8241
Beatos virtuvė

Atsisakome, kad įvertintume

(6)

Pastebėjote? Vieniems gavėnia reikšminga ir ją praktikuoja, kitiems ji  – nulis sveikų ir jokių apribojimų savo dienoje žmogus netaiko. Gavėnia yra krikščioniškas laikas, kai susikaupiama ir atsigręžiama į Kristų ir vėl iš naujo bandoma semtis iš jo jėgų, tačiau tai ir laikas peržvelgti savo gyvenimą ir išvalyti savo širdį. Ne taip dažnai išeina išgirsti savo širdį, sielą, nes gi būname labiau susikoncentravę į fizinį kūną. Tai sutikite, jei yra metas linksmintis, turi būti ir laikas, kai atstatytume save, prisimintume, kas svarbu, susilaikytume nuo linksmybių ir skatintume savyje tai, kas veda į gėrį.

Pasninkas reikalingas, kad savo noru apriboję savo maistą, pajustume žmonių, neturinčių ką valgyti, kančias… Anksčiau pasninko metu žmonės nevalgydavo ne tik mėsos ar kitų gyvulinių riebalų, bet ir pieno bei jo produktų. Per šešias savaites organizmas išsivalydavo, jam dar padėdavo beržų sula pavasarį. O aš jau kelintus metus taip pat per gavėnią atsisakau alkoholio, rafinuoto cukraus. Vienąsyk buvau atsisakiusi ir pieno produktų – buvo tikrai nelengva, nes maisto racionas susiaurėjo iki visai mažo, nes mėsos aš ir šiaip nevalgau. Apriboju ir išėjimus pasilinksminti su draugais. Na, o šiais metais pasiryžtu atsisakyti ne tik alkoholio, cukraus bei saldumynų (tačiau juodo, geros kokybės šokolado skiltelės neatsisakau), bet ir baltų miltų, kepinių, o gal ir kavos? Čia toks gėrio darymas sau – susilaikymas nuo dalykų, kuriuos labai labai mėgstate. Taip įvertiname tai, ką turime ir labiau džiaugsimės skoniu, kvapu, patyrimu po viso susilaikymo laikotarpio.

Beatos virtuve_sermuksnis_BFL

Jaučiate, kad per daug laiko skiriate feisbukui ar kokiam televizijos serialui? Tai gal gavėnia kaip tik tas laikas, kai galite sumažinti žiūrėjimą ar naudojimąsi, ar visai jų atsisakyti tam laikotarpui? Viena draugė buvo atsisakius serialų, o kitos – jokio feisbuko!!! Šias savaites skirkite tobulėjimui, knygai, bendravimui su kitais žmonėmis, pabuvimui tyloje.

Gavėnia tinkamas laikas atleisti, padaryti ką nors gero aplinkiniams – ne tik prieš Kalėdas galime tapti slaptais angelais ir nustebinti, bet ir pavasariop, kai dar pilka ir trūksta vitaminų… O kaip gera nudžiuginti nepažįstamus žmones savo šypsena ar pasakytu labas  autobuse, gatvėje, parduotuvėjė, ligoninėje…

Lietuviškas žodis gavėnia,  kilęs iš kaimynų slavų žodžio reiškia susilaikyti nuo mėsiškų valgių, pasninkauti. Tačiau graikiškas gavėnios pavadinimas Metainoia tiksliausiai nusako gavėnią – tai atgaila, gyvenimo permąstymas ir vidinis pasikeitimas. Kitaip tariant, tai – atsivertimas, atsigręžimas į Dievą.

Svarbiausias gavėnios meto svečias ant mūsų senelių ir prosenelių stalo buvo silkė, įvairios košės, bulvės su lupenomis ir raugintais kopūstais, kisielius. Daug valgydavo grūdų (rugių, miežių, avižų, grikių, žirnių, pupų), bei kanapių, linų, aguonų. Tikrai dažnai valgysiu grikius su morkom ir daržovėm pietums. Rauginti kopūstai su linų sėmėnų aliejumi ir sėmėnimis – sveikiausias užkandis ar vakarienė. Bulvės su kanapių druska, žirnių sriubą aštrią ar ne, bet tikrai virsiu…Na, racionas tikrai nenukentės, o tik praturtės baltymais ir mineralais.  Tad gavėnia gali būti laikas paįvairinti savo racioną įvairesniais, maistingesniais ingredientais bei patiekalais, atrasti naują kruopą/sėklą ir paekspermentuoti virtuvėje. O svarbiausia – atsisakyti kažko ir išbandyti savo ištvermę! Juk tik 40 dienų!

Didžiuositės savimi, jei susilaikysit 🙂 Drąsiau – po ranką ir draugę ar draugą pasiimkit.

Print Friendly, PDF & Email
Dalinkis:
Komentarai (6)
Komentarai
  1. Eglė parašė:

    Prieš metus pirmąkart per adventą išbandžiau nevalgyti 4 savaites saldumynų. Pavyko taip, kad iki šiol per saldu viskas, nebesinori tortų :).
    Šįmet gavėnios metu kelių produktų bandysiu atsisakyt ir prie viso to – mažą pasportavimą kasdien.
    Sėkmės ir kantrybės visoms 😉

  2. Eden parašė:

    Labai labai gražus šis straipsnis.

  3. Dovile parašė:

    Aciu.

  4. Viktorija Gorcakovaite parašė:

    Prieš metus nusprendusi per Gavėnią atsisakyti skausmą nešančių produktų – gyvūninių produktų – taip ties tuo „išbandymu“ su draugu ir likome… Nuo šiol besimaitindami švariu, skaniu, sočiu veganišku maistu 🙂 Tad tikrai patariu kiekvienam bent mėnesio išbandymų laikotarpį.

    Šaunus straipsnis ir puikūs receptai, Ieva!

  5. Ingrida M. parašė:

    Koks gražus straipsnis, ir kaip puikiai nuteikia gavėnei…..

  6. Regina parašė:

    Nuostabus straipsnis. Tikras ir nuoširdus pozityvumas. Įkvepia keistis. Ačiū, Ievute. Jus prisiminus, bus žymiai lengviau. 😉

Palikite komentarą

Taip pat skaitykite:


Mūsų draugai:
Visos teisės priklauso Beatai Nicholson. | Pagaminta beLEDO.