8241
Beatos virtuvė

Kai Velykos švenčiamos kaip Kalėdos

(2)

Mano draugė Gerda paruošė reportažą apie Velykines muges Vienoje. Puikus įkvėpimas Velykinei nuotaikai ir jausmui pagauti:

Nežinau, ar kas nors žino, kiek iš viso velykinių mugių vyksta visoje Austrijoje. Kaip taisyklė, jos atsidaro prieš kiek daugiau nei dvi savaites iki Velykų: miestų aikštėse pritūpia medinių namukų, rankoves atsiraitoja amatininkai, iškyla milžiniškos kiaušinių formos skulptūros, ausis išriečia mediniai, popieriniai ir, be abejo, tikri, garduose ant šiaudų įkurdinti, zuikiai ir avinukai, vėjyje ima siūbuoti glaistyti meduoliai.

IMG_1056_pagr

Kol neapsigyvenau Vienoje, nenumaniau, kad mugės gali ošti ne tik kalėdmečiu, bet ir per Velykas. Tik tų, pavasarinių, kvapai visai kitokie: nosis jau kutena ne karšto vyno ar keptų kaštonų aromatai, o kiaušinių likerio, vengriškų šakočių, avių sūrių…

IMG_1042

Velykas austrai švenčia panašiai kaip lietuviai – ir pyragus kepa (panašius į pynutes, su įstatytais ant viršaus margučiais), ir kiaušinius margina, ir juos daužia, rinkdami stipriausią, ir dovanų laukia. Tik pastarąsias jiems atgabena ne Velykų bobutė, o velykinis kiškutis.

Ir palieka jas dažniausiai kieme – paslepia krepšelyje po vaismedžiais, kurių šakos iš anksto, prieš gerą mėnesį, būna nukabinėtos tuščiaviduriais (arba plastmasiniai) margučiais. Regis, obelų ar vyšnių puošimo spalvotais kiaušinukais tradicija iki Lietuvos dar neatkako? Jei neturi kiemo ar sodo, ne bėda, mini margučiais prašome papuošti bent vadinamųjų kačiukų šakeles vazoje.

IMG_1073

Galbūt dėl to velykinėse mugėse prekystaliai labiausiai lūžta nuo ne ko kito, o išpūstų kiaušinių margiausiais lukštais, su iš anksto paruoštomis kilpelėmis ar kaspinėliais. Štai, sako, seniausioje Vienos Velykų mugėje Freyung Altwiener Ostermarkt prekeiviai šiemet sugabeno nei daug, nei mažai – per 40 tūkst. margučių! Nuo kai kurių taip raibsta akys, kad net ima atrodyti, jog dėžėse – trapūs kalėdiniais žaisliukai.

IMG_1076

 

IMG_1020

Greta – ir meduoliniai kiaušiniai, ir iš vaško, puošti džiovintom gėlėm, ir iš jūros putos, skirti vaikams nuspalvinti. Mažiesiems mugės lankytojams ir daugiau atrakcijų: koncertai, lėlių teatrai, šokiai, kursuojantys traukinukai, jau nekalbant apie smaližių apgultas cukraus vatos, šokoladinių morkų ar žaislų būdeles.

IMG_1044

Jose tarp užmatytų tradicinių šiaudinių vištų bei keramikinių ilgaausių įsiminė tarsi uogienės stiklainiuose uždarytos odinės lėlės- varlės su karūnomis. Nesusipratusiems etiketėje paaiškinta, kad tai – pačios tikriausios princesės, laukiančios nesulaukiančios bučinio. Pirkite ir bučiuokite, ponai!

Bet tuos ponus ne taip ir lengva atitraukti nuo Austrijos vyndarių, sūrininkų ar dešrininkų prekystalių. O vienas alaus pilstytojas mugėje net lentelę pasikabino: „Alus yra mano daržovė“.

Beje, kai kurie austrai tiki, kad Didijį Penktadienį vištų padėti kiaušiniai neša sėkmę, todėl juos labai saugo ir tausoja. Neduokdie, tokį svečiuose pas ką nors sukulti.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (2)
Komentarai
  1. Ieva parašė:

    Aciu labai patiko!

  2. :) parašė:

    Oi, ačiū, Beata! Labai yra įdomu sužinoti kaip Velykas švenčia ir joms ruošiasi kitos šalys. Ir pamačiau, kad labai smagiai ir įdomiai………..Ir tiek daug spalvų!
    Ačiū! Ačiū! 🙂

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.