Paprastai išgirdę žodį „joga“, žmonės nutaiso rimtą veidą. Ypač tie, kas eina praktikuoti jogos. Jogos metu aš iš paskutiniųjų stengiuosi kontroliuoti veido raumenis, bijau geros energijos nutekėjimo, savo mokinius raginu daugiau šypsotis – šypsena yra toji mūsų vidinė jėga, kuri padeda asanoje išbūti ilgesnį laiką. Mane veža taoistų įsitikinimas, kad šypsojimasis, smailiko nukreipimas į vidaus organus, yra raktas į gerą sveikatą ir ilgaamžiškumą. Balio hileriai tvirtina, kad šypsena išvalo blogą energiją, jie rekomenduoja šypsojimosi meditaciją proto raminimui bei sielos gydymui. Aš šypsausi savo plaučiams ir atsisveikinu su liūdesiu, šmaikštauju su kepenimis ir tirpdau pyktį.

Mes darome jogą, o joga daro mus. Praktikuodami jogą keičiame save, keisdamiesi patys keičiame pasaulį. Joga daro mus geresniais, ji įkvepia, o mes gera nuotaika užkrečiame kitus.

Kai girdžiu kalbas, kad Lietuvos jogos rinka jau seniai užpildyta, visos vietos užimtos, prisimenu, kaip daugiau nei prieš dvidešimt metų buvau auklėjama, kad naujo žurnalo moterims nereikia, nes Lietuvoje jau yra žurnalas „Moteris“.

2012-ųjų metų statistikos duomenimis, šiuo metu Amerikoje 20.4 milijonai žmonių praktikuoja jogą. Lyginant su 2008-aisiais, kuomet buvo suskaičiuoti 15.8 milijonai praktikuotojų, tai byloja apie 30 procentų prieaugį. Amerikos jogistai per metus išleidžia 10.3 bilijonų USD (!) jogos klasėms, jogos drabužiams, kilimėliams, knygoms, DVD, workshopams, jogos atostogoms, jogos žurnalams. Amerikoje (čia kalbu apie Niujorką ir San Franciską) jogos studijų yra nesuskaičiuojama daugybė, jų (kaip ir chiropraktikų kabinetų) knibžda ant kiekvieno kampo, ir jos veikia nuo ankstyvo ryto iki vėlumos. Čia niekam ne dyvai užsiėmimai 5.30 ryto ar 21 val., į populiariųjų mokytojų klases susirenka po penkiasdešimt, po šimtą lankytojų. Shivos Rea ar Rusty Wells praktikos San Franciske atrodo kaip įkvepiantys šou, jie baigiasi audringais aplodismentais ir bravo šūksniais. Vasaros saulėgrįža į Niujorko „Times“ aikštę jau vienuoliktus metus iš eilės atgina minias jogistų. Ilgiausią metų dieną judriausioje pasaulio kryžkelėje saulė sustingsta danguje, ir tūkstančiai jogistų sustingsta jogos pozose. Proto raminimas modernaus gyvenimo beprotybėje. Įkvepianti simbolika.

O dabar paskaičiuokime, kiek jogos studijų Lietuvoje ir kiek žmonių užsiima joga pas mus? Tokios apskaitos nėra, konkurencijos nerasta. Joga kaip masinis reiškinys Lietuvoje neegzistuoja.

Tačiau mus vis dažniau lanko vėjai iš vakarų, iš rytų. Jų dėka nebereikia laužyti galvos, kaip įveikti tūkstančius kilometrų, nusigauti iki Indijos, susirasti guru, kad parodytų kelias jogos asanas, kvėpavimo technikas, supažindintų su meditacijos mistika. Jogos galime mokytis savo gimtajame mieste, grupėje arba su asmeniniu mokytoju. O galime savarankiškai, namuose, prie kompiuterio, studijuoti jogos knygas, jogos žurnalus, pratimų DVD, youtubo įrašus.

Jogą žmonės pasirenka dėl skirtingų motyvų. Vienam reikia jogos, nes ji gerina miegą. Kitam rūpi kūno stangrinimas, trečiam – proto raminimas, emocijų neutralizavimas. Pažįstu žmones, kam jogos reikia seksualiniam gyvenimui. Tačiau mes šį kartą ne apie juos – Kamasutrą ir Patandžalio Jogos Sutras paliksime kitam pokalbiui.

Mane pačią į jogą atvedė ne grožio ir ne sekso motyvai. Banalios sveikatos bėdos.

(bus daugiau…)

Kas neaišku, asanų, kvėpavimo technikų ar kūrybingumo žadinimo klausimais, – kreipiamės į „Jogą su Eva“. Grybo 7, Sveikos gyvensenos sporto klubas, antradieniais, ketvirtadieniais 16.30-17.45, šeštadieniais 12.40–14.00. Tęsiamas pageidavimų koncertas dėl užsiėmimų rytais, 7.45 – 8.45. Registracija būtina. Registruotis FB žinute arba el. p. tombak.eva@gmail.com

Rašyti komentarą