8241
Beatos virtuvė

Žalėsiai padės atgauti jėgas

(2)

Esu Gražina Gum – žalios mitybos ekspertė, medikė, menotyrininkė. Jau daug metų domiuosi gyvu, žaliu maistu ir patiekalais. Savo atradimais dalinuosi gyvo maisto ruošimo kursuose, stovyklose, skaitau paskaitas, rašau tinklaraštį apie sveiką mitybą, turiu ir asmeninį blogą. Daug receptų ir patarimų, kaip maitintis sveikiau, yra pirmojoje mano knygoje „Žalias maistas. Žiemos švenčių receptai” bei naujausioje, ką tik pasirodžiusioje knygoje „3-ų dienų mitybos programa”.

Beatos virtuve_Grazina Gum

Nors informacijos apie mitybą nestinga, labai dažnai sulaukiu laiškų, žmonės klausia, kaip maitintis? Pati labai myliu maistą ir labai mėgstu pavalgyti, tad ir mano kuriami receptai yra gardūs, be to, man labai svarbu maistingumas. Ar žinojote, kad paprastomis priemonėmis galime padidinti maistinę patiekalo ar produkto vertę ir taip suteikti mūsų organizmui daug daugiau energijos? Pavyzdžiui, jei migdolų riešutus išmirkysime vandenyje pernakt, ryte jie bus itin maistingi, kitaip tariant – gyvi. Be to, ryte iš jų galime ruošti migdolų pieną ir naudoti vietoj įprasto. Kodėl? Nes vandenyje sėklos prabunda, prasideda gyvybės procesai: aktyvuojasi vitaminai, fermentai  – medžiagos, labai palankios mūsų organizmui. Tokie produktai daug lengviau virškinami, nes organizmui nereikia atiduoti savo energijos miegančiam grūdui suvirškinti… Daugelis žmonių nevalgo riešutų ir sėklų tik dėl to, kad jie itin sunkiai virškinami. Bet jūs tik pabandykite nors kartą mirkyti ir pamatysite, kaip gali pasikeisti skonis ir savijauta valgant tokį maistą…Labai naudinga papildyti maistą ir įvairiausiais daigais.

Beatos virtuve_Grazina_Gum_daigai

Nebūtina nuo pirmos dienos pasiryžti visą gyvenimą maitintis kitaip, nei iki šiol. Pakaktų savaitgalio, kurio metu visa šeima gali paeksperimentuoti, apsivalyti organizmą ir pajusti, ar gyvas maistas jiems patinka.

Kad būtume sveikesni, labai naudinga maitintis sezoniškai.  Mūsų senoliai valgė labai daug žiemai skirtų daržovių, kurias mes tikrai jau esame pamiršę, manydami, jog egzistuoja tik atvežtinės daržovės. Juk praktiškai visą žiemą mes galime valgyti vien lietuviškas šaknines daržoves, keisdami įvairius padažus, kurių gausa pakeičia vasarą turimų šviežių salotų skonį. Šiuos padažus galima pasigaminti iš įvairiausių sėklų, moliūgų, saulėgražų, riešutų ir prieskonių, jie bus maistingi, gardūs ir suteiks visiškai naują skonį toms pačioms žiemos daržovėms. Dar labai naudinga įtraukti į savo racioną kuo daugiau fermentuoto maisto: raugintų kopūstų, burokėlių, kitų raugintų daržovių – juose gausu natūralių fermentų bei gerųjų bakterijų-probiotikų. Žiemą ir pasavarį, kai norisi apvalyti organizmą nuo susikaupusių toksinų, reiktų valgyti daugiau aštresnių produktų: kajeno, imbiero, garstyčių, krienų ir t.t. Nepamirškime ir topinambų – „žieminių bulvių“, mat juose yra labai daug maistingųjų medžiagų.

Valgykime kuo daugiau natūralių daržovių, idealiausia – jei jas užsiaugintume patys. Ar žinojote, – kai patys prižiūrime ir auginame augalą, jis sukaupia būtent tas medžiagas, kurios yra reikalingos mūsų organizmai (netgi atitinkamai pagal mūsų kūno negalavimus!). Tai – pats tikriausias vaistas, juk ne be reikalo daugelis sodininkų atgauna jėgas vasarą besidarbuodami savo daržuose ir valgydami pačių užaugintas gėrybes. Mokslininkai įrodė, kad augalai „nuskaito“ aplinkoje esančią informaciją ir į ją reaguoja. Sodininkui liečiantis prie augalo, netgi bendraujant su juo, vaikštant basomis kojomis aplink jį, bus suformuotas maistingiausių medžiagų paketas būtent šio žmogaus organizmui.

Beatos virtuve_kokteilis_zalias_rojus_Grazina_Gum

Ką galite išbandyti jau šiandien? Žaliuosius kokteilius! Toks gėrimas itin maistingas ir lengvai įsisavinamas, kokteilius mėgsta ir vaikai (jiems galima įdėti kiek daugiau vaisių ar šaukštelį medaus).  Žalias kokteilis ruošiamas iš vienos dalies vaisių (kriaušių, obuolių, šviežių arba šaldytų uogų ir t.t), o kitą dalį sudaro laukiniai ar daržo žalumynai: špinatai, liucernos, saulėgrąžų daigai, garšvos, kiaulpienės, dilgėlės ir t.t. Viską suplakame kokteiline/blenderiu ir geriame.  Įdomus faktas – ar žinote, jog morkų lapuose maistingųjų medžiagų yra septynis kartus daugiau nei pačiose morkose? Dilgelės taip pat turi tiek daug geležies, jog pavartojus jų savaitę, hemoglobino kiekis kraujyje akivaizdžiai padidėja. Taip pat kokteiliams naudojamos daržo piktžolės – žliūgai, balandos. Įdomius tyrimus yra atlikę Amerikos mokslininkai – jie atrado, jog lapiniuose žalumynuose yra daugiausia maistingųjų medžiagų, mat jie gauna saulės energiją ir paverčia ją į žalią plazmą – chlorofilą, kuris mūsų kraujui yra pats tikriausias maistas. Tad jei norite atgaivinti kūną ir kraują, būtinai paragaukite žaliųjų kokteilių, štai čia – vienas iš galimų receptų.

Įsigykite vaistinių augalų žodyną, pasidomėkite, kokios žolės yra jums labiausiai tinkamos pagal negalavimus, ir būtent jas dėkite į kokteilius. Beje, nevartokite daugiau nei dviejų rūšių žalumynų viename kokteilyje – taip geriau įsisavinsite medžiagas. Tiesa, žoles galite išdžiovinti, o žiemą sumalti sausas kavamale ir dėti į kokteilius. Arba galite užsišaldyti žalėsių ir vėliau juos naudoti kokteiliams arba dėti į nevirtas sriubas.

Print Friendly, PDF & Email
Komentarai
  1. Ingrida M. parašė:

    labai įdomus straipsnis.

  2. uždegimo gydymas parašė:

    Oj, moterys, siūlau visoms, tokių sveikų kokteiliukų gaminti. NE tik dėl savęs, bet ir dėl savo vyrų sveikatos. Labai svarbu tokia subalansuota mityba norint išvengti visokių uždegimų intymiose vietose, skrandžio sutrikimų… Juk visos žinome, kaip vyrai kartais nepasirūpina savo sveikata – tai bent jau mes tai galime padaryti.

Palikite komentarą



Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.