Tai pakalbėkime apie pieną. Kiek litrų pieno išgeriate per savaitę? Per mėnesį? Per gyvenimą?  Mano namuose pienas naudojamas vidutiniškai. Man jis reikalingas tik arbatai užbalinti, tai realiai aš jo išgeriu apie 50 ml per dieną turbūt. Vaikai ir Tomas yra didesni pieno vartotojai, nes valgo košes su pienu ir sausus pusryčius. Kitus pieno produktus kažkaip nelabai intensyviai naudojame. Varškės sūreliai ir jogurtai nėra labai dažni svečiai. Varškę mano vaikai nustojo valgyti jau senokai, nežinau, kodėl… Varškės sūris taip pat sukelia nulį emocijų. Kai gyvenome Anglijoje, džiaugėmės kas rytą pienininko pristatomais pieno buteliukais. Dabar atsitinka taip, kad pienas pasibaigia, tada traukiam iš garažo ilgai grojantį pieną, nes, na atleiskite, bet aš angliškos juodos arbatos kitaip negaliu gerti.

Nuo seno lietuviai pieną ir karves pagarboje laikė, ir šiaip, aibė patiekalų ir valgymo tradicijų yra susiję su pieno produktais. Aš taip pat juos labai mėgstu, – varškės sūris man delikatesas, tad ir valgau jį tik išskirtinėmis progomis. O dabar norėčiau varškės. Kodėl aš čia dabar apie tą pieną prabilau? Nes kažkaip pastaruoju metu dalis visuomenės yra sukilusi prieš pieną. Sako, kad pienas nenaudingas, nereikalingas ir turėtų jo nebūti mūsų racione. Aš tų kraštutinių nuomonių nesilaikau, bet visada turėjau įtarimą, kad štai, pavyzdžiui, Jurgis pieną toleruoja nelabai gerai. Todėl jam perku ryžių, riešutų ar avižų pieną. Apie tai, kaip pasidaryti avižų pieną, man papasakojo Šlyninkos malūnininkas Stasys. Tereikia šaukštą avižų miltų užpilti vandeniu ir leisti pastovėti. Tiesa, neturiu kantrybės, tai tik šaukštą avižų miltų įplaku vaikams į kokteilius ir pripilu vandens. Dar atradau migdolų pieno miltelius (labai smulkiai sumaltus ir išdžiovintus migdolus, pirkau Livinn parduotuvėje), esu kažkada ir migdolų pieną bandžiusi gaminti (lengvas reikalas: pamerki migdolus, sumali ir gali dar nukošti, štai ir pienas, bet tikrai nesakysiu, kad čia darbas be pastangų. Su pastangom ir ne mažomis).

Man iš visų pieno pakaitalų labiausiai patinka riešutų pienai, – lazdynų ar migdolų, ryžių gal visai nieko, o va sojos tai kažkaip… na, nežinau… Na, užtektinai aš čia apie pieną. Dabar man įdomu, kokie yra jūsų santykiai su pienu ir šios srities atradimai? Būtinai parašykite. Kol dar neprasidėjo šaltibarščių sezonas – cha, cha, cha – galime apie pieną pasikalbėti…

O iš tiesų, tai norėjau pasidalinti labai skaniu, paprastu ir sočiu kokteiliu vaikams – dideliems ir mažiems. Toks šilkinis, toks gardus, kad skanesnio ir nesugalvosi: su bananais, cinamonu ir migdolų pienu. Tiesiog desertas. Štai, mano herojai dar ir papozavo su tais kokteiliais, kuriuos vietoj vakarienės pasiūliau…

Beatos virtuve_vaikai geria kokteili_pienas

Bet labai miela ir malonu būtų tokį ir  pusryčiams išgerti. Vietoj paprasto pieno – šaukštas migdolų pieno mitelių, bananai patys saldūs, tai net ir nereikia jokio papildomo saldumo, bet vis tiek įdėjau šaukštelį klevų sirupo (galima ir medaus), tada kokie 8 ledukai, stiklinė vandens, šaukštelis cinamono ir viskas…

Šilkiniam kokteiliui reikės:

2 bananų

1 šaukšto klevų sirupo

1 šaukštelio cinamono

1 stiklinės vandens

8 didelių ledo kubelių

1 šaukšto migdolų pieno miltelių

Visus ingredientus sudedame į plakiklį ir…plakame! Jei migdolų pieno neturite, ar jo nemėgstate, pilkite didelę stiklinę mėgstamo pieno ar kefyro, ar net sulčių, bet jau tuomet tikrai nereikėtų dėti jokio kito saldinimo, nes bus tikrai per saldu. Dėl ledukų, tai mums jie būtini, nes mikseris viską smulkiausiai susmulkina ir viskas išeina tiršta ir vėsu.

Beatos virtuve_vaikai geria kokteili_pienas

Tai kaip jūs gyvenate su pienu? Ką su juo darote? Ir kuo keičiate?

Komentarai
  1. Mano seimyna kuria sudaro 3 asmenys, vien pieno per men sunaudoja apie 8 ltr, po 2ltr gaunasi i savaite. Bet mes dar naudojam pasukas, ir jogurta ir kefyra, o kur dar varske, sureliai ir kt gaminiai is pieno. Pas mus seimoje pienas ir jo produktai yra megstami ir vertinami 😉

  2. pas mus pienas produktas Nr.1. Jei jo nėra – bėda. gali nebūti duonos, sviesto dar ko nors bet tik ne pieno. pati aš jo sunaudoju tiek kiek reikia 2 puodeliams kavos. vaikai išgeria stiklinę, ar kakavos pasidaro. esu girdėjusi apie pieno nereikalingumą, nenaudą ar net žalą, su gan šlykščiais pavyzdžiais kaip jis šiais laikais pagaminamas ir kodėl nėra vien jau dėl to vertingas (mastitais sergančios karvės ir jų pienas su krauajis ir dar kai kuo patenkantis bendran katilan, atibiotikai, vaistai ir priedo viskas yra išvirinama – tai žūsta ne tik bakterijos bet ir visa kita, o pienas – kaip kalcio šaltinis buvo išreklamuotas senais laikais kai reikėjo kažkaip padidinti pieno pardavimus – tai a la – puiku, gerkit, reikia kas diena). nepaisant to, aš negaliu atsisakyti pieno kavai. o riešutų pienas – skanu, bet ne kavai.

  3. Mes per savaitę išgeriam 6-8 litrus pieno. Daugiausia vaikai geria arba su sausais pusryčiais „sunaikina”. Žinoma ir košės plikomos su pienu, mamai kava su pienu. Jei pienas būtų naminis- super duper idealiausia būtų, bet…

  4. Aš taip pat esu girdėjusi, kad pienas nėra labai geras parduotuvėse, bet aš jau visą amžinybę perku naminį(net nevirintą) pieną iš bobutės. Gaunasi net pigiau! 🙂 Bet, vis dėlto, KODĖL?? Kodėl daug kas sako, kad parduotuvinis pienas nėra gerai?

  5. Pieno gali nebuti, per menesi duok dieve litra sunaudojam:) esu gyvenusi kaime tai man tas pienas……. tiesiog nekvepia, nuo sterealizuoto pykina:) geriam tik kefyra ir naturalu jogurta naudojam, grietine padazam ir sriubai, varske ir suriai. Dukra alergiska pieno produktams ir riesutams tad geriame kalci kitos iseities nematau. na pro reta vis pasiulau kazko paragauti tai vaikisko varskes surelio iveikia puse-cia labai daug, pieno -kefyro- naturalaus jogurto -varskes net i burna neima. galiu vadint juos kuo noriu sniegu, putom vis tiek net paragaut neisiulau. jogurta su uogom gere tik per siaudeli- nesenai -nustojo nebeisiulau net su siaudeliu. tad kur keliauja pienas- i kiausiniene, verdant makaronus, kepant blynus ar kitus kepinius ir viskas:)

  6. Mes dviese su vyru pieno sunaudojam labai nemažai. Aš apskritai geriu pieną su kava (o ne atvirkščiai), pilam į košes, valgom su crunchy’iais, vyras labai mėgsta kefyrą, abu jogurtus, sūrelius, baltą sūrį. Į kokteilius maišom. Žodžiu, kartais būna ir taip, kad per savaitę dviese sunaudojam 3-4 litrus.

  7. As kartais juokauju, kad mums namuose reikalinga pieno kolonele. Musu 5 asm. Seima sunaudoja apie… 10 l. Pieno per savaite. jei ne daugiau. As tik kavai dazniausiai. Vaikai turi tradicija pries miega isgerti silto pieno su medum. O Didziausias pieno siurbejas namuose yra mano vyras 🙂

  8. Jei parduotuvinis pienas ir nėra sveikas, bet manyčiau jis ir nėra žalingas. O sultis, cococolą ir kt. gazuotus gėrimus, tai tikrai galėtų pakeisti pienas, jei vaikai negeria vandens.
    Pieną naudojame košėms, makaronai su pienu, fleiksai su pienu. Vaikams plaku putas ir užberiu kakavos. Kaip jie vadina geriam kavutę 🙂 Ir dar visur kitur, kur patiekalo gamyboje reikalingas pienas. Kiek litrų sunaudojame tiksliai negalėčiau pasakyti.
    O tokie kaip varškės sūreliai tai galėtų būti fūromis perkami. Varškė su uogiene ir grietine, varškės apkepas taip pat ypatingai einami. Visokios varškytės, jogurtai ir pan. perkami dideliais kiekiais. Bet va kaip keistai vaikai varškės sūrio visiškai nevalgo.
    Apie piene plaukiojančius kraujus, mastitus ir pan. manau, kad tai yra kliedesiai…bet nepaneigsime to fakto, kad maisto pramonėje yra daug chemijos. Pvz. ar žinojote, kad riešutai yra apipurškiami chemija, kad negraužtų graužikai? O kiek straipsnių yra kaip naudinga valgyti riešutus 🙂
    Bet teisybės vardan reikėtų konkretų produktą tirti laboratorijoje. Gal Beata išdrįstu tai padaryti?

  9. Musų šeima pieno sunaudoja per sav apie litrą. Jis einasi su košėm, miltiniais blynais, mažoji mėgsta gerti pieną su bulvėmis vakarienei virtomis arba keptomis.

  10. Pieno niekada per daug nemegau. Gimus vaikams daug domejausi apie mityba, maisto poveiki sveikatai ir savijautai. Karves pieno mes namuose negeriame, nes pirma manau, kad pienas ne gerimas, o maistas, o be to karves pienas vaikams iki metu nerekomenduojamas… Si PSO rekomendacija paskatino mane daugiau pasidometi pienu. Nes juk isreklamuotas pienas iki begalybes… Siais laikais parduotuvese pienas parduodamas homogenizuotas. Anksciau buvo tik pasterizuotas. Juk pastebejote, kad dabar piene visai nesudaro grietinele…. Yra daug teoriju, kad zmones nepernesa laktozes ypac del homogenizuoto pieno.
    Pieno produktu nevartojame kai vaikai serga. Jokiu. Jogurtus vaikai valgo tik vasara, ziema sis produktas labai saldo. Sergant persalimo ligomis pieno produktai paskatina skrepliu susidaryma ir liga tesiasi ilgiau.

    Siaip valgome daug suriu, vaikai megsta vasara saltibarscius ir bulves su kefyru. Kefyras, sviestas ir suriai – gal populiariausi pieno produktai musu namuose.
    Man buvo naujiena, kad zmones, negalintis vartoti pieno, labai gerai pernesa riebia grietinele ir sviesta. Mano dukrai nuo pieno skauda pilva. Bet jeigu sriuba uzbalinu grietinele, tuomet jokio poveikio. Ir blynus kepam su grietinele sumaisyta su vandeniu arba su migdoliniu pienu.

    Is pradziu buvau didele ryziu pieno megeja. Bet per daug ryziu pieno vaikams nereiketu duoti. Ziurint kur jis pagamintas ir kaip. Sojos pienas ne mano draugas. Nuo sojos pieno gali lygiai taip pat issivystyti visokios alergijos kaip ir nuo karves pieno. Man asmeniskai neskanus tas sojos pienas…

    Musu favoritai avizu, migdolu, kokoso pienas. Pati bandziau daryti, bet kartais tam pritruksta laiko ir kantrybes.

  11. Vyrui pieno gali išvis nebūt (neskaitant grietinės), o aš jo vartoju bangomis. Kartais visai nenaudoju jokių produktų, o vėliau kasdien ir varškytės suvalgau, ir jogurto išgeriu, ir pieno su dribsniais ar batonu su uogiene suvartoju. Jaučia matyt organizmas tais periodais, kad jam reikia kažko, nes pro pieno produktų skyrių negaliu praeiti pusės krepšio neprisikrovus 🙂

  12. Man ir mano sunui piena uzdraude gydytojai del sveikatos. Gal ir sunku patiekti, bet man paciai atsisakius kvieciu ir pieno produktu (na ir dar keleto kitu) dingo migreniniai skausmai. Taigi, kad pienas vien sveika – tai tikrai taip nera. Kiek domejausi – veziu sergantiems jis tik pablogina situacija. Realiai tai juk karves pienas skitas versiukui, jei po to jos niekas nemelztu, tai pieno ir nebutu. Bet anksciau juk visi ji gere ir vargo nemate, o gal ir mate – tik nesigilino tiek kiek dabar niekas?
    Beata, butu labai idomu rasti daugiau Jusu receptu – netoleruojantiems pieno, kvieciu ir pan. Dekui is anksto 🙂
    Sis kokteilis skamba labai skaniai, bet kuo pakeisti banana, jei jo valgyti irgi nerekomenduoja?

  13. Daktare istyre, kad mum paparasčiausiai netinka, alergijos požymių nėra, tačiau netinka. Geriam ožkų pieną ir ožkų sviestą, iš karvės pieno produktų varškė ir kefyras arba rūgpienis Vasaros sezonu. Labai negausiai, jogurto (kai mama tingi). arba graikiško jogurto,kai labai norisi grietinės.
    Migdolų ar kitų riešutų pieno išmokau iš Gražinos Gum, labai paprasta palaikai per naktį vandenį riešutus ir ryte dryn dryn su kokteilių plakikliu, berods stiklinė riešutų, litras vandens, bet aš iš akies 😉 sumetu.
    Sveikata pagėrėjo , didžioji nebeserga angina, laringitais.

  14. Moterys ačiū labai gera diskusija, aš tik pabaigai pasakysiu aš taip pat galėčiau išsiversti be pieno (išskyrus arbatos balinimui) bet va be sviesto, grietinėlės ir sūrio niekaip

  15. Mūsų 2 asmenų šeima per mėnesį suvartoja…40-45 litrus pieno (4 kibirus!)
    Aš kartais net naktį atsikeliu tam, kad išgerčiau pieno 😀

  16. Musu seimoje pieno gali ir nebuti:) Savaitei perku 0,5 l. ir dar daznai tenka ispilti, nes iseina ia galiojimo, Paprasati naudoju piena tik blynams kepti. O taip susikloste todel, kad dukryte buvo alergiska, kaip itarem pienui. Taigi nuo 8 men ji gere tik avizu piena ir taip karves pienas dingo is musu meniu. Labai dziaugiausi atradusi si pieno pakaitala, nes neisivaizduoju, ka butu reikeje daryti. Dabar pienui alergijos nera, bet as is iprocio jo privengiu. Kitus produktus ( varske, jogurtus, sviesta, surelius) valgom, bet saikingai.

  17. noreciau ir as parasyt,pienukas vieniems yra tinkamas kitiems ne,taip jau yra.Pas mus pienuko suvartojama per savaite,4asmenu seimai,3,6litrus.Cia gryno pienuko,dar pius varske,jogurtai,kefyras,pasukos,sviestas.Esam is kaimo,namuose jau karvuciu turet nebeimanoma del darbu.Musu kaime karvutes laiko tik du zmones,kai dar galmejo laikem ir mes.O silto vasara tik numelzto pienuko 3litru stiklaini keturiese kaip mat isgerdavom.Skanu,siltas,saldus,sviezias pienukas.Bet,vasaros laiku kai yra karsta labai tada patartina daugiau gert kefyro,jogurtu,pasuku,geriau pasisavina organizmas.Nes jie yra vesinantys.Rudens,ziemos laikui,pavasari patartina gert pienuka.Jisgi yra ir kiek sildantis organizma.Dar kartais tenka nusipirkt,paragasut ir kumeles pienuko.Netoliese zmogus turi augina zirgukus,tai kartais is jo nusiperkam.Mums jis daug skanesnis yra uz karvutes pienuka.Tai tiek ir norejau pasidalint.

  18. Pienukas,skanukas,saldukas,svieziukas.Dabar ziemos laiku pienukas yra saltas,o vasara,kai silta ir karsta,mmm,pienukas tesiog buna karstas ismelziamas is karvutee.Dargi karstuko pienuko melziant karvute keleta ciurksliu ir burnyte nukreipus.Mmm,skanunelis!

Rašyti komentarą