, nes neišeina!
  • Žemaitijos sostine tituluojami Telšiai panašūs į Italijos sostinę Romą. Abu miestai stovi ant septynių kalvų ir turi po amfiteatrą. Miestus sieja ir jų atsiradimo legendos. Tik Roma „prasidėjo“ nuo vilkės, o žemaičiai savo simboliu pasirinko mešką.

Telsiu baznycia_keliauk ir ragauk

  • Skirtingose Telšių vietose – aikštėse, sienose, grindinyje iš viso yra 47 meškų skulptūros ir atvaizdai.
  • Žemaitija – šiupinių ir košių kraštas, nes čia ilgiausiai iš visų regionų naudotas atviras ugniakuras. Tradicinių žemaitiškų košių yra tiek, kad visą mėnesį (išskyrus savaitgalius) galima būtų kasdien valgyti vis kitokią.
  • Lietuviai išmoko laikytis dietų iš Plungėje gyvenusių kunigaikščių Oginskių. Iki tol žemaičiai valgė daug ir sočiai – kulinarinio paveldo ekspertai Žemaitiją vadina košių ir šiupinių kraštu.
  • Būtent Žemaitijoje sužibo pirmoji elektros lemputė (1892 metų balandžio 17-ąją, Rietavo bažnyčioje), o šalia kunigaikščių Oginskių dvaro lentpjūvės pastatyta pirmoji elektrinė Lietuvoje ir nutiesta elektros linija į parką ir dvaro rūmus.

keliauk ir ragauk_lauzikas_oginskiu davaras

Laidos video anonsą galima pažiūrėti štai čia, lnkgo svetainėje. Čia ir visos ankstesnės mano laidos yra.

Ši laida yra projekto „Lietuvos gamtos ir kultūros paveldo objektų (išteklių) pristatymas vietinio turizmo rinkoje“ (Nr. 05.4.1-LVPA-V-812-01-0003) dalis. Laidą inicijuoja Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos, ji finansuojama pagal 2014– 2020m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (2)
Komentarai
  1. sigita parašė:

    Taip….Žemaitija mano kraštas,mano gimtinė,ten ir oras švaresnis,ir žmonės geresni….džiaugiuosi,kad aplankėt,o laida būtinai žiūrėsiu….

  2. Ingrida M. parašė:

    Nuostabi laida, senai mums tokios reikėjo….. Ir apie maistą ir apie kultūrą…. Pažintinė ir informatyvi laida… Ačiū Beata

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.