Turiu pranešti, kad ir aš, ir jūs tikrai gyvenime esate pasakę: tai kaip čia dabar – tiek pirkau ir nieko nenupirkau, o kiek sumokėjau… Man paprastai toks „piniginės šokas“ atsitinka, kai aš nueinu pasivaikščioti po parduotuves ir turgų ir: a) nežinau, ko man reikia, neturiu sąrašo, tada reikia visko; b) esu alkana… tada visko reikia – čia, būtinai ir dabar.

Jau pati save išmokiau ir kitur išskaičiau, tai galėčiau išskirti va štai tokias tris taupaus apsipirkimo taisykles. Nes taupyti yra gerai, net jei jūsų banko sąskaitose neišsemiami šuliniai. Man atrodo, svarbiausia yra tinkamas ir subalansuotas vartojimas, tai yra, kai vartojame tiek, kiek reikia ir ne per daug. O šiais pertekliaus laikais, tai tikrai didžiulis pavojus turėti daugiau nei reikia, daugiau nei jūsų rankos gali paliesti ir sunaudoti. Oi, aš tikrai ne šventoji, ir man tikrai nesvetimos „turėjimo“ godos… Bet vis tiek visada stengiuosi save valdyti ir mokytis bei tobulėti visaip kaip šioje srityje.

Taigi, kaip ir sakiau, štai tos trys taisyklės, kurios bent jau man padeda apsipirkti ir sunaudoti viską, ką turiu ir kaip įmanoma geriau.

  1. Planuoti ir užsirašyti. Man rodos, ne tik maisto produktams galima šias taisykles pritaikyti. Suplanuoti savaitės meniu (nėra paprasta, bet įmanoma) ir užsirašyti, t. y. pasidaryti pirkinių sąrašą ir nepirkti nieko, ko nėra sąraše… Na aš paprastai pamirštu ką nors ir prisimenu tik pamačius, tai leidžiu sau papildyti sąrašą trim dalykais jau parduotuvėje.
  2. Apsipirkti internetu. Jau labai seniai praktikuojame šitokį apsipirkimą, sutaupo laiko, nereikia važiuoti automobiliu ir neprisiperki to, ko nereikia. Aš Anglijoje naudojuos „Ocado“ ir „Riverford Organic“ internetinėmis parduotuvėmis, o Lietuvoje mano bičiulių įkurtu „Gastronomu“. Jei nebandėte niekada, tai pabandykite, man rodos, kad vis daugiau didelių parduotuvių kelia savo prekybą ir į internetą Lietuvoje. Aš kartais net pirkinius telefonu su aplikacija sudedu į krepšelį arba Tomas suformuoja krepšį, aš tik peržiūriu. Ir be to, visos internetinės maisto parduotuvės paprastai atsimena ką mėgstate, pvz., aš visada imu raugintus agurkėlius, kurie yra man patys patys skaniausi, kokius esu valgiusi Anglijoje… Tikrai, nemeluoju, – ir su krapo žiedu tokiu dideliu, taip ir vadinasi, su „Dill Flower“….(Nukrypau atleiskite)
  3. Alkis nėra draugas. Kaip numalšinti alkį yra visokių būdų. Reguliariai maitintis – patikimiausias būdas. Ir į parduotuvę nereikia eiti alkanam. Nes kai esi alkanas, tai būtinai tada užsinori spurgų, riešutų šokolade ir  keptos vištos… Būkite budrūs ir nepasiduokite jų vilionėms. Alkanas pilvas – trumpas protas, aš taip jums pasakysiu. Aišku, neprikimškite, nes paskui nepavaikščiosite, o tik slankiosite ir vėl pavojus per daug slankiojant prisipirkti…

Štai tokie trumpi patarimai, o šį šeštadienį ir visa laida tema „Taupiai ir skaniai“. Visi patiekalai, kuriuos gaminsiu, buvo tiesiog graibstyte išgraibstyti iš lėkščių… Aš nemeluoju, tie paprasti ir mums pažįstami skoniai – visų favoritai. Kai galvojau, kokius gi čia receptus sugalvoti, tai norėjau paimti kasdienius ir nebrangius produktus, tai tokie jie ir yra: kopūstai ir morkos, skaldyti žirniai ir perlinės kruopos. Ir visus juos truputį naujai ir galbūt jums negirdėtai gaminsime. Kopūstai – fantastiškame kopūstų pyrage, kurį man užrodė bičiulė, receptas iš Karelijos. Tokius kepa Gintarės anyta, o aš truputį savo pataisymų įvedžiau, kmynų ir truputį kario prieskonių įprašiau. Pyragas pigus, bet koks favoritas…

Perlinės kruopos ir grikiai turbūt yra mano mėgstamiausios… Ai tas jų švelnumas… Perlinių kruopų risotto – madingas reikalas, aš esu mačiusi ne vienam gastro pub‘e. Idėja paprasta: vietoj ryžių – perlinės kruopos ir viskas. Aišku, puikiai pagamintas risotto yra labai sotus ir gardus, bet būtent tada perlinių kruopų risotto buvo tiesiog graibstyte išgraibstytas iš lėkštės… Tik girdėjau šaukštų barškėjimą ir: „ooooooo perlovkėsssss… ooooo, kaip mėgstu…“, – čia tikra citata, jeigu ką…

Ir dar vienas patiekalas, kurį gaminsime su Martynu Starkumi, jis va štai tai savo naująją knygą paleido į viešumą… Tai žirnių sriuba, kuri pasirodys indiškai su čili aitruma ir prieskoniais…

Kaip visada, ingredientų sąrašiukas, kad būtumėte pasiruošę :))

Kas sakė, kad skaniai, tai būtinai brangiai? „Skaniai ir taupiai“ – šios laidos šūkis… Pabandykite ir jūs, pamatysite, kad aš nė kiek neperdedu…

Taigi, kopūstų pyragui:

400 g kvietinių miltų

300 g viso grūdo miltų

pieno

1 šaukštelio druskos

1 šaukšto cukraus

300–350  ml vandens

30 g šviežių mielių arba pakelio sausų mielių (7 g)

2-3 kiaušinių

Įdarui:

Aliejaus ar sviesto kepimui

1 vidutinio dydžio kopūsto

2 morkų

Pusės šaukštelio kario miltelių

1 šaukšto kmynų

400 g grietinės

Perlinių kruopų risotto:

2 stiklinių perlinių kruopų

1 morkos

1 vidutinio dydžio svogūno

1 skiltelės česnako

Saujelės džiovintų ar šviežių grybų

1-1,5  l daržovių sultinio

Gabalėlio kieto ar padžiūvusio fermentinio sūrio

Alyvuogių aliejaus kepimui

Sviesto gabalėlio kepimui

Ryšulėlio petražolių

Sriubai aštriai ir maloniai:

1 svogūno galvos

1 stiklinės skaldytų žirnių

200–300 g moliūgo

Imbiero šaknies (kiaušinio dydžio)

3 česnako skiltelių

1 čili pipiro

Aliejaus kepimui

1 šaukšto ciberžolės miltelių

1 šaukšto kario miltelių

1 šaukšto kumino miltelių

1 šaukšto kumino sėklų

Komentarai
  1. Labai tinkamas pavadinimas: astriai maloni sriubyte:) Ypac tinkama sekmadienio priespieciams, po sestadieninio linksmybiu:)

  2. moliugu bei zirniu sriubyte, tiesiog puikiai pasiseke, tik zmonai pageidavus pagardinom spirguciais, tai gavos su riebiu Lietuvisku akcentu. Puikus receptukas, ivertintas – puikiai.
    Aciu uz recepta 😉

Rašyti komentarą