Sveiki mielieji, aš šiandien draugų buvau informuotą apie Lietuvoje užvirusį varškės skandalą. Aišku ir juokinga ir graudu, ir suprantu Zitos pasipiktinimą, dėl to nelemto priverstinio ir net neabejoju nemalonaus atsisveikinimo su varškės indeliu. Net neabejoju, kad Zita (familiariai sakau, nes esame pažįstamos)  net neketino traukt tos varškės iš savo rankinės ir pradėt užkandžiauti besiklausydama melodijos „ne tau Martynai mėlynas dangus….” , bet dabar  banga sukelta ir košė užvirta, ir tiem kurie turi vieną kitą linksmą šonkaulį tai vienas smagumas dabar steigti visokias varškės valgytojų gynimo asociacijas. Aišku grūdėta ar ne, varškė iš pakelio yra puikus pusrytis, aš aišku solidarizuojuosi su Zita ir visais varškės mėgėjais ir pasiknaisiojus archyve visų pirma turiu ištraukti egzodinius varškės blynus, kuriuos kepiau dar praėjusią savaitę, taip pat privaloma paminėti populiarų varškės panaudojimą skambant Itališkoms gaidoms – Odetos puikiuosius Caneloni ir jokiu būdu negalima pamiršti turbūt mėgstamiausio varškinio skanėsto spurgų... užbaigsiu šį varškės asorti taip: jei nevalgysi varškės visi dantys išbarškės…Ir įdedu neseniai žurnale Gurmano gidas Linos Tuskėnaitės parengtą interviu su manim….Piktuoliai neskaitykite nes žinau, ką galvojate: oi ta boba pasikėlusi /  susireikšminusi ect…  deda intervus su savim pasaulio pabaiga…..kar kar kar, o tie kurie geruoliai paskaitykite jei turite laiko, ten truputi apie visokius ten kelius   į vyro širdį,  maisto malonumus, tikruosius gurmanus ir truputis apie naują laidą, kurios pasiruošimams dabar skiriu visą savo laiką.

Beata Nicholson – žurnalistė, Leiths kulinarijos mokyklos studentė, tinklaraščio rašytoja ir net verslininkė: interneto parduotuvėje galima įsigyti jos sukurtų prijuosčių bei kalendorių su receptais. Su Beata kalbamės apie aistrą gaminti ir artėjančią vasarą.

Esate sakiusi, kad nelaikote savęs gera virėja, nesate kepusi sausainių, o tiesiog mėgstate gaminti. Dabar, kai išleistos dvi knygos ir iškeptas ne vie­nas šimtas sausainių, ar jau jaučiatės suradusi savo tikrąjį pašaukimą?

Nemanau, jog gaminti valgį yra ypatingas pašaukimas, bet taip jau yra, kad vieniems tai pavyksta geriau nei kitiems. Besimokydama Leiths kuli­narijos mokykloje pastebėjau, kad nors visi mokomės to paties, gauname tą pačią informaciją, tačiau rezultatai skirtingi.Džiaugiuosi,kad man pavyko suderinti du dalykus: malonumą gaminti ir rašyti.

Jums maisto gaminimas – aistra, laisvalaikis, saviraiškos priemonė? O gal ir kelias į vyro širdį?

Iš tiesų, tai turbūt visi išvardinti dalykai. Aš vis dar sutinku žmonių, kurie niekada negamina arba tik pašildo pusgaminius ar išsikepa kiaušinienės. Bet yra begalė žmonių, kuriems maisto gaminimas yra daugiau nei noras pamaitinti šeimą. Priežasčių veržtis į virtuvę yra be galo daug. Man tai ma­lonus užsiėmimas, lyg hobis, kuomet pamiršti viską aplinkui, o paskui gauni apčiuopiamą ir malonumą teikiantį rezultatą. Manau, kelias per skrandį eina ne tik į vyro širdį – visiems patinka, kai jais rūpinamasi.

Ar triūsiant virtuvėje nuotaika turi įtakos?

Esu ne kartą savo kailiu patyrusi, kad jei nuotaika susivėlusi, patiekalas nepavyks. Kita vertus, pradėjus gaminti kartais ir bloga nuotaika ištirpsta, bet vistiek laikausi nuomonės, kad į virtuvę reikia eiti tik gerai nusiteikus.

Vasara vilioja laisvalaikį leisti gamtoje. Kaip manote, kodėl Anglijosparkuose tokia populiari piknikų kultūra neplinta Lietuvoje?

Piknikui parke reikia gražaus oro ir… gražaus parko. Žinau, kiek darbo kasmet turi akcijos„Darom“dalyviai ir manau, kad piknikų kultūra dar neįsigalėjo. Nors esu tikra, kad ši mada greitai pasieks ir Lietuvą – taip, kaip atėjo ir sėkmingai prigijo kava išsinešti.

Tik atšilus orui Londono parkus ir skverus nukloja piknikautojai su krepšiais, vyksta spektakliai po atviru dangumi, koncertai. Svarbiausia, kad nelytų!

Manau, kad ir lietuviams nesvetimos tokios pramogos, tik mes iškylau­jame sodybose ar gamtoje prie ežero.

Kokie patiekalai tiktų iškylaujant gamtoje, būtų greitai paruošiami, lengvai transportuojami?

Iš tiesų į iškylą galima neštis visko, net ir sriubos termose, bet paprastai jos nesinori… Maistas iškylai turi būti patogus transportuoti: kepalėlis skanios duonos, truputis sūrio, šaltos mėsos ir daržovių. Patariu visus produktus supakuoti atskirai. Tiesa, mano paskutinėje knygoje yra visas skyrius, skirtas piknikui. Mūsų šeima labai mėgsta iškylauti, o mano vaikai kartais net vieni surengia pikniką sode.

Kokius gėrimus derinate prie maisto? Ar mėgstate vyną?

Geriausias gėrimas yra vanduo. Vasarą visuomet gaminu naminį limo­nadą su ledu. Pirmiausia reikia išvirti cukraus sirupą – vandens ir cukraus santykis 1,5:1 (arba netgi 2:1). Tada išspaudžiu daug citrinų sulčių, pritar­kuoju citrinos žievelės, sumaišau su cukraus sirupu ir išeina aštrus citrinų sirupas. Kai užsinorime gaivaus gėrimo, sirupą tereikia atskiesti gazuotu arba paprastu vandeniu ir įmesti keletą ledukų. Žinau nemažai kitų gaiviųjų gėrimų receptų, bet man vis tiek nėra nieko geriau už šaltą kaip ledas papra­stą vandenį – tuo šiurpinu dažnai angina sergančią draugę.

Vyną labai mėgstu ir, anot dėstytojos, Leiths kulinarinėje mokykloje dėsčiusios gėrimų kultūrą, vartoju jį netgi nesaikingai (juokiasi). Nors, tiesą sakant, jo išgeriu tik taurę ar dvi, kartais šiek tiek alaus. Apie vyną mūsų namuose išmano mano vyras Tomas, kuris yra vyno mėgėjų klubo narys. Mėgstame ieškoti naujų vynų, o radę patinkantį, nusiperkame jo daugiau. Vasarą man patinka gerti baltą arba rožinį, putojantį vyną.

Ar studijos kulinarijos mokykloje pakeitė Jūsų požiūrį į maisto ga­minimą?

Žinios, įgytos kulinarijos mokykloje, pakeitė mano požiūrį į maistą, jo gaminimą. Jaučiuosi perpratusi virtuvėje gyvuojančią sistemą, žinau, kaip gimsta receptai, supratau, koks sunkus yra virėjo darbas. Dabar, kai man atneša lėkštę restorane, jos turinį vertinu visiškai kitaip nei anksčiau. Kartu atradau ir savo, kaip virėjos, stilių – man patinka paprastas, prieinamas, kokybiškas ir gerai pagamintas maistas. Per didelis įmantrumas, žaidimas su maistu manęs nedomina. Man įdomi kasdienė namų virtuvė, geri produktai ir ekonomiškas jų naudojimas. Tikrai nesu ir niekada nebūsiu maisto snobė.

Kokį žmogų pavadintumėte gurmanu? Ar rastume Jūsų virtuvėje gurmaniškų produktų?

Tai klausimas, kurio labiausiai nemėgstu. Gurmano etiketė man neatrodo „skani“, juolab, kad ir šio žodžio reikšmė nėra iki galo aiški ir vienodai visų suprantama. Jau ne kartą kalbėta, kad žodis „gurmanas“ yra blogas vertimas ir reiškia apsirijėlį.Bene primityviausiai ir plačiausiai aiškinama, kad tai yra žmogus, kuris pabrėžtinai demonstruoja savo kulinarinį išprusimą, viešai deklaruoja, kad cepelinai ir bulvės yra dėmesio nevertas maistas, o gurma­nas lepinasi tik prancūziškais sūriais, ančių kepenėlėmis ir ant kiekvieno patiekalo užsideda po valgomą gėlės žiedą. Daug tinkamesnis yra žodis

„gourmet“, ir prancūziškai ir angliškai apibūdinantis žmogų, besidomintį maisto kultūra ir tuo, ką deda į savo burną. Man patinka angliškas žodis „foodie“ – tai žmogus, kuris mėgsta gaminti arba nusimano apie maistą, domisi patiekalų ingredientais ir jų kilme.

Mano virtuvėje guli paprasti produktai – nieko brangaus ir prabangaus. Rastumėte įvairių rūšių acto, aliejaus, miltų, kruopų, paprastai tik vienos ar dviejų rūšių sūrio. Esu jauna ir užimta, turiu porą mažų vaikų, alkaną vyrą ir draugų, kuriuos noriu ne tik gardžiai pamaitinti, bet ir su jais pa­bendrauti.

Ar yra patiekalų, kurių nemėgstate gaminti? Ką užsisakote restora­ne?

Restorane dažniausiai užsisakau tai, ko negalėčiau pasigaminti namie. Tarkime, namie tikrai nepagaminčiau taip, kaip gaminama japonų, tailan­diečių ar indų virtuvėje. Į vieną restoraną kartais eini pavalgyti, nes nenori gaminti namie, į kitą patyrinėti skonio ir paragauti šiuolaikinių virtuvės šefų išmonių. Bet aš pernelyg nesižaviu jų triukais, mano požiūris į maistą yra praktiškas. Esu pusiausvyros mėgėja, taigi negalėčiau tapti radikalia kurios nors kulinarinės mados skleidėja. Tarkim, nematau prasmės maitintis tik ekologiškais produktais arba atsisakyti malonumo šaltieną užkąsti duona. Domiuosi tendencijomisirrenkuositai,kasmanpriimtina.

Kulinarijos mokslas ar kulinarijos menas? Kas svarbiau, žinojimas ir mokėjimas ar nuojauta?

Svarbu ir viena, ir kita. Nuojauta pasiteisina improvizuojant. Leiths kulinarinėje mokykloje įgijau tiek daug žinių ir įgūdžių, kad menkinti ku­linariją kaip mokslą, neapsiverčia liežuvis. Mano galva, net ir didžiausiam virtuvės menininkui kulinarijos žinios tik padeda,o netrukdo. Bet atrodo,kad vieni turi įgimtą nuojautą gaminti skanų maistą, kiti, deja, jos neturi ir tik išmoksta pakartoti receptą. Ne visų savo kursiokų maistą su malonumu valgyčiau, nors ir gaminame pagal tuos pačius receptus. Man itin malonus buvo vienos iš mūsų mokytojų komplimentas, kad turiu natūralų maisto gaminimo instinktą. Visada ką nors gamindama tikiuosi, kad įtiksiu valgy­tojams. Be abejonės, žinios apie tai, ką tortui reiškia kiaušiniai, kas nutinka karščio veikiamai mėsai ir kokioje temperatūroje ji geriausiai iškepa, tikrai yra reikalingos ir naudingos.

Prieš kelerius metus sakėte, jog Lietuvoje trūksta valgymo ir maisto gaminimo kultūros. Ką manote šiandien?

Tos kultūros trūksta ir šiandien, bet smagu stebėti, kaip sparčiai lietuviai tobulėja šioje srityje. Man labai patiko Pauliaus Jurkevičiaus knyga „Staltiesės ritmu“, kur autorius gana griežtai kalba apie lietuvių valgymo kultūros stoką –apie čeburekus Palangos paplūdimyje ir valgymą be ritmo, visada ir visur. Antra vertus, manau esame labai vaišinga, ilgai ir daug valgyti mėgstanti tauta. Manau, kad mūsų šeimininkės yra tikrai išradingos, dar nepraradusios uogienių virimo, kumpių sūdymo ir daržovių auginimo įgūdžių.

Kokie ateities planai, nauji iššūkiai? Ar tiesa, kad kuriate naują kuli­narinę laidą televizijoje?

Idėjas brandinu nuolat. Tačiau didžiausias iššūkis šiuo metu man yra suderinti idėjas, veiklą, mokslus ir šeimos gyvenimą taip, kad viskas būtų subalansuota – nei per rūgštu, nei per saldu. O apie kulinarinę laidą galvojau jau iš tiesų labai seniai ir pagaliau ši idėja virsta realybe. Naujame sezone startuosiančioje laidoje pagrindinis veikėjas bus maistas. Laidos turės temas, panašiai kaip mano knygose, ir pagal jas aš gaminsiu. Esu daugmaž sugal­vojusi laidų temas ir tikiuosi, kad rezultatas nenuvils TV žiūrovų. Tikiuosi, jog laida bus sėkminga, nes kartu su manimi dirbs puiki talentingų žmonių komanda. Ir laukiu, ir bijau.

Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Lina Tuskėnaitė

 

Komentarai
  1. Jau buvau pamirsusi kodel man patinka Beata, ir stai prisiminiau, raso taikliai paprastai ir nenuobodziai, Yra nepasiputusi nors galetu tokia buti. Ir man patinka ta aura kokia ji sukuria kai raso savo receptus o ypac ta dalis kai ta recepta pabaigoj pakomentuoja, super idejos. Laukiu su nekantrumu laidos.

  2. apie varske.gal daug kas jau toki recepta zino ir taiko savo namuose,bet man tai buvo atradimas:))sveciavausi uz atlanto ir ten drauge visada namie daro varske pati,grizus pabandziau ir as.reikia uzvirinti piena (emiau ta 3.5 riebumo),kai tk pradeda virti supilt jogurta ir isjungti.tada letai pamaisyti.viskas susoksta i varskes gumuliukus.palikt puode,kad atvestu,o tada nukost.oi kokia skani gaunasi.o dar jei panaudoji jogurta vanilini,o ne ta be nieko,tada dar ir salstelejusi.tik va beda ant Lietuvos,nera vanilinio jogurto.po siokiu tokiu paiesku radau kibireli suomijoj pagaminto turkisko jogurto:) radau ji Rimi parduotuveje.tai dabar ta varske pusryciam su kokiom uogom valgau.Pabandykit kas nebandet.

  3. Ivaldziau pagal Beatos recepta gaminamus varskecius (tik nededu kepimo milteliu, nes man patinka kietesni). Taip gaminami jie man tiesiog tobuli-kaip mamos:) Ir labai nustebau, kad nerandu nei knygose, nei siame bloge kokio nors saldaus varskes apkepo recepto…Labai jau man rupi suzinoti, kokius Beata, o ir kitos moterytes, turi firminius receptus. Nes varskes apkepas, mano manymu, dar geresnis geris nei varsketukai ar blyneliai:))

  4. Varškes blynai atrodo nepaprastai paprasti 🙂 beje, kaip ir visa Beatos vituvė – ir tai, manyčiau, yra jos didžiausias privalumas 🙂 Man jos abi knygos buvo ir yra puikus maisto gaminimo pradžiamokslis, nes gaminti apskritai išmokau tik prieš 4 metus, kai vyresnėlei nebeužteko mamos pienuko :), o malonumą tame atradau tik prieš du metus, kai pradėjau lauktis antrosios dukters ir gydytoja uždraudė dekupažuoti. Taigi teko susirasti naują hobį. O tada ir atsiverčiau „Beatos virtuvę”, kurią sėkmingai vartau iki šiol. Štai ir dabar einu daryti peperonatos 🙂
    Ačiū 🙂

  5. Truputį ne į temą, bet noriu paklausti, kas nutiko Beatai – jei ji pati rašo blog’ą, tai kodėl TIEK DAUG klaidų – tiek gramatikos, tiek skyrybos. Niekaip nesuprantu. Žurnalistai neprivalo mokėt rašyt be klaidų?… Būtų įdomu skaityt straipsnius ar receptų aprašymus, bet tiesiog nesąmoningai kliūna paliktos klaidos 🙁

  6. Smagu, Beata, kad matysime Jus TV ekrane. Būsimą laidą reklamuoja jau dabar. Vienoje laidos reklamoje yra skelbiamas ledų su griliažu receptas, bet Jūsų svetainėje jo neradau. Gal blogai ieškojau? Jei jo dar nėra, gal galėtumėte išspausdinti? Iš anksto Jums ačiū.

Rašyti komentarą